Gönderen Konu: Hosting  (Okunma sayısı 1356 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 40
    • Profili Görüntüle
Hosting
« : Aralık 07, 2018, 10:28:13 ÖÖ »
Hosting nedir ( web hosting nedir ) kaç çeşit host vardır, hosting almak şart mı ? host ile aynı şey mi ?

Evet hepimizin hosting ile ilgili soru işaretleriyle dolu karmaşık bir bilgi birikimi var. Yada hiç bir fikrimiz yok host hakkında.
Yani host nedir hosting ile host aynı şeymidir ?
İşte bunlar hep kafalarda soru işareti olmaya devam ediyor

Hosting ; web sitenizin yayınlayabilmek için dosyalarınızı barındırdığınız ve sunucuların (data) yapılandırılmış hallerinden sizin için ayrılan ufak (küçük) bir kısmı şeklinde tanımlamak ne kadar bilgi verici oldu bilemiyorum.
Fakat hostingi tanımlarken web sitesi kuracaksanız yani benimde bir web sitem olsun diyorsanız hosting (host) olmadan web sitesi olmaz.

Hosting alırken nelere özen göstermeli ( nerelere dikkat etmeliyiz ) en önemli nokta aslında tamda burası bence.

Bu konuyu bir bilgisayar örneği üzerinden anlatmak istiyorum ki herkes kolayca anlayabilirsin. Zaten hostingi oluşturan sunuculardan bir bilgisayarın daha büyüğüdür özetle. Kapasitesi daha büyün bir bilgisayar diyerek sunucu tanımını bence özetlemek mümkün.

Hostingi alırkende bir bilgisayar alıyormuş gibi davranmalıyız.

Yani bir karpuz alırken bile herkesin iyi karpuzu aynı para alabilme gibi yöntemleri vardır. Yani herkes kendine özgü bir yol bulmuştur kendisine.
Bir cep telefonu alırken, bir tablet alırken, bir tablet alırken nelere dikkat edersiniz (etmeli) edilmeli sizce

Ben bu tür ürünleri almadan önce mutlaka en önemli özelliği olan işlemci özelliklerine bakarım. Çünkü saydığım tüm teknolojik ürünlerin hepsinin tek ortak özelliği işlemci olmadan hiç bir işe yaramıyor olmalarıdır.
Bu ürünleri daha hızlı yapan kapasitesinin verimliliğini ölçme şansı veren kısmı şüphesiz işlemcisidir.

Öyleyse hostingte bu ürünlerin bir minyatürü olduğuna göre biz web hostingi alırkende ilk önce hostingin sunucu özelliklerinden hangi işlemciyi kullandığına bakmalıyız.
Hangi nesil işlemci kullanıyor, işlemcisi kaç ram belleğe sahip ? işlemci hızı kaç GHZ ? işte bu sorulara cevap aramalıyız.

Mesela bilgisayar alırken işlemcilerde intel core
işlemci


2.67 ghz işlemci hızı gibi tanımlamalar vardır. yeni nesil işlemcisi olan ve işlemci hızı yüksek olan hostingleri tercih edin. Özelliklede RAM bellek kapasitesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

2 gb ram yerine 4 gb ram alırsanız işlemci hızları aynıysa 2 kat daha hızlı bir işlemci satın almış olursunuz.

Doğru hosting seçme yolları

yazılım diline göre hosting seçimi
ne demek yazılım diline göre hosting seçmek ; web sitenizde hangi yazılım dili ile çalışacak dosyalar kullanacaksınız demek .
Yani asp tabanlı dosyalar kullanılacaksa windows hosting (asp hostingi) almalısınız

php tabanlı dosyalar kullanılacaksa php hosting (linux host) almalısınız.
yada wordpress blog kullanmayı düşünüyorsanız  wordpress hosting (wp hosting, wp host ) almalısınız.
Aksi taktirde ,dosyalarınız hostunuzda çalışmaz ve sürekli hata alırsınız.

wordpress hostingde fark cpu kullanım oranının fazla olmasıdır. Yani wordpress blog yazılımı çok fazla işlem yaptığından daha fazla işlemci kullanma ihtiyacı duyar ve %25 ile sınırlı olan cpu oranı çabucak dolar. Bu nedenle hosting firmaları wordpress için özel olarak ram kapasitesi yüksek hosting paketleri oluşturup satışa sunarlar bu hostinglere de wordpress adı verilir.

Bu hostinglerin ram kapasitesi yüksek olduğundan wordpress hostingler diğer hostinglere göre daha pahalıdır.
Ram bellek pahalı bir donanım olduğundan bu durum fiyatlara yansır. (wordpress host neden pahalı )  ücretsiz

Ucuz fiyatlı hostingler kötü mü , kötü olduklarından mı ucuz oluyor diye soracaksanız aslında böyle bir durum yok, Sadece pahalı olan firmaların bazı giderleri daha fazla.
Mesela ucuz host aldığınız firmadan teknik destek almak isterseniz bu saatlerce sürebilir , yada bilgisiz kişiler olduğundan sorunu çözemezler.

Pahalı hosting satan firmaların teknik uzman personelleri daime hali hazırda soruları cevaplamak için bekliyordurlar. Bu nedenle pahalı hosting satan firmaların sabit maliyetleri daha fazla olduğundan bu maliyetleri ürün fiyatlarına peşinen yansıtırlar. Yani her müşteri aslında hosting satın alırken o firmada çalışan teknik personelin vereceği hizmetide peşinen satın almış olur.

İşte pahalı, ucuz kavramını firmaların maliyet yapısına göre değerlendiriseniz daha doğru olacağından eminim.

Hızlı hosting istiyorsanız ki, her halde bütün webmaster lar bunu (hızlı host ) ister o zaman işlemci detaylarını incelemenizde var.

Hızlı hostingin avantajı nedir ?

İşlemcisi hızlı olan bir sitede sayfa açılırken işlemci görevini yapar ve veri tabanından verileri işlemci hızına göre getirir. Yani sizin işlemciniz saniyede 10 000 işlem yapıyorsa veri tabanından da ona göre veri getirecektir. Buda sayfa açılma hızınızı belirler.

Sayfa açılma hızı yüksek olan sitelerin sayfaları google gibi arama motorlarında çok daha üst sıralarda yer alırlar. Çünkü google robot (bot) ları siteye girdiklerinde belirli bir süre kalırlar ve alabildikleri kadar bilgiyi alıp çıkarlar.

Eğer site yavaş açılıyor ise o zaman google bot o sitete her hangi değerli bir bilgi olmadığını düşüneren çıkar ve siteye uğrama sıklığını azaltır.

benim (host) alacaklara şu dönemde yeni yeni fark yaratmaya başladığını hissettiğim SSD hosting alt yapısı olan  firmalarından alın.
sdd host hakkında bir yazı yazmıştım onu sitemizden bulabilirsiniz. Fakat kısaca bu konuyuda özetlemek istiyorum

SDD hosting ile normal hosting arasındaki performans farkı neredeyse kat tır ? Bu kadar net şekilde izah etmiş olayım.
Alan almadan önce eğer ki emek verip zaman ayıracağınız bir iş yapacaksanız hostinglerde veritabanı yedekleme süresine mutlaka bakın. Çünkü kaybolan yada hata ilen yitirilen veri veriyi geri getiremeyebilirsiniz.
Bu harcağınız emekleri aylarınızı zamanınızı boşa harcamanız demektir. Ve en sonunda yine bıkkınlık ve küskünlükten başka bir sonucu olmaz.

Alacağınız yada almak istediğiniz hosting paketinde mutlaka web alanı kapasitesi ne kadardır sizin dosya büyüklüğünüzü karşılayacak mı ?
Aylık trafik sınırı kaç GB ? sizin ziyaretçi kapasitenizi karşılayacak mı ? yada boşuna büyük bir host alıp boştan yere fazlaca maliyet yaratıp daha büyük paralar ödemeyin.

Tabiki veri tabanı sınırıda önemli. Kaç tane veri tabanı oluşturmak istiyorsunuz işte bunlar detay aslında.
Bu konularda sorun yaşadığınızda hemen bir sonraki pakete geçebilmek mümkün aslında.
Yada asp host aldıysanız php hosting (linux  ) ile değiştirmeniz olanaklı.

Söylediğim gibi en önemli konu işlemci konusu ve birde sdd host seçerseniz avantajını ilerleyen günlerde göreceksiniz diye düşünüyorum.

Host hizmeti alacağınız firma ne kadar büyük ve kapasiteleri ise sizin riskinizde o nedenle daha az olacaktır. Yani sonuçta hostingler sunucuların bir küçük parçalanmış halleridir.

Sunucuların sürekli çalışması gerekir. Yani jeneratör olmadan bu iş olmaz. Devamlı çalıştıkları için ısınırlar, devamlı soğutucusu çalışan bir odada belli bir soğuklukta gerektiğinde dahada soğuk bir ortamda tutulmaları gerekmektedir.

Bunlarda yetmiyor sunuculara dışarıdan gelecek saldırılara karşı önlemler alınmalı ve teknik bir ekip daima hali hazırda çalışıyor olmalıdır.
İşte bunların hepsi maliyet. Bu maliyetlere küçük firmaların katlanmaları mümkün değildir. Sonuçta host şirketleri de kar elde etmeyi amaçlayan kuruluşlar. Bu nedenle bu saydığım güvenlik ortamlarından her hangi birini ihmal eden firma direkt olarak host hizmeti (alan) sağladığı kişilere zarar verirler.


Yani sana bu makaleyi okuyan kişi ?
İşte web alan nedir ki ? Çokta önemli değil diyorsan yanılıyorsun. Host (alan) seçimini doğru yapamamışsan yolda bir dolu sıkıntılar yaşarsın.
Host işi aslında kısaca bir örnekle anlatmak gerekirse ;

Uzun yola kendi otomobiliyle çıkacak kişinin otobandan gitmesiyle köy yolundan gitmesi arasındaki kıyaslamaya benzer.
otobandan giden kişi hem yolda aracına zarar vermez hemde gideceği hedefe daha kısa zamanda varabilir. Köy yolundan gitmeyi tercih ederseniz arabanız yolda kalabilir, en azından gideceğiniz yere daha geç varırsınız.web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp,