Gönderen Konu: Php Hosting  (Okunma sayısı 704 defa)

Administrator

  • Administrator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 15
    • Profili Görüntüle
Php Hosting
« : Aralık 05, 2018, 10:27:45 ÖÖ »
Php Hosting nedir ? Php hosting (linux hosting ) le aynımıdır neden isimleri farklıdır ? php hosting mi daha iyi asp hosting mi daha faydalı
seo açısından hostingin bir yararı varmıdır.

Php nedir ?
öncelikle konumuza php nedir sorusu işle başlamak bence daha mantıklı çünkü php hosting konusuyla ilgilenen bir kişinin hosting konusuna ilk adımları attığını var sayarak konuya devam ettirmek istiyorum.
Bu konuyu basit bulanlar diğer konulara göz atabilirler.

PHP hosting isminden de anlaşılacağı üzere php yazılık dili ile oluşturulmuş dosyaları insanların anlayacağı dile çeviren bir decoder (çevirici ) gibi düşünmek en kolay yol olacaktır.

Yani aslında hosting bir dil çeviricidir diyebiliriz kısaca ama tabii aynı zamanda da bir depolama alanı şeklinde tanımlamakta doğru bir yaklaşım olabilir.
Fakat hostingin en önemli özelliği çeviri yapabilme özelliğidir.

Yani nasıl ki ingilizceyi türkçeye çeviren yada başka dilleri diğer dillere çeviren programlar var işte aynen öyle hosting kavramıda aynen bunlar gibi bir çevirici (yayınlayıcı) dır.
Bir radyo radyo dalgalarını alır sese dönüştürür. İşte hosting'de sayfalarsa yer alan kodları alır ve bir görüntüye bir sese yada bir yazıya dönüştürür.
Bazı kodlamalar renk belirliyorken bazı kodlar satır boşluğu satır yüksekliği yada karakter büyüklüğünü belirliyor.

İşte bu kodlamalar php dili ile yazılmış ise bu kodları tanıyıp bir objeye dönüştüren ise linux Hosting (php hosting ) tir. Asp hosting (windows hosting ) bu işte başarılı olamaz ve sayfaya girdiğinizde çeşitli hata kodlarıyla karşılaşırsınız.
Php Hosting nedir

Bu nedenle hosting almadan önce mutlaka hangi dil ile yazılmış (php, asp, veya asp.net ) bir site alt yapısı kuracağınıza önceden karar vermelisiniz. Aksi halde hosting satın aldığınız firmadan Hosting türü değişim talebinde bulunmanız gerekmektedir. Hosting firmaları bu konuda oldukça anlayışlı davranıyorlar (zorluk çıkartmazlar)

Php ismi köprü oluşturan metin işlemcisi olarak adlandırılmaktadır.
Aslında bu işlem ilk başta asp teknolojisi ile başladı. Yani html internet satfalarından sonra asp yazılım dili internet siteleri için çok büyük bir değişim ve kolaylık sağladı.
Html sayfalar internet siteleri için çok büyük bir iş yükü getiriyordu. Sayfanın her tarafını yeniden düzenleme gibi bir sorumluluk ve iş yükü getirirken asp yazılım dili sayesinde sayfanın tamamı çeşitli bölümlere ayrılarak sadece bir tek bölümün değiştirilebilmesi kolaylık sağlamıştı.
Yani bir web sitesi sayfası düşünün sağ blok sol blok orta vitrin bölümü en alt footer bölümü menü , kategoriler bölümü gibi bir çok bölüm hayal edin . İşte html kodlaması zamanında yani asp ve php dili henüz geliştirilmemiş iken bu bölümlerin tamamı tek bir sayfadan değiştiriliyordu.
Fakat asp teknolojisi bu durumu değiştirdi ve sayfayı çeşitli bölümlere ayır.
Tek bölümü değiştirdiğinizde arama motoru sitenizin tamamını değiştirmişsiniz gibi kabul ediyor ve bu durumda sitenizin arama motorunda yükselmesine olanak sağlıyordu.

İşte asp yazılım dili bu kolaylığı sağlarken access veri tabanı kullanıcı sayısının ve veri yükünün artmasıyla yetersiz kalmaya başladı.
Yani sizin anlayacağınız html sayfalarda yer alan bütün yazılar çok daha az yer kaplayan bir veri tabanı olan access veri tabanında daha küçük hostinglerde saklanabiliyordu. Fakat internet kullanımının artması ile birlikte durum değişti ve access veri tabanı bu yükü kaldıramaz oldu.
Yazılımcılar bu duruma bir çare olarak mysql mssql gibi veri tabanlarını geliştirdiler.
bu veri tabaları ise php yazı diline geçişi zorunlu kılıyordu.

msql gibi php destekli veri tabanları access yani asp yazılım dili desteklenen veri tabanına göre onlarca kez daha hızlı ve daha yüksek kapasiteleri taşıyabilecek potansiyele sahipti.

Bu nedenle 2010 lu yıllarda artık büyük bir hızla web siteleri php alt yapısını ve php ile kodlanmış scriptleri kullanmaya başladılar ve büyük başarılar (verim ) elde ettiler. Tabi bu durum linux hosting kavramının da doğmasına sebep oldu.

Tıpkı şimdilerde yaşanan wordpress hosting (wp hosting ) drupal hosting, opencart hosting gibi yapılaşmalar meydana geldi.
Wordpress alt yapısı ile sitesini bir adım öne taşımak isteyenler sitelerini wordpress alt yapısına taşıdılar.
 Fakat wordpress bir yazılım dili değil php yazılım dili çalışıyor yani isteyen php hosting (linux hosting ) te kullanabilir. Fakat çok fazla cpu yükü olduğundan wordpress için özel cpu kotası oluşturulup satılmaktadır.« Son Düzenleme: Aralık 05, 2018, 10:29:16 ÖÖ Gönderen: Administrator »