Gönderen Konu: Web Hosting  (Okunma sayısı 1025 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
Web Hosting
« : Aralık 16, 2018, 08:49:07 ÖÖ »
Web Hosting terimi ile diğer hosting terimleri arasında bir fark var mı ? Yani arama motorlarında web hosting ,

linux hosting, asp hosting, wordpress hosting  gibi bir çok seçeneklerle karşı karşıya kalıyorsanız

ve web tasarım yapmak isteyipte nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tamda olmanız gereken yerdesiniz.

Evet web hosting (linux hosting, asp hosting )
yani temel manada hosting konusunu kavramadan hiç bir yere varmanız mümkün değildir.

Web site yapma işi aynen inşaat yapmak gibidir. Yani yer seçimini iyi yaparsanız yani lokasyon iyi olursa zeminde sağlam olursa inşaat işinden para kazanabilir bir yerlere gelebilirsiniz.
Yani inşaat işinde ileri seviyede gelir elde edenler şunu biliyor ki ana cadde üzerinde bir arsa bulursan köşeyi dönersin.
İşte hosting işide buna benziyor.
Sen hangi alanda faaliyet göstereceksin ? Web siteni hangi konu üzerine oluşturacaksın ?
İşte bu konuyu tam olarak netleştirdiğinde web hosting seçim aşamasına geçebilirsin.
Web hosting seçerken en önemli kavram ise senin web sitesi yapacağın alanda kaliteli siteleri barındıran hosting firmasıyla çalışmaktır.

Yani mesela otomotiv ile ilgili bir site kuracaksan otomotiv ile ilgili en kaliteli siteler hangi hosting firmasında barındırılıyor ? Hemen bunu araştırmalısın.
Bir web sitesi hangi hostingi kullanıyor ? Nasıl anlarım (nereden bulurum ) ? Nereden bakılır ?

evet sizde bir web sitesinin hangi hosting şirketini kullandığını öğrenmek istiyorsanız öncelikle
Domain sitelerinden bir domain arama işlemi yapmalısınız. Örnek verecek olursak markum.net sitesinden bu aramayı yapabilirsiniz.

Yani o domaini satın alacakmışsınız gibi domain adını arattırın mesela bu domain djhosting.net isimli bizim sitemiz olsun
bu domainin satın alınmış olduğunu göreceksiniz.

Yani tescil edilmiş yazısı karşınıza çıkacaktır. Hemen alt tarafında ise kime ait linki vardır. Kime ait linkine tıkladığınızda domain için whois sayfası karşınıza çıkacak.

web sitesiyle ilgili bütün bilgiler bu sayfada bulunur. (tabii gizlenmemiş ise) belli bir miktar para ödeyerek bu bilgileri gizlemişlerse bu bilgilere ulaşmanız mümkün olmayabilir.

Evet bu sayfada araştırdığınız web sitesine ait name server adları yani hosting dns bilgileri burara yer alır (dns bilgilerini nasıl öğrenirim )
Bu sayfada ns yada dns ile başlayan site adresine benzeyen com yada net benzeri uzantılar ile biten domain ismi aradığımız web hosting şirketinin adını verebilir. Bazande tam adını vermese bile o dns bilgisini google da arattığımızda hangi hosting şirkerinin o dns ile web sitesi host ettiğini görebilirsiniz.

Evet bu şekilde hosting seçerken ki en öneli konuyu çözmüş olacağız.
Yani web sitenizin konusuna en uygun web hostingi bulduktan sora o hosting şirkerinden hosting almanız arama motorlarında, özelliklede google da çok işinize yaracaktır. (emin olabilirsiniz :) tecrübe edilmiştir)

web hosting seçiminde 2. aşama ise ;

web sitenizin hangi sektör (alanda) olacağına karar verdiyseniz o sektöre ait web sitelerini incelemeniz ve hangi yazılım türlerini kullandıklarını tespit etmeniz gerekmektedir.
yani size rakip olacak daha eski ve domain otoritesi olan web sitelerinin içeriklerini ve yazılım dillerini incelemeniz şarttır. (gereklidir)

Yazılım dilinin hosting ile ne lakası var ? rakip web sitelerinin yazılım dillerini araştırmamız ne faydası olacak. (ne yararı )

Google arama motoru daima farklı olanları ön plana çıkaran bir sıralama algoritması yaratmıştır. Yani farklılıklara fazladan puan veren bir sıralama yapısı vardır.
Bu durum domain uzantıları içinde geçerlidir.

Evet web hosting seçiminde 2. aşama

olan rakipleri analiz edip farklı yazılım türü ve farklı yazılım dili kullanmayıda öğrendik.
yani rakip web siteleri asp tabanlı bir yazılım (script) kullanıyorsa biz php tabanlı kullanılmamış daha farklı bir yazılım kullanmalıyız.

Yada rakip web siteleri php tabanlı yazılım dili kullanıyorsa biz tam tersini yapıp asp yada asp.net tabanlı bir yazılım dili ve kullanılmamış farklı bir yazılım (script) kullanarak web sitemizi oluşturursak google da seo puanınız otomatik olarak yükselecektir.
Mesela bütün sektörlerde en yaygın olarak kullanılan wordpress gibi bloglar , forum sitelerinde smf, gibi yazılımlar yerine hiç olayan asp tabanlı yazılımlar kullanmak avantaj (fayda) yaratır.

Tabii bu seçimi neden web hosting seçiminden önce yapıyoruz diye bir soru işareti kafanızda oluşabilir.
Çünkü yazılım diline göre hostingler gruplara ayrılır.
Yani web hosting hostinglerin tamamını kapsayan genel bir tanımdır.

Web hosting denildiğinde içerisinde, reseller linux hosting, , php hosting, asp hostingwindows hosting, unix hosting gibi bir çok hostingi barındırır.

Bu nedenle yazılım dilini hosting seçmeden önce belirlemek zaman kaybı ve emek zaiyatını ortadan kaldıracaktır.
Yani burada sizlere kısaca aslında bir hosting alımından önceki iş planlamasını yazpıyoruz dersek yanlış tanımlamış olmayız.

web hosting seçiminde 3. aşama

Hosting türü seçimi
zaten 2. aşamada yazılım dilimizi belirlediğimiz için hosting türümüzüde kolayca seçeceğiz demektir.
eğer ki asp tabalı bir site kuracaksanız asp hosting (windows hosting)
php tabanlı bir hosting alacaksanız php hosting (linux hosting )

karar verememişseniz ve karışık bir kategori ile karşı karşıyaysanız o zamanda  unix hosting ( hem asp hosting, hemde php hosting çalıştırır )

fakat wordpress kurmayı planlıyorsanız biz çok kullanıldığı için pek önermiyoruz ama bu durumda php (linux hosting ) yerine wordpress hosting almanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Nedenini ilgili konuyu okuyarak anlayabilirsiniz.

Tabii buna benzer bir çok yazılım için farklı hosting kategorileri oluştu.
Son zamanlarda daha iyi performans için opencart hosting, magento hosting, smf hosting, gibi bir çok hosting türü geliştirildi. Tabii bunlar o scriptler için maximum verim sağlamak amaçlı çıkarılan hosting çeşitleridir.


Domain seçiminizi yapmadıysanız domain seçerken nelere dikkat edilmeli
birazdan bu konudan bahsetmekte fayda var.
Çünkü domain seçimi aslında bana göre hosting seçiminden çok daha önemlidir.

Domain ismi (domain uzantısı) önemli mi ?

Evet domain ismide uzantısıda çok önemli
domain konusunda çok önemli olan diğer bir konu ise domain yaşı ve ne kadar zaman aktif olarak yayında kaldığıdır

mesela 20 yaşında bir domain i açık arttırma ile aldıysanız ve bu domain 20 yıl boyunca yayında kaldıysa bu domain kısa sürede google arama motorunda hızlıca en üst sıralara kadar yüksekir.
Yani 20 yıl yayında kalması ne demektir ?
Sadece bir açılış sayfası olması yeterlidir 20 yıl başka hiç bir değişiklik yada konu eklemesi olmasa bile bu çok değerli bir konuma getrir o domaini.

fakat düşmüş olan domainler yeniden 1 yaşında yada 0 (sıfır) yaşındaymış gibi işlem görür. Fakat yayında kalmış olduğu geçmiş yıllar sitenizi yukarılara taşır.
Bir domain daha önce yayında olmuş mu ? işte bunu nasıl öğrenebilirim ?
archive.orgsitesinden domain in geçmişini görmeniz mümkün.

Seo açısından (bakımından ) en iyi domain uzantısı hangisidir ?

 8)

seo bakımından kesinlikle .com uzantılı domain alan adıdır.
Yani siz eğer ki jenerik isimli com uzantılı bir domain bulmuşsanız ve bu domain (alan adı) içerisinde sektörünüzle ilgili bir anahtar kelime varsa o alan adını seçmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Fakat com domain bulmak çok zor hatta imkansız olabilir.
Böyle durumlarda 2. olarak .net domain uzantısını öneriyorum

bunuda bulamamışsanız farklı uzantıları denemenizde fayda var. Yani google farklılıklara seo bakımından fazladan puan verir demiştim.
Mesela ucuz.hosting isimli domaini almak fayda sağlayacaktır.
hosting uzantısı yeni bir alan adı uzantısı olduğundan google hemen yukarılara hatta en tepeye taşıyacaktır o jenerik aramada