Gönderen Konu: Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting  (Okunma sayısı 2179 defa)

Administrator

 • Administrator
 • Newbie
 • *****
 • İleti: 20
  • Profili Görüntüle
Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting
« : Şubat 04, 2019, 02:31:09 ÖS »
Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting , hosting, host, wordpress hosting nedir ? wordpress host ne işe yarar, wordpress hosting ne işe yarar, wordpress hosting diğer hostinglerden daha mı iyi ?

Linux hosting mi? wordpress hosting mi ? almalıyım . wp hosting ile wordpress hosting aynı şey mi dir ?

Hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir hosting almadan önce hangi aşamaları seçim yaparak geçmeliyim ? Yani hosting ( alan ) almadan önce hangi yazılım dilini kullanacağını öncelikle seçmelisiniz ?

Öncelikle konuyu tam anlayabilmek için wordpress nedir sorusuna bir cevap vermeliyiz.

Wordpress hosting nedir ?
Wordpress yaklaşık 10 yıl öncesinde geliştirilen bir yazılım dili olarak web tasarım dünyasına çok hızlı bir şekilde girdi webmaster sitelerinde çok hızlı bir şekilde yayılan ve bir çok web master ın ve web sitesinin wordpress e geçmesine neden olan yazılım tabanı google ile çok bağlantılı.
Çünkü yıllar öncesinde bir internet sitesine her hangi bir konu (makale ) eklendiğinde arama motorunda (google ) yayınlanması ve sıralamaya girmesi bir kaç gün sürüyordu.
Yani arama motorlarının bot larının siteye konu eklendiğini algılaması kendi arama algoritmasıan ekleyip hesaplama yaparak o sitenin yeni konusunu sıralamaya sokup yayınlaması günlerce sürüyordu.

Wordpress yazılım dilini geliştirenler öyle bir yenilik yaptılar ki arama motorlarının botlarının girip web sayfasında kaybolmasını ve boşuna zaman kaybetmesini engellemek amacıyla rss (feed) ismi verilen besleme sayfasını geliştirdiler.

Rss ( feed ) nedir ?
Türkçesi besleme anlamına gelen rss (feed) kelimesinin ana omurgası olan sayfada yaklaşık 20 ile 50 arası en son (yeni) eklenen konuların başlıkları link halinde yer alıyor . daha önceleri txt şelinde düzenlenen besleme sayfaları daha sonralarda xml uzantısı ile yayınlanmaya başladı .
Bu yenilik sonucunda wordpress tabanlı internet siteleri sitelerine konu eklediklerinde saniyeler içerisinde google arama motorunda sıralamaya girerek yayınlanmaya başladı ve hatta hızlı index aldığından dolayı arama motoru o internet sitesini en güncel site olarak algıladı ve aramalarda en üst sıralara taşıdı.
Durum böyloe olunca birden bire acaip siteler yukarılara tırmanmaya başladı ve büyük başarılar yakalayan markalaşan web siteleri oldu.
Daha sonraki zamanlarda ise neredeyse wordpress kullanmayan webmaster ve web tasarımcı kalmadı.
Wordpress yazılımın temasının bu kadar başarı ve ses getirmesi sonucu yazılımcılar wordpress için yüzlerce binlerce eklenti yazmaya başladılar.
Bu eklentiler ise sayfalar için ek bir yük getirmeye başladı. Yani hostinglerin işlemcileri bu eklentileri veri tabanından çekebilmek amacıyla daha çok işlem yapmak zorunda kaldığından işlemciler daha fazla cpu kullanmaya başladı. Linux tipi hostingler wordpress için yapılan eklentileri çalıştırmak için cpu kullanımında sınırları zorlasa bile bu durum maliyetleri 5 katına 10 katına hatta 20 katına çıkarmaya başlayınca hosting firmaları işlemcisi daha büyük (güçlü) olan hostinglerle piyasaya wordpress çeşiidini sunmaya başladı ve henüz tam olarak yaygınlaşmasa bile her geçen gün daha fazla ilgi gören bir hosting çeşidi oldu diyebiliriz. Ve hatta ilerleyen dönemlerde linux hosting satış sayısına ulaşması mümkün gözükmekte.

Bu nedenle wordpress scriptini kullanacak webmaster arkadaşlarımıza tavsiyemiz linux hosting yerine wp hosting ile işe başlamaları ve ilerleyen dönemlerde paket yükselterek ilerlemek daha sağlam bir yolculuk olacaktır. Çünkü linux hoısting ile işe başlayan wordpress siteleri belli bir aşamaya gelince trafik yoğunluğunu hosting işlemcisi kaldıramadığından dolayı hosting otamatik olarak kapanır ve siz linux host hesabınızı yükseltseniz bile çare olmayacaktır. Size sunucu almanızı tavsiye eden hosting firmaları sizin işten anlamadığınızı düşünüp size sunucu satmaya çalışırlar :)

Bu durumlara düşmemek adına mutlaka wordpress hosting ile başlamanızı tavsiye ederim.Hosting

 • Newbie
 • *
 • İleti: 16
  • Profili Görüntüle
Ynt: Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2019, 02:18:17 ÖS »
wordpress hosting lazım bana ucuz limitsiz