Gönderen Konu: Linux nedir, Linux işletim sisteminin üstün tarafları nelerdir  (Okunma sayısı 19 defa)

Administrator

• Administrator
  • Newbie
    • Profili Görüntüle
Linux nedir ? Linux'un kelime anlamı nedir, ne işe yarar, İşlemin sistemleri arasında en kullanışlı olanı en verimlisi hangisidir. Seo ve arama motorları bakımından linux işletim sistemini kullanmanın bir yararı var mı ?
Google sıralama algoritması windows mu seviyor yoksa linux işletim sistemini mi daha çok sever.

Öncelikle bu önemli konuya linux'un tanımını ve tarihçesini anlatarak başlamak istiyorum.
Linux işletim sistemi tam olarak unix olarak adlandırılan bir işletim sistemine türev olarak geliştirilmiştir.
Aslında unix'e alternatif olarak geliştirildiği söylense de windows işletim sistemine türev yada rakip olarak türetildi.
Linux ortaya çıkarken ortada windows'un kendi yazılımcı ekibi gibi herhangi bir ekip bir işyeri bir organizasyon yoktu.
Dünyanın çeşitli yerlerinden meraklı insanlar bir işin ucundan tutarak açık kod kaynaklı linux işletim sistemini uzun süre çalışarak geliştirdi.

Linux'u geliştiren yazılımcıların bu işten para kazanmak gibi bir maksatları da yoktu. Merak ilgi ve hobi amaçlı olarak yaratılan bu işletim sistemi ucuz değildi.  Tam anlamı ile bedava, yani free (ücretsiz 9 olarak kullanıcıya açıktır.
Windows ise bildiğiniz üzere lisans bedeli ile satılan bir ürün ve işletim sistemidir.
İlk başlarda Dünyanın önde gelen bilgiyasar imalatçısı İBM şirketinin ürettiği bilgisayarlara uyumlu geliştirildi.
Sonrasında bütün bilgisayarlarda ücretsiz ve sorunsuz olarak linux sistemi kullanılmaya başlandı.

Genellikle asya'da çok yaygın. Avrupa ve amerika kıtası büyük oranda windows işletim sistemini yaygın olarak kullanıyor.
Linux işletim sistemi finlandiya üniversitesinde talebe olan ve internete büyük merakı olan bir genç tarafından adımları atılarak bugünlere ulaştı.

Linux'un avantajları ve dezavantajları nelerdir
Linux işletim sistemi kullanacaksanız kesinlikle internet, yazılım ve donanım gibi konulara ilgi duymalısınız ve hatta birazda bilgi sahibi olmalısınız. Yoksa bilgisayarınızda yazılım ve donanım konusunda yaşanan küçük problemleri bile çözemem  onu bile para verip birisine yaptırırım diyorsanız linux size göre değil.
Linux avantajlarına bakarsak en büyük avantajı ucuz olması, aslında bedava olmasıdır.
Bunun dışında donanım bakımından da oldukça ucuz maliyetlerle windows işletim sistemine göre daha iyi performansı çok haza ucuza almanız mümkün.

Linux işletim sisteminin dezavantajları nelerdir  ?

Gelelim en önemli meseleye . Aslında maliyet bakımından oldukça iyi. Çok daha ucuz paraya çok daha hızlı ve işlem yapabilmek çok güzel . Ama linux'u ucuza yada bedava yapan şey açık kaynak kodlu olmasıdır. Yani herkes kolayca erişebilir, bulabilir. Ve kodlarını inceleyip bir açık bulunması sizin için tehlike yaratabilir.
İşin başlangıcında durumu tam anlamayanlar internet üzerinden banka işleri, kredi kartı kullanımı ve e-ticaret konusuna alışınca işin rengi değişti. Güvenlik sorunu her şeyin önünde yer alıyor.

Bu sebep ile linux kullanmak isteyenlerin öncelikle korkusu güvenlik açıkları ile ilgili tehditler.
Güzel bir şey olsa bedava yani ücretsiz (free) olmaz düşüncesi de toplumlarda fazlaca yaygın. Linux işletim sisteminde diğer sistemlerin hiçbirinde yapmayacağınız bir çok işletim kodlama ve komutlar sayesince kolayca ve hızlıca yapmanız mümkündür.

Mesela wordpress konusunu anlatırken botların ve robotların diğer web sitelerindan nasıl veri çektiğini anlatmıştık. İşte aslında bu işlemler aslında wordpress hosting (wp hosting ) te yapılıyor. Ama asıl temelde linux hosting'in gelişmiş güçlendirilmiş halidir wp hosting.
İşte o wordpress botlarının başka sitelerin içerisine girip rss üzerinden veri çekmesi de linux işletim sisteminin avantajları hızlı olması sayesinde gerçeğe dönüşebilmiştir.

Peki  kaç tane işletim sistemi var ?

windows
ms-dos
linux
amigaos
Mac os x
Pardus
Plan 9
Beos
 İşte işletim sistemleri isimleri bunlardır.
Linux'a gelirsek dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Fakat biz hiç görmedik derseniz haklısınız aslında. Fakat linux'un sadece bilgisayarlarda kullanıldığını da düşünmeyin.
Telefonlarda, tabletler, diz üstü bilgisayar, laptop, televizyonlar, telsizler, beyaz eşya, görüntü sistemleri, güvenlik sistemleri, akıllı istasyonlar vb  bir çok alanda kullanıldığı için en çok kullanılan işletim sistemi linux olarak bilinmektedir.
Dünyada en güçlü ilk 10 bilgisayarda linux kullanmaya devam ediyor.
Mac (ios) apple için machintosh tarafındna geliştirildi. Fakat linux'a rakip olabilecek özelliklerde değil.

Evet anlattıklarımdan linux işletim sisteminin dünyada ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu kavramaya başlamışsınızdır umarım. E Peki anladık. Ama bu linux konusunun hosting konusu ile ve hele ki google sıralama algoritması ile ne ilişkisi var diyormusunuz ?
Evet tabikide hostingle linux arasında bir ilişki var ise . Yada konu içerisinde bir hosting kelimesi geçiyorsa inanın ki google sıralaması bakımından etki eden bir konu içerisindesinizdir.
Linux hosting mi almalı ? Yoksa asp hosting mi almalı ? unix hosting de iyi olabilir belki ? Yada aklınız wp hosting (wordpress hosting) de mi kaldı ?

Hiç üzülmeyin şimdi burada sizin için bir çözüm önerisi yada sorular zinciri olan çözüm oluşturacağız.
dünya'da en satılan hosting çeşidi hangisi sorusunun cevabı aslında yine linux hosting olacak.
Çünkü linux işletim sistemi ile daha ucuza alacağınız bir donanım daha .çok işi daha hızlıca ve daha ucuz maliyet ile yapacaktır.
Burada ucuz kelimesi şifre kelime olarak akıllara kazınmalı. Kaliteli linux hosting, hızlı linux hosting, ucuz linux hosting arayışlarının hepsini bir araya toplayacak yegane şifre kelime verimli olmalı.

Aradığınız bütün özellikleri bir arada daha ucuza bulacaksınız.
Örnek vermek gerekirse , windows hosting için diyelim ki 100 gb alan ihtiyacınız var. Ve 4 gb ram bellek ihtiyacanız var diyelimdi.
İlk bakışta iki özelliklerde aynı ve aynı hızla benzer iş yüklerini yerine getirirler.
Evet durumda tamda böyle ikisi de saniyede bilmem kaç binlerce işlemi aynız hız ile yapabilir.

Fakat sorun yada çözüm şudur ?

Sizin linux işletim sisteminize alacağınız 4 gb ram belleğin fiyatı ile asp işletim sisteminize alacağınız 4 gb ram bellek fiyatı aynı değildir.
Linux'un için alacağınız donanım fiyatı çok daha ucuz olduğundan daha ucuz fiyata aynı işi yapmış olursunuz.
Asp hosting yazında aklınız karışmasın. Çünkü windows hosting ile asp hosting aynı şeydir.
Aslında linux hosting ile wordpress hostingde aynı şeydir. Sadece wordpress hosting'in ram ve işlemci kapasitesi farklı seçilmiştir.

Mesela bir örnek vereyim.
1 gb disk alanı olan linux hosting alıyorsunuz diyelim ki ve 1 gb ram bellek işlemciside dual core olsun.  Bu linux hosting pakti ile
1gb disk alanı olan wordpress hosting'in ram belleği 2 gb yada 4 gb olmalı ki bir farkı olsun. Yani işlemcisinin bir kaç kaç daha hızlı olması lazım. Çünkü wordpress'te eklenti çok olduğundan sayfayı aşabilmek için hosting bir çok işlemi aynı anda yapmaya çalışır.
Alacağınız wordpress hosting için linux hosting adını verseler de bu yanlış olmaz.
Hatta Şimdi yeni görüyorum, opencart hosting , joomla hosting, gibi uydurma hosting çeşitleri çıkarılmış.
Aslında orada gördüğünüz host çeşitlerinin hepside linux hosting'dir. Sadece script özelliklerine göre daha fazla harcanan kaynaklar artırılmıştır.

Fakat mantık wordpress host ile aynıdır. Genellikle ram bellek artırılır ve işlemci olarak daha iyi işlemci seçimi gerçekleştirilir.
CPU kullanımı burada en önemli faktör olur.
Linux hostlar dünyada en çok satılan hosting çeşitleridir. Çünkü linux işletim sistemi ile yazılmış açık kaynak kodlu bir çok script hem kullanımı kolaydır. Hemde arama motorlarında pek çok avantaj yaratır.
Mesela linux tabanlı opencart dünyada en çok kullanılan sanal mağaza yani e-ticaret sitesi scriptidir.
Php hosting ve php yazılım dili dendiğinde siz yine linux anlamalısınız. Çünkü linux'ta asp yazılım dili çalışmaz.
Opencart sistemini windows yada asp hosting'de kurmaya çalışırsanız devamlı hata alırsınız.
Yani siz bir scripti hostinginize kumaya çalışıyorsanız ve devamlı hata alıyorsanız. Neden hata veriyor diye sormuşsanız yanlış hosting yada diğer bir söylem ile yanlış işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz.

Joomla , opencart, smf, mybb, drupal, wordpress, magento dünyada en ok kullanılan forum scriptleri, alışveriş scriptleri ve blog uygulamları bunlar.  Ve benzerlerinin de tamamı linux işletim sistemine uygun şekilde kodlanmış.
Hepsininde yazılım dili php'dir.
Hal böyle olunca dünya'da en çok satılan hosting türü hangisidir sorusunun cevabı elbette ki linux hosting olarak yanıt buluyor.

İşte linux'un google arama motorunda size yaratacağı avantajlar aslında script ve seçenek çokluğu. Yani linux tabanlı bir site kurduğunuzda çok fazla çözüm bulabilirsiniz.
Eklentiler, farklı ve full özelliklere sahip yazılımlar ucuz yada bedava olacak şekilde elinizin altında olur.
Php (linux) siteleri google daha hızlı indexler . Yani google rama dizinine php yazılım dilindeki siteleri daha çabuk ekliyor.

İnternet sitenizin açılış hızı google'da ki sıralamanızı doğrudan etkilediği için daha yüksek hızla çalışan hostingleri daha ucuz fiyata bulabilirsiniz.
Fakat linux hosting'in dezavantajları (zararı var mı ) diye soracak olursanız ? Aslında pek fazla dezavantaj saymak mümkün değil.
Fakat unutmayın ki google daime farklılıkları sever ve farklı olanı ön plana çıkartır.

Yani siz kurmak istediğiniz web sitenin rakiplerine bakıp onlarında php tabanlı yani linux tabanlı bir site kurduklarını görürseniz siz asp hosting (windows) tabanlı bir yazılım dili kullanırsanız siz rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
Evet garip gelebilir ama google gerçekten bunlara önem veriyor.
Farklı olmayı ve fark yaratmayı unutmayın. Ve İşe yeni başlıyorsanız linux işletim sistemi deneme yanılma yolu için çok iyidir.
Fakat bir şeylerin mantığını kavramak içinde windows yani asp yazılım dili size çok şey öğretecektir.
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2020, 12:27:20 ÖS Gönderen: Administrator »