Gönderen Konu: Domain Seçimi  (Okunma sayısı 2049 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
Domain Seçimi
« : Aralık 19, 2018, 02:52:46 ÖS »
Domain seçimi (alan adı ) seçerken nelere dikkat edilmeli (etmeliyiz.

Domain nedir ? (alan adı nedir )

Konuya ilk okul kademeli bir bakış açısı ile hiç bilmeyen birine göre anlatmaya çalışacağım. Çünkü zaten domain nedir sorusu bu konulara yeni başlayan henüz emekleme aşamasında olan birine göre basit bir anlatım ile tanımlamaya çalışalım.

Domain (alan adı) bir adres tir. Yani dünya üzerinde yer yüzünde bir evini,z varsa buranın bir adresi vardır. İşte internette bireylerin, kuruluşların ve şirketlerin web sitesindeki adresine verilan ad domain olarak adlandırılır.

Domain satın alabilmek için ülkemizde ve yurt dışında bir çok firma vardır. Domaini hangi şirketten aldığınızın bir önemi yoktur. Yani performans açısından birşey değiştirmez.

Domain hostinge bağlandığında hostingin ip numaraıyla tanımlandırılmış name server a bağlanarak web site meydana gelir.

Domain seçimi ;

Domain seçerken nelere dikkat edilmeli ;

Domainler uluslar arası uzantılı ve yerel uzantılı olarak 2 ye ayrılırken bu duruma genişlik kazandıran yeni bir durum ise yeni domain uzantılarının uzmanlık alaklarına göre ve sektörlere göre yeni uzantılar ortaya çıktı.

Seo açısından en iyi domain uzantısı hangisidir diye sorarsanız .com uzantısı genel manada seo açısından daha iyi bir puan alacaktır.
Fakat siz yerel bir yayın yapmak istiyorsanız mesela sadece azerbaycanda yayın yapacak bir web sitesi yapacaksanız .az domain uzantısı kullanmak seo açısından bir avantajı google gibi arama motorlarında yaratacaktır.

Fakat com uzantılı domain bulmak gerçekten çok zor çünkü en eski domain uzantısı .com olduğundan arayacağınız bütün kelimelerin satın alınmış olma olasılığı çok yüksek.

sonrasında .net domain uzantısı seçimi yapılabilir.

Domain alırken mümkün olan arkadaşlar kesinlikle açık arttırma ile satılan henüz düşmemiş domainleri natro.com ve godaddy.com sedo.com gibi sitelerden almanızı öneriyorum.

En yaşlı ve daha önce en çok aktif olmuş domaini düşmeden önce bu sitelerden açık arttırma ile alabilirseniz kısa sürede çok yol alabilirsiniz.

Domain seçimi yaparken

Yeni düşmüş bir domain almak isteyen arkadaşlar ise o domainin geçmişini araştırıp kaç sene hangi konularda aktif olmuş ? bu sorulara cevap bularak satın alma kararı vermek çok önemlidir.
Elinde yıllardır kullandığı domaini olşan arkadaşlar o domainden sıkıldım başka domain alayım derseniz hata ederiniz. Domain yenileme süresi dolmadan ödeme yaparak domainin düşmesine engel olmalısınız.
Google için istikrar çok önemlidir. Aynı kişi ataraından yıllarca yayında olan bir sitesi google otorite site yada otorite domain olarak algılar. Yani domain authiry denilen domain otorite puanında en önemli unsur domain yaşıdır.

Söylediğim gibi çok yaşlı bir domain bulursanız kendinize transfer yoluyla satın alınız. Domain düşsünde öyle alayım derseniz hata edersiniz. Domain düşmeden satın alırsanız bütün o yılların emeğinide satın almış olursunuz. web hosting

Açık arttırma ile domain alınabilecek en güzel site bana göre godaddy auctionisimli sitedir.

Coğrafi ve yerel domainler;


bu domainlere örnek vermek gerekirse com.tr, gen.tr, .istanbul domainleri yerel coğrafi domain (yerel alan adı ) dir.
Bu tr uzantılı domainler ne işe yarıyor , faydası olur mu ?
Arama motorları arasında öncelikle google tr uzantılı domanlerin yayınladığı web sitelerini türkiye uzantılı ve hedef olarak türkiyeyi imlediğinden öne çıkartır. Yani rakipleriniz çok güçlü ise com.tr gen.tr gibi uzantıları kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Fakat com.tr uzantısını satın alabilmek için marka tescili gerekmektedir.

mesleki ve sektörel domainler
bu domain türleri .hosting . toys .play gibi farklı uzantılardan meydana gelen domainlerdir.
Bu domainlerin çıkarılmasındaki amaç nedir ?

Bu domain türünde ilerleyen yıllarda sektörel bazdaki firmaların arama motorlarında kaybolup gitme tehlikesi olduğundan firmalarında öne çıkmasını sağlayacak uzantı türüdür.
Mesela jolly.travel alan adını satın alan ve buradan yayın yapan şirket google arama motorunda jolly travel aramasında 1. sırada çıkmayı garantilemiş olduğundan com gibi net gibi otorite sitelerin içinde kaybolup gitmez.

ayrı bir özellik ise şu anda google bu farklı domain uzantılarına +10 ile +20 puan arasında bir sayfa ve domain otorite puanı veriyor.
Yani siz sıfırdan bir domain alacaksanız bu domainin otorite puanları 0 sıfır olacaktır.
Fakat sektörel bazdaki diğer domainleri aldığınızzda bu puan 20 civarında olacaktır ki bu puan 3 sene ile 5 sene arasında ancak elde edilebilecek bir puan olduğundan oldukça avantajlı bir alım olacaktır.

domain olmadan web sitesi olmayacağına göre hosting olmadanda web sitesi olmaz.
Yani yeni bu işe başlayıp heves eden arkadaşlar bilmeli ki domain alınca bu iş bitmiyor birde hosting satın almanız gerekmektedir (şart).
hosting konusunda bilgi dinmek için linux hosting, asp hosting, reseller hosting, konularını incelemenizi tavsiye ederi.

Domain alırken bazı dönemlerde kampanyalar olacaktır bu kampanyaları beklemenizde fayda var. Yada godaddy isimli hosting devi bir firma 12 lira gibi fiyatlara com uzantılı domain satıyor. Sadece yeni müşterilere sadece 1 kereye mahsus olmak üzere böyle bir fırsat sunuyor bu fırsat ne zaman sonar erecek bunu kimse kestiremez.
Fakat bu tarz siteler genelde 2. senede domain yenileme süreci geldiğinde aradaki fiyat farkını müşteriden çıkartıyor.

Domain yenileme ücreti yüksek ise domain transfer ile maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Domain transfer nedir ? Domain seçimi
Domain trafnsfer domain (alan adı) kayıtlı olan firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir.

Yani siz godaddy firmasındn domain almışsanız bu domaini natro yada isimtescil gibi bir firmaya taşıyabilirsiniz.

Domain transfer nasıl yapılır ?
Domain transfer için öncelikle domain in kayıtlı olduğu (tescil edildiği ) firmanın internet sitesinden domainlerim bölümünden domain kilidi açılır.
Transfer kilidi de diyebileceğimiz bir kilit var bu kilit açık olmadan transfer gerçekleşmez.
Domain transferi için başvuru yapıldığında size bir kod numarası verilir.
Bu kod numarasını domaini yeni taşıyacağınız web sitesinde kullanacaksınız.

Bu konuda detaylı anlatım isteyen bir konu.
Bu nedenle domain seçimi isimli konumuzun faydalı olacağını düşünüyorum. Domain seçimi yapmadan önce mutlaka konumuzu detaylı bir şekilde okuyup anlamaya çalışmanızda fayda var. Başka kaynaklara da başvurabilirsiniz. Fakat domain satın alma olayı yani bir domain satın alma işlemi web sitesi kurulumundaki en önemli hayati derecede öneme sahip bir konudur.

Yanihosting satın aldığınızda linux hosting yerine yanlışlıkla asp hosting almış olabilirsiniz ! Wordpress hosting yerine unix hosting satın almış olabilirsiniz, yada ucuz hosting gördüğünüzde çok pahalı hosting almışım kazık yedim diye düşünebilirsiniz. Fakat bu hataların bir geri dönüşü var. Fakat domain (alan adı ) sitenizin kimliğini ilk bakışta belirler. Ve prestij aracıdır.Bir web sitesi kuracaksanız web sitenizin içeriğinde eğer bir önemli kelime varsa bu kelime mutlaka domain içerisinde geçmelidir.

Yani siz bir pasta sitesi kuracaksanız domain pastaustasi.com gibi olmalı.

Arama motoru arama yaparken önce aranan kelimenin yada kelimelerin o sitenin domaini içerisinde var mı yok mu ? buna bakar. bu nedenle domain seçimi gerçekten hayati önem taşıyan bir konudur.« Son Düzenleme: Aralık 19, 2018, 03:01:14 ÖS Gönderen: Administrator »