Gönderen Konu: Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?  (Okunma sayısı 515 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?
« : Aralık 12, 2018, 05:25:08 ÖS »
Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?, Host alırken lokasyonun önemi var mı (ne önemi var ) Lokasyon hosting seçiminde ne kadar önemli ?

Hosting alacaklara öneriler

Hosting alırken nelere özen göstermeliyim diye soracak arkadaşlara ve lokasyon konusuna bir türlü anlam veremeyen kardeşlerimize konuyu anlayabilmeleri için konu hakkında özet niteliğinde işinize yarayacak bilgi vermek istiyorum.
Lokasyon kelimesini anladığımızda kafamızda az çok bir ışık yanacak diye düşünüyorum.

Lokasyon ne demektir.
Lokasyon : Yer demektir yer anlamına gelir. Yani konum şeklinde adlandırmakve tanımlamakta mümkün.
Yani hosting alacağınız firma hostingin var olduğunu sunucuyu hangi yerde (lokasyonda) bulunduruyorsa bunu belirtmek zorundadır.

Yani sunucusu fiziksel olarak nerede ?
Sunucunun ne olduğunu merak ediyorsanız hosting   konusunu inceleyerek bilgi edinebilirisiniz.

Sunucuyu bir fiziksel bilgisayar gibi düşünürseniz lokasyonda sunucunun bulundurulduğu yer (şehir, ülke ) olarak anlaşılabilir.

Yani mesela bir hosting firmasından linux hosting yada asp hosting (windows) alacaksınız diyelim. Bu hosting firmaları lokasyon belirtmemiş ise lokasyonu sormanızda fayda var . Genelde ucuz hosting   satışı yapan firmaların lokasyonları amarika ( abd) ingiltere hindistan gibi lokasyonlardan paylaştırdıkları hostingleri başka ülkelerde ucuza satarlar.

Peki lokasyonun bir avantajı (faydası ) dezavantajı (zararı) var mı ? Varsa nelerdir ?

Hosting Lokasyonu seçerken neye (nelere) dikkat etmeli ,(edilmeli)

Web siteniz için hosting alacakken önce hedef kitlenizi belirlemelesiniz.
Hedef kitleniz türkiye mi ? Amerika mı ? almanya mı ?

İstanbul mu ? paris mi ?

Eğer ki ülke bazında hedef kitleniz türkiye ise web siteniz için hosting seçerken lokasyonun türkiye olmasına özen göstermelisiniz. Şehir çokta önemli değildir. Fakat hedef kitlenizin büyük kısmının istanbuldan olacağını düşünüyorsanız istanbul ve yakın şehirlerden bir lokasyon hosting seçmeye özen göstermelisiniz.

Eğer ki ingilizce bir site yapacaksanız ve hedef kitleniz amerika (abd ) vatandaşları olacaksa web sitenizin hostinginin lokasyonu abd eyaletlerineden bir tanesi olmalıdır ?

Peki neden lokasyon hedef kitleye göre seçilmeli.

Hızlı hosting için önemli bilgi, bir püf noktası işte burada devreye giriyor.
Yani hızlı hosting için lokasyon olmazsa olmaz bir seçim aşamasıdır.

Konuyu anlamak için bir örnek vermeliyim ;
Mesela siz diyelim ki karpuz satıyorsunuz diyelim , hemde bütün dünyaya karpuz satıyorsunuz.
Peki karpuz satarken hedef kitleniz amerikalı vatandaşlar olsa dükkanınız türkiyede olsa olur mu ?

Oalur tabii fakat siz karpuzu müşterinize 1 ayda ancak ulaştırabilrtisiniz. Ama amerikada bir dükkanınız olsa çok daha hızlı bir şekilde müşterinize ürününüzü sunabilirsiniz.

İşte web sitenizdeki yazılar resimler videolarda birer ürün gibidir. Müşterilerinize sunarsınız. Ama müşteri lokasyon olarak size uzaksa sayfanın açılma süeri uzar ve bu durum arama motoronda web sitenizin geriye düşmesine sebep olur.

Yani lokasyon seçimini ne kadar doğru yaparsanız arama motorunda yukarılarda çıkma olasılığınız o kadar artar. Lokasyonu yanlış seçerseniz saytfanızın açılma süresi uzar ve sayfa geç açılır. Yani web sitemin sayfaları (sayfası) neden geç açılıyor diye merak edenler öncelikle aldıkları hostingin lokasyonuna iyi bvakmalılar.
Hedef kitleniz türkiye ise başka ülke lokasyonlu hosting (host) almanızı tavsiye etmem.
Web siteni,z için hedef ülken türkiye ise hostinginizin lokasyonuda türkiye olmalıdır.

Eevet önemsiz gibi görünen hosting lokasyonu seo açısından son derece önemlidir. Ve kesinlikle hosting seçerken göz ardı edilemeyecek derecede kritik bir seçimdir.