Son İletiler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6
11
Unix Hosting / How much email delivery can you expect for shared hosting?
« Son İleti Gönderen: Administrator Temmuz 05, 2020, 11:11:08 ÖÖ »
I'm a novice here. Thank you all for all extremely helpful information. It is sad that you cannot find honest information about choosing and working with a hosting provider almost anywhere else.

I am testing several hosting providers that I found on this page.

I would like to be able to use the services of my email hosting provider, but I want to minimize the risk of spamming my email messages.

My question is: how much email delivery can you expect from shared hosting? Several places have problems verifying the server through rDNS and smtp banners. It doesn't even support DKIM, which seems necessary nowadays. Several places use email channels, which seems to help, but contrary to what I said through their support, it is not a complete replacement for DKIM.

I'm having problems emailing the spam folders in my Gmail, Yahoo and Zoho accounts. I receive complaints regarding server configuration and validation from test sites such as mail-tester.com (who was recommended by one of my email providers, protonmail.com), anal.email, mxtoolbox.com (recommended by one hosting) company) and isnotspam.com.

This isn't really an email, but mxtoolbox.com pointed out that it wasn't great to have both name servers on the same subnet (or whatever they call).

This adds the cost of using zoho.com or protonmail.com to your email, but maybe it's inevitable? Maybe I am asking too many hosting providers?

I did not provide the names of the hosting providers because I do not intend to discredit them at all, if this is my PEBKAC error. (If someone from one of the hosting companies reads this, I assure you that I try several, so maybe I'm not talking about your services in particular).

To explain my background: A few years ago I was involved in computer science, but the Internet and hosting were not something that I focused on. I dealt with database management, and later architecture and database development. I am currently dealing with this as a hobby. However, I like word games and word games, so I bought far too many domain names, which prompted me to set up simple websites and set up email for most of them. I will not generate heavy traffic and will not send more than a few personal emails.
12
Sunucu / Blade server chassis and server power consumption
« Son İleti Gönderen: Administrator Temmuz 05, 2020, 11:07:51 ÖÖ »
So I want to upgrade from my nice 1u to the shiny Dell Blade 5u case.

Although I know that the power consumption of my 1U server (Dell R610) is about 700 in-1 ampere at the peak (when using L-series processors) - I was curious, do blade servers consume more or almost the same amount of amplifiers?
It's true that everything depends on the actual positioning of the blades themselves; however, does anyone on the forum use Blade servers for infrastructure and can give quite a lot of power?

Thanks.
13
Wp Hosting / Hosting çeşitleri, ve hosting seçiminde lokasyon önemi
« Son İleti Gönderen: Administrator Temmuz 04, 2020, 11:25:44 ÖÖ »
Hosting konusu hakkında detaylı bilgi, hosting çeşitleri ve wordpress ilişkisi hosting ile ilgili forum sitesi geniş tartışma platformu,

Hosting'in nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz ?  Hosting'e nasıl ping atılır ?

Host ile alan barındırma hizmeti aynı şey mi ?

Evet kafanızda bir çok soru işareti olduğunu ve bir çok kavram kargaşası yaşadığınızı biliyorum. Çünkü hepimiz zamanında aynı sorunları yaşadık. Domain nedir , alan adı nedir, host nedir hosting ile web alanı aynı şey mi ?

Domain ile alan adı aynı anlama mı geliyor ? Gibi bir çok soruyu kendi kendimize sorup araştırdık.

Hosting konusu ile ilgili her şeyi burada anlatmaya çalışacağım. Detaylı bir şekilde bilgilerimi paylaşıp web tasarımı konusunda yeni işe soyunan ve kolları sıvamış çaylak ve çırak arkadaşlara böyle biz yardımımız dokunsun siterim.

Öncelikle Hosting nedir ? Sorusuna cevap arayarak işe başlamalıyız


Host kökeninden gelen kelime alan olarak türkçeye çevrilmiş. İngilizce bir kelime olan host hecesinin doğuşu latinceye dayanmaktadır. Latin harfleri ile yazılıyor. Dünyada genel olarak hiç bir ülke kendi dilinde anmıyor. Daima ingilizce adı ile sanki özel bir isimmiş gibi söylenmeye devam ediyor.

Host kelimesi alan anlamı içerirken hosting kelimesi ise o işin yapılması anlamını ing takısı alarak o heceye yüklemiş oluyor. Alan işi yapmak, yani bir alanda barındırma hizmeti diye özetlemek mümkün aslında.

Genelde dünya üzerinde ing takısını alarak hosting'in kullanımı yayılmıştır. Host'un kelime olarak hosting'e göre kullanımının daha az yaygın olmasının sebebi ise tam olarak anlam olarak isteneni veremiyor olmasından kaynaklı bir problemdir.

Yani host'un sözcük olarak kullanım oranı ing takısı geldiğindeki kullanımına göre çok daha düşüktür.

Türkçede alan ve alan barındırma işi yada alan barındırma hizmeti karşılığı ile sadece alan kelimesinin kullanımı gibi düşünmek lazım.

Yani kimse alan diyerek arama yapmaz yada cümlelerinde bu kelimeyi kullanmaz. Çok yalın , sığ ve maksadından uzak bir anlam taşıyan host kelimesi kullanım sahası be sebep ile oldukça kısıtlı kalmıştır.

Alan barındırma hizmeti şeklinde bizim dilimizde yani türkçe'de kullanılma oranı ise oldukça zayıf.

Aslında bilgisayarı cep telefonu ve buna benzer bilgi içerek teknolojik ürün kullanan herkes aslında bir host yada diğe adı ile hosting hizmeti kullanmaya devam ediyor.

Çünkü hosting'in en belirgin özelliği içerisinde bir veri saklama alanı barındırmasıdır. Yani bir veri ve bilgi saklama özelliği öncelikli hizmetidir.

Siz bir belgeyi bilgiyi bir dosyayı host'un içerisine gönderirsin ve o hosting o dosyayı decoder gibi insanların okuyup anlayabileceği bir şekle sokar.

Şifreli bir yayının şifresini çözmek gibidir. Yani bir hosting'in en önemli özelliği şifre çözücü bir yapıya sahip olmasıdır. Bir nevi dil çevirici gibi iş görür.

Örnek vermek gerekirse ; Mesela diyelim ki siz asp ve asp.net kodlama dili yazılmış bir sayfayı okuma ve anlama şansınız yoktur. Yani o safya karışık kodlardan ibarettir.

Fakat hosting yada  host   içerisine atılıp bir domain aracılığı ile yayınlandığında o anlamsız kodlar bir makale, bir video, yada güzel bir görsel haline dönüşebilir.

Hosting'in tam olarak ve kısaca özeti aslında bir decoder yani bir çeviri programı olmasıdır.

Hosting'in Türleri (çeşitleri) nelerdir ? Kaç çeşit Hosting vardır
Host çeşitleri nelerdir ? Kaç çeşit host vardır , Şimdi kafa karışıklığını gidermek için bu konuyu açıklamalıyız.

Piyasada ve google aramalarında onlarca host çeşidi gördüğünüzden eminim. Bu hosting'in de ne kadar çok çeşidi varmış. Bu kadar host'un arasından en uygun olanı en ucuz olanı kaliteli ve hızlı olanı yani kendine göre olan hosting'i nasıl seçeceksin ?

En iyi hosting'i seçmenin püf noktası nedir ?

Evet aslında o kadar çok alan barındırma hizmeti arasında şunu bilmekte fayda var ki sadece 2 temel hosting çeşidi vardır.

Birincisi  Asp  hosting diğer adlandırması ile windows hosting'tir.

İkinci host çeşidi ise Linux hosting diğer ve daha az kullanılan isimlendirmesi ile php hosting'tir.

İlk olarak bill gates ekibinin ortaya çıkarttığı asp host piyasada iş görmeye başladı. Sonrasında ise açık kaynak kodlu php host dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaya başladı.

Peki hosting'in ana çeşit sayısı 2 ise sizin gördüğünüz wordpress  hosting (wp host) nedir ? Dahası opencart, magento ve daha bir çok yazılım adına alan barındırma hizmeti adı uydurulmuş durumda.

Bunların hiçbirisi bir alan barındırma hizmeti ana çeşidi değildir. Bunlar ancak linux hosting'in altında çeşitlendirilmiş türev host çeşitleri olabilirler.

Anlamadıysanız şöyle anlatayım.

Mesela piyasada gördüğünüz wordpress hostingler aslında linux hosting'in ram bellek olarak ve işlemci olarak biraz daha güçlü ve hızlı olanlarına sonradan talep yoğunluğu nedeni ile uydurulmuş bir isimdir.

Bütün wordpress siteleri php host'u kullanırlar. Wordpress çok fazla ram bellek kullanma ihtiyacı hissettiğinden dolayı ram belleği daha güçlü host hizmetleri için kullanıcı hemen anlasın diye wordpress hosting ismi ortaya çıkmıştır.

Yoksa wordpress için herhangi bir özel yazılım dili ile geliştirilmiş bir alan barındırma türü (çeşidi yoktur)

Bu tür adlandırmalar opencart host, magento host, seo hosting, eticaret host'u gibi bir çok isimle türeve kavuştu.

Linux işletim sistemi ve windows işletim sistemi asp ve php yazılım dilleri üzerine inşa edilmiştir. (kurulmuş)

En verimli Hosting çeşidi hangisidir soracak olursanız ;? Genellikle ben wordpress hosting olarak adlandırılmış ve linux hosting'in ram ve işlemci bakımından güçlendirilmiş halini yani wp hostingi tavsiye ederim.

Çünkü ram ve işilemcisi daha güçlü olduğundan linux hostinglere göre wordpress hosting çok daha hızlı işlem kapasitesine sahiptir.

Bu sebeple en verimli hosting çeşidi bence wordpress hosting diyebiliriz

Tabi siz windows hosting kullanmak zorunda kaldıysanız ram bellek bakımından zengin ve güzel bir hosr satın alabilirsiniz.

Hosting çeşitleri dediğimizde aklınıza Reseller hosting, limitsiz hosting , ucuz hosting ekonomik host paketi gibi çeşitlerde gelebilir. Fakat bunlar aslında host'un boyutsal ve işlevsel çeşitliliği ile alakalıdır.

Mesela Limitsiz Reseller Hosting paketi başlığı altında gördüğünüz bir alan barındırma hizmetinde şu özellikler ön plana çıkacaktır.

Bu hosting'te kaç adet site barındırma limiti var ?

Bu host'un disk alanı kaç gb , tb yada mb? Trafik bandı ne kadar genişlikte ? Kaç asey veri tabanı kurulumuna izin veriyor ? İşlemcisi kaç ram bellek gücünde. Hangi nesil işlemci kullanıyor ?

Fiyatı ne kadar ?

Güzel  ; ucuz  ve kaliteli host anlayışı her bireye ve kuruma göre farklılıklar gösterir.

Örneğin bireysel ve deneme yanılma yöntemi ile bir web sitesi kurmaya çalışan bir acemi web tasarımcısı için 500 mb alan 1 gb ram bellek ve 5 gb trafik alanı yeterli olacaktır.

Yada bir şirket tanıtım  sitesi için sadece şirketin genel bilgilerinin yer aldığı ve günde 5 yada 10 kişinin ziyarette bulunduğu bir site için  250 mb alan bile yeterli olacaktır. Ki bu tarz bir web sitesi için yıllık ödenecek alan barındırma hizmet ücreti 30 lira civarında kalacaktır.

Peki Sunucunun bulunduğu Lokasyon önemli mi ? Ne kadar önemli
Alan hizmeti veren sunucular ve veri merkezleri için en temel pazarlanabilir ürün sunucudur. Dedicated server yada dedicated sunucu olarak anımsanan ve adlandırılan bu işlevsel daha merkezleri çeşitli parçalara bölünerek pazarlanır.

Mesela Türkiyenin istanbul şehri türkiye lokasyonlu hostinler için büyük bir cazibe merkezidir. Çünkü avrupaya sınır olan bir ülkede yaşıyoruz ve bizdeki işçilik ücretleri avrupa ülkelerine göre çok daha ucuz.

Bu sebep ile avrupa'da bir çok ülke türkiye lokasyonlu hosting, reseller yada sunucu hizmetini avrupa ve amerika'dan çok daha ucuz bir ücret ödeyerek alabiliyor.

Dünyanın en büyük hosting şirketlerinin aylık 5 dolar karşılığında sattığı bir alan barındırma hizmetini bizim ülkemizde aynı kalitede 2 dolar karşılığında alabilen yabancıların genel tercihi türkiye pazarı oluyor.

Ucuz olması elbbet ki öenmli. Fakat lokasyon google gibi önemli arama motorlarında hedef kitleye göre avantaj (fayda) sağlayabiliyor.

Çünkü türkiye'ye yönelik bir web ite hazırlıyorsanız host lokasyonu türkiye olmalı ki ziyaretçi hızlı bir şekilde veriye ulaşabilsin.

Yoksa türkiye yayınlayacağınız bir web sitesinin hosting hizmeti çin'de olursa sayfa açılış süresi uzayacağı için zarara neden olacaktır.

Tüm bu anlattıklarım göz önüne alındığında hedef kitlenizi düşünerek hedef kitlenin bulunduğu ülkede ve hatta şehirde bulunan bir hosting lokasyonu seçiniz.

Mesela ankara'da bir firma için web sitesi hazırlıyorsanız ve ankara'da yaşayan insanlar o site için hedef müşteri kitlesi ise ankara lokasyonlu bir barındırma hizmeti satın almanız birazcık fayda yaratacaktır.

Benim tavsiyem özellikle yeni başlayan web tasarımcılar için ; cpanel ve tek tık ile kurulum özelliği olmalı. Tek tık ile wordpress, opencart, magento ve eticaret yazılımlarını kurabilme özelliği bulunsun. Yani bunların kurulumu epey zahmetli ve zaman alıcıdır. Özellikle işe yeni başlayanlar için.

Diğer bir tavsiyem ise ram bellek incelemesi yapın. Ram bellek kaç gb ? 2 mi 4 mü ?32 mi ?

Bu ram bellek farklılıkları çok büyük performans ayrıcalıkları ve bununla beraber arama motorunda üst sıralarda yer alma şansı verecektir.

Özellikle birden fazla web sitesi olanlar içinse başlıca tavsiyem web reseller paketi almaları yönünde olacaktır. 3 site barındırmalı, 5 site barındırmalı gibi reseller paketleri ise siz büyük kolaylık sağlayacağı gibi ekonomik yani ucuz bir deneyimde yaşatır.

Yeni web tasarımı için kolları sıvayan arkadaşlara diğer temel bir önerim ise wordpress teknolojisini kesinlikle deneyimlemeleri şart. Günümüzde wordpress kullanmmış bir web tasarımcı düşünemiyorum. En azından wordpress teknolojisinin yararlı yanlarından google seo tarafında faydalanmak fikir verecektir.
14
Wordpress Hosting Paketleri / Ekonomik wp hosting paketi - yıllık 50 tl
« Son İleti Gönderen: Administrator Haziran 29, 2020, 12:04:34 ÖS »
Ekonomik wp hosting paketi, wp hosting, ucuz wp hosting, ekonomik hosting, hosting paketi, wp hosting paketi, mini wordpress host paketi, ucuz wp hosting, yıllık 50 lira aylık 5 lira olarak ödeme yapabilrisiniz.
Wordpress hosting linux hosting'den biraz daha özellik olarak fazlaca hız ve işlemci kabiliyetine sahip hosttur.
1 Web Sitesi barındırma
30 GB ssd harici Disk
50 GB Trafik
125.000 aylık  Ziyaret sayısı
10 adet 300 MB Eposta
4 GB Ram
2 Core CPU kullanımı
Cpanbel, Tek tık ile kurulum yapma özelliği (wordpress, opencart, mybb, smf, forum scriptleri, blog scriptleri, ve forum çeşitleri ile birlikte bir ç.ok alanda tek tıklama ile saniyeler içerisinde siteniz kurulum sağlar.
Seo bakımından oldukça verimli sonuçlara sebep olur ve google arama algoritmasında avantaj sağlar.
Teknik destek sitemiz tarafından verilir.
ftp ve diğer konularda destek alabilirisniz.
Ucuz wp hosting paketi, ekonomik wp hosting paketi , arayanlar için ucuz hosting kötü olmaz tezinin kanıtı olarak gönül rahatlığı ile alıp kullanabileceğiniz bir wordpress hosting paketi olarak görebilirsiniz.
15
Linux Hosting Paketleri / Küçük Linux Hosting Paketi Yıllık - 30 tl
« Son İleti Gönderen: Administrator Haziran 29, 2020, 05:43:36 ÖÖ »
Küçük Linux Hosting Paketi Yıllık - 30 tl  Aylık 3 Tl olarak satın alabilirsiniz.
Mini (ekonomik ) linux Hosting içeriği ve özellikleri

2 GB SSD Disk
20 GB Aylık Trafik
2 MySQL
10 Adet E-Posta
PHP 7 & MySQL 5

1 Site barındırma
2 gb ram bellek
CPU 1 Core işlemci
Cpanel
Tek tık ile  (wordpress, smf, mybb, magento, opencart ve yüzlerce web site paket kurulumu)
Yüksek hız ve yüksek performans
Ücretsiz teknik destek.
15 gün para iade garantisi
Ekonomik linux hosting paketimiz bireysel kullanıcılar ve küçük işletmeler için gayet uygundur. Fiyat olarak ucuz linux hosting paketi olarak ta adlandırmak mümkün.
Ekonomik linux hosting paketi almak isteyen arkadaşlar yıllık yada aylık seçim yapabilirler.
Küçük (ekonomik ) linux hosting için lokasyon türkiye (ankara) dır. Ucuz linux hosting paketi'nin adresi dj hosting'dir.
Foruma üye olarak sormak istediklerinizi bu forum sitesi üzerinden danışabilirsiniz.
Linux hosting ile ilgili teknik bilgi almak için de foruma üye olup konu açmanız yeterli olacaktır.

Peki ekonomik linux hosting paketi'nin ziyaretçi kapasitesi ne kadardır. Yani aylık kaç ziyaretçiyi kaldırabilir.
Bu soruya küçük linux hosting paketi adına cevap vermek çok zor. Çünkü hangi script kullanılacak ? sayfa büyüklüğü kaç kb olacak. Site sayfalarında eklentiler var mı ?
Fakat normal şartlarda aylık 30 bin ziyaretçi çok rahatlıkla misafir edilebilir.


16
Wordpress Hosting Paketleri / Ucuz Web Hosting Plans
« Son İleti Gönderen: Administrator Haziran 27, 2020, 08:52:56 ÖÖ »
Ucuz Web Hosting Plans
There´s a plethora of web hosting plans out there – so many that even the popular host comparison sites don´t really make the initial choice easy anymore.

While in fact two often overlooked factors are of much more importance than small differences in price, presuming that you are somewhat serious about running a web site. ucuz web hosting 

One can assume that these days most professional web hosting companies provide a quite reliable service (and indeed, even the best can have an occasional problem, like anything based on complex technology).

What, from my experience, one should look for when searching for a web host, are the potential upgrades. You may not need them now, you may not need them next month, but usually, web sites are a long term projects, and moving them into another server environment can be a hassle, and all too often yields a lot of work and the need for time-consuming fixes. (ucuz web hosting )

Prepare yourself to stay with your web hosting provider for a number of years rather than days. Therefore, even if that´s not really foreseeable now, have in mind the scenario that one day you may want to host a second domain name. Or a third. Or 100. Is it potentially possible without technical difficulties or prohibitive extra costs?  (ucuz web hosting plans)

How easy is it to set up popular applications like a wordpress blog? After getting used to a hosting provider´s control panel and design, it´s rather uncomfortable, sometimes incompatible if certain web projects suddenly have to run on another (even if it´s just a slightly different) platform.  (ucuz web hosting plans )

When it comes to managing web sites, efficiency is of great matter, even for small setups. Like with anything computer-related, it´s easy to waste an hour or five on tasks which in principle only require the press of a button (if there is one).  Although wordpress for example is not difficult to install if you have done it a few times, you will appreciate a 1-click install if available – as a starter for the ease, as an advanced user for the efficiency of it.

Check the number of MySQL databases offered with a web hosting plan you are interested in, and the price to buy additional ones. One day you may need them, and you will hate to be suddenly restricted by “little things” like that. Again, is there a comfortable upgrade path, a bigger package with fair costs and simple to move into?  (ucuz web hosting wp)

Second, if your website targets potential clients which could be in need of web hosting as well one day, especially if you are a web designer, an artist or sell domain names, you should from the beginning consider a hosting provider with Reseller Web Hosting Plans. Because sooner or later one of your customers may need a web hosting plan too, and this provides not only an opportunity for additional income, but, because you then already know your web host in and out, you will be able to give a good recommendation and great support, i.e. as a web designer you can install your clients web site on web space you are comfortable and have experience with.
(ucuz web hosting planları )
17
Sunucu / TAŞINDI: Domain Seçimi
« Son İleti Gönderen: Administrator Haziran 23, 2020, 04:17:13 ÖS »
Uygun alana taşındı
18
Linux Hosting / Linux nedir, Linux işletim sisteminin üstün tarafları nelerdir
« Son İleti Gönderen: Administrator Haziran 23, 2020, 12:13:21 ÖS »
Linux nedir ? Linux'un kelime anlamı nedir, ne işe yarar, İşlemin sistemleri arasında en kullanışlı olanı en verimlisi hangisidir. Seo ve arama motorları bakımından linux işletim sistemini kullanmanın bir yararı var mı ?
Google sıralama algoritması windows mu seviyor yoksa linux işletim sistemini mi daha çok sever.

Öncelikle bu önemli konuya linux'un tanımını ve tarihçesini anlatarak başlamak istiyorum.
Linux işletim sistemi tam olarak unix olarak adlandırılan bir işletim sistemine türev olarak geliştirilmiştir.
Aslında unix'e alternatif olarak geliştirildiği söylense de windows işletim sistemine türev yada rakip olarak türetildi.
Linux ortaya çıkarken ortada windows'un kendi yazılımcı ekibi gibi herhangi bir ekip bir işyeri bir organizasyon yoktu.
Dünyanın çeşitli yerlerinden meraklı insanlar bir işin ucundan tutarak açık kod kaynaklı linux işletim sistemini uzun süre çalışarak geliştirdi.

Linux'u geliştiren yazılımcıların bu işten para kazanmak gibi bir maksatları da yoktu. Merak ilgi ve hobi amaçlı olarak yaratılan bu işletim sistemi ucuz değildi.  Tam anlamı ile bedava, yani free (ücretsiz 9 olarak kullanıcıya açıktır.
Windows ise bildiğiniz üzere lisans bedeli ile satılan bir ürün ve işletim sistemidir.
İlk başlarda Dünyanın önde gelen bilgiyasar imalatçısı İBM şirketinin ürettiği bilgisayarlara uyumlu geliştirildi.
Sonrasında bütün bilgisayarlarda ücretsiz ve sorunsuz olarak linux sistemi kullanılmaya başlandı.

Genellikle asya'da çok yaygın. Avrupa ve amerika kıtası büyük oranda windows işletim sistemini yaygın olarak kullanıyor.
Linux işletim sistemi finlandiya üniversitesinde talebe olan ve internete büyük merakı olan bir genç tarafından adımları atılarak bugünlere ulaştı.

Linux'un avantajları ve dezavantajları nelerdir
Linux işletim sistemi kullanacaksanız kesinlikle internet, yazılım ve donanım gibi konulara ilgi duymalısınız ve hatta birazda bilgi sahibi olmalısınız. Yoksa bilgisayarınızda yazılım ve donanım konusunda yaşanan küçük problemleri bile çözemem  onu bile para verip birisine yaptırırım diyorsanız linux size göre değil.
Linux avantajlarına bakarsak en büyük avantajı ucuz olması, aslında bedava olmasıdır.
Bunun dışında donanım bakımından da oldukça ucuz maliyetlerle windows işletim sistemine göre daha iyi performansı çok haza ucuza almanız mümkün.

Linux işletim sisteminin dezavantajları nelerdir  ?


Gelelim en önemli meseleye . Aslında maliyet bakımından oldukça iyi. Çok daha ucuz paraya çok daha hızlı ve işlem yapabilmek çok güzel . Ama linux'u ucuza yada bedava yapan şey açık kaynak kodlu olmasıdır. Yani herkes kolayca erişebilir, bulabilir. Ve kodlarını inceleyip bir açık bulunması sizin için tehlike yaratabilir.
İşin başlangıcında durumu tam anlamayanlar internet üzerinden banka işleri, kredi kartı kullanımı ve e-ticaret konusuna alışınca işin rengi değişti. Güvenlik sorunu her şeyin önünde yer alıyor.

Bu sebep ile linux kullanmak isteyenlerin öncelikle korkusu güvenlik açıkları ile ilgili tehditler.
Güzel bir şey olsa bedava yani ücretsiz (free) olmaz düşüncesi de toplumlarda fazlaca yaygın. Linux işletim sisteminde diğer sistemlerin hiçbirinde yapmayacağınız bir çok işletim kodlama ve komutlar sayesince kolayca ve hızlıca yapmanız mümkündür.

Mesela wordpress konusunu anlatırken botların ve robotların diğer web sitelerindan nasıl veri çektiğini anlatmıştık. İşte aslında bu işlemler aslında wordpress hosting (wp hosting ) te yapılıyor. Ama asıl temelde linux hosting'in gelişmiş güçlendirilmiş halidir wp hosting.
İşte o wordpress botlarının başka sitelerin içerisine girip rss üzerinden veri çekmesi de linux işletim sisteminin avantajları hızlı olması sayesinde gerçeğe dönüşebilmiştir.

Peki  kaç tane işletim sistemi var ?


windows
ms-dos
linux
amigaos
Mac os x
Pardus
Plan 9
Beos
 İşte işletim sistemleri isimleri bunlardır.
Linux'a gelirsek dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. Fakat biz hiç görmedik derseniz haklısınız aslında. Fakat linux'un sadece bilgisayarlarda kullanıldığını da düşünmeyin.
Telefonlarda, tabletler, diz üstü bilgisayar, laptop, televizyonlar, telsizler, beyaz eşya, görüntü sistemleri, güvenlik sistemleri, akıllı istasyonlar vb  bir çok alanda kullanıldığı için en çok kullanılan işletim sistemi linux olarak bilinmektedir.
Dünyada en güçlü ilk 10 bilgisayarda linux kullanmaya devam ediyor.
Mac (ios) apple için machintosh tarafındna geliştirildi. Fakat linux'a rakip olabilecek özelliklerde değil.


Evet anlattıklarımdan linux işletim sisteminin dünyada ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu kavramaya başlamışsınızdır umarım. E Peki anladık. Ama bu linux konusunun hosting konusu ile ve hele ki google sıralama algoritması ile ne ilişkisi var diyormusunuz ?
Evet tabikide hostingle linux arasında bir ilişki var ise . Yada konu içerisinde bir hosting kelimesi geçiyorsa inanın ki google sıralaması bakımından etki eden bir konu içerisindesinizdir.
Linux hosting mi almalı ? Yoksa asp hosting mi almalı ? unix hosting de iyi olabilir belki ? Yada aklınız wp hosting (wordpress hosting) de mi kaldı ?

Hiç üzülmeyin şimdi burada sizin için bir çözüm önerisi yada sorular zinciri olan çözüm oluşturacağız.
dünya'da en satılan hosting çeşidi hangisi sorusunun cevabı aslında yine linux hosting olacak.
Çünkü linux işletim sistemi ile daha ucuza alacağınız bir donanım daha .çok işi daha hızlıca ve daha ucuz maliyet ile yapacaktır.
Burada ucuz kelimesi şifre kelime olarak akıllara kazınmalı. Kaliteli linux hosting, hızlı linux hosting, ucuz linux hosting arayışlarının hepsini bir araya toplayacak yegane şifre kelime verimli olmalı.

Aradığınız bütün özellikleri bir arada daha ucuza bulacaksınız.
Örnek vermek gerekirse , windows hosting için diyelim ki 100 gb alan ihtiyacınız var. Ve 4 gb ram bellek ihtiyacanız var diyelimdi.
İlk bakışta iki özelliklerde aynı ve aynı hızla benzer iş yüklerini yerine getirirler.
Evet durumda tamda böyle ikisi de saniyede bilmem kaç binlerce işlemi aynız hız ile yapabilir.

Fakat sorun yada çözüm şudur ?

Sizin linux işletim sisteminize alacağınız 4 gb ram belleğin fiyatı ile asp işletim sisteminize alacağınız 4 gb ram bellek fiyatı aynı değildir.
Linux'un için alacağınız donanım fiyatı çok daha ucuz olduğundan daha ucuz fiyata aynı işi yapmış olursunuz.
Asp hosting yazında aklınız karışmasın. Çünkü windows hosting ile asp hosting aynı şeydir.
Aslında linux hosting ile wordpress hostingde aynı şeydir. Sadece wordpress hosting'in ram ve işlemci kapasitesi farklı seçilmiştir.

Mesela bir örnek vereyim.
1 gb disk alanı olan linux hosting alıyorsunuz diyelim ki ve 1 gb ram bellek işlemciside dual core olsun.  Bu linux hosting pakti ile
1gb disk alanı olan wordpress hosting'in ram belleği 2 gb yada 4 gb olmalı ki bir farkı olsun. Yani işlemcisinin bir kaç kaç daha hızlı olması lazım. Çünkü wordpress'te eklenti çok olduğundan sayfayı aşabilmek için hosting bir çok işlemi aynı anda yapmaya çalışır.
Alacağınız wordpress hosting için linux hosting adını verseler de bu yanlış olmaz.
Hatta Şimdi yeni görüyorum, opencart hosting , joomla hosting, gibi uydurma hosting çeşitleri çıkarılmış.
Aslında orada gördüğünüz host çeşitlerinin hepside linux hosting'dir. Sadece script özelliklerine göre daha fazla harcanan kaynaklar artırılmıştır.

Fakat mantık wordpress host ile aynıdır. Genellikle ram bellek artırılır ve işlemci olarak daha iyi işlemci seçimi gerçekleştirilir.
CPU kullanımı burada en önemli faktör olur.
Linux hostlar dünyada en çok satılan hosting çeşitleridir. Çünkü linux işletim sistemi ile yazılmış açık kaynak kodlu bir çok script hem kullanımı kolaydır. Hemde arama motorlarında pek çok avantaj yaratır.
Mesela linux tabanlı opencart dünyada en çok kullanılan sanal mağaza yani e-ticaret sitesi scriptidir.
Php hosting ve php yazılım dili dendiğinde siz yine linux anlamalısınız. Çünkü linux'ta asp yazılım dili çalışmaz.
Opencart sistemini windows yada asp hosting'de kurmaya çalışırsanız devamlı hata alırsınız.
Yani siz bir scripti hostinginize kumaya çalışıyorsanız ve devamlı hata alıyorsanız. Neden hata veriyor diye sormuşsanız yanlış hosting yada diğer bir söylem ile yanlış işletim sistemi kullanıyor olabilirsiniz.

Joomla , opencart, smf, mybb, drupal, wordpress, magento dünyada en ok kullanılan forum scriptleri, alışveriş scriptleri ve blog uygulamları bunlar.  Ve benzerlerinin de tamamı linux işletim sistemine uygun şekilde kodlanmış.
Hepsininde yazılım dili php'dir.
Hal böyle olunca dünya'da en çok satılan hosting türü hangisidir sorusunun cevabı elbette ki linux hosting olarak yanıt buluyor.

İşte linux'un google arama motorunda size yaratacağı avantajlar aslında script ve seçenek çokluğu. Yani linux tabanlı bir site kurduğunuzda çok fazla çözüm bulabilirsiniz.
Eklentiler, farklı ve full özelliklere sahip yazılımlar ucuz yada bedava olacak şekilde elinizin altında olur.
Php (linux) siteleri google daha hızlı indexler . Yani google rama dizinine php yazılım dilindeki siteleri daha çabuk ekliyor.

İnternet sitenizin açılış hızı google'da ki sıralamanızı doğrudan etkilediği için daha yüksek hızla çalışan hostingleri daha ucuz fiyata bulabilirsiniz.
Fakat linux hosting'in dezavantajları (zararı var mı ) diye soracak olursanız ? Aslında pek fazla dezavantaj saymak mümkün değil.
Fakat unutmayın ki google daime farklılıkları sever ve farklı olanı ön plana çıkartır.

Yani siz kurmak istediğiniz web sitenin rakiplerine bakıp onlarında php tabanlı yani linux tabanlı bir site kurduklarını görürseniz siz asp hosting (windows) tabanlı bir yazılım dili kullanırsanız siz rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
Evet garip gelebilir ama google gerçekten bunlara önem veriyor.
Farklı olmayı ve fark yaratmayı unutmayın. Ve İşe yeni başlıyorsanız linux işletim sistemi deneme yanılma yolu için çok iyidir.
Fakat bir şeylerin mantığını kavramak içinde windows yani asp yazılım dili size çok şey öğretecektir.
19

Son yıllarda web sitesi yapanların sıkça duyduğu bir isim wordpress markasıdır. Bütün tecrübeli web adminler tasarımcılar wordpress nedir ? Ne işe yarıyor bilir.
Kısaltması wp olarak bilinen bu yazılım diline özel bir hazır web sitesi scriptidir.
Yeni başlayanlar için özetlemek gerekirse bolca eklentisi olan ve google arama motorunun çok sevdiği bot ve robot teknolojisinin alt yapısı olarak gösterilen wordpress bir hazır site yada scripttir.

Yani çok kolay bir şekilde güçlü ve çok hızlı bir web sitesi hazırlamanıza olanak sağlar. Wordpress ucuz yada ekonomik değil aksine bedavadır. Yani açok kaynak kodlu bir yazılımdır. Geliştiricileri ise devamlı olarak sistemlerini yazılım kodlarını devamlı olarak güncellenmekte.
Wordpress'in resmi sitesi alexa sıralamasında dünya üzerinde ilk 100 e girmeyi becermiş durumdadır.
Sadece bu ziyaretçi sayısı bile wordpress'i geliştirenlerin ihya olmasına yeterli olmuştur herhalde.

Wordpress (wp ) ilk olarak php tabanlı olarak 2003 yılında yayınlandı. Fakat patlaması ve yaygınlaşmaya başlaması ise 2009 yılı ve sonrasında başladı.
Google arama motorunun anında indexlediği bu sistem bütün web tasarımcılarının özellikle de haber sitelerinin çok dikkatini çekmiştir.
O dönemde en hızlı index alabilen web sitesi alt yapısı ünvanını kısa sürede eline geçiren wordpress ekibi bir anda ünlü oldu.
Bütün büyük siteler sitelerini wordpress ( wp) alt yapısına taşımaya başladılar.

Peki wordpress ile ne tür siteler yapılabilir
Wordpress temaları genel olarak öncelikle haber sitelerinde yayın olarak kullanılıyor. Temel sebebi ise çok hızlı bir şekilde google tarafındna indexlenmesidir.
Yani haber eklenir eklenmez saniyeler içerisinde konu ve başlığı google da sıralamaya giriyor. Ve arama motorundan ziyaretçi alabiliyorsunuz.
Haber sitesi dışında aklınıza gelebilecek bütün sektörlerde wordpress temalarını görmeniz mümkün.
Satış yani eticaret siteleri de arama motorunda yarattığı avantajdan dolayı wordpress kullanabiliyor.
Genellikle blog, kurumsal şirketler, ilan ,,i emlak gibi kurumlar wp alt yapısını kullanıyorlar.

Wordpress için çok fazla eklenti olduğundan ve ücretsiz bulabileceğinizden dolayı seçilmesini etkiliyor. Diğer bir seçilme sebebi ise bu temalar yada eklentiler tek tık ile kuruluyor ve paket kendiliğinden hosting'e yükleniyor.
Wordpress update etmek yani güncellemek ise oldukça kolay. Yine tek bir tıklama ile wp'nin yeni versiyonunu sitenize yükleyebilirsiniz.

Seo bakımından wordpress'in avantajı oldukça fark edilir düzeyde.

Peki wordpress nasıl kurulur (wp nasıl kurulur )
Wordpress kurulumu yapabilmek için wp hosting (wordpress hosting ) almak şart mı ?
Hayır kesinlikle wp kurulumu yapabilmek için wp hosting almak zorunlu değildir. Linux hosting'e de wordpress kurulumu yapılabilir.

Fakat asp hosting yada windows hosting içerisine wordpress kurulumu yapılamıyor.
Bu sebep ile wordpress kurarak bir web sitesi yapmak istiyorsanız benim tavsiyem wp hosting (wordpress hosting) almanız yönünde olacaktır.
Ama tabi çok fazla ziyaretçiniz olmayacaksa linux hosting işinizi görecektir. Hosting şirketlerinin linux hosting'den wordpress hosting'e taşıma işlemi yapmakta mümkün.
Bu sebep ile linux hosting alırken yada wordpress hosting alırken önceden cpanel'de tek tıklama ile wordpress kurulumu yapılabiliyor mu ? Bunu hosting şirketine danışmanızda yarar var.
Wordpress'te bot kullanımı yapmak istiyorsanız bazı özelliklerinde hosting hizmetinizde açık olması şart.
Wordpress bot nedir ? Ne işe yarıyor.
Wordpress ile sonradan ortaya çıkan başkaca bir uygulamada aslında rss yani feed denilen besleme haritasıdır. Feed yani rss siteye eklenen konuların en sondan başlayarak başlığını yani tittle dediğimiz link dediğimiz kısmını google botlarına tanıtmayı kolaylaştırıyor.
Mesela wordpress'ten önce google botları siteye girip bütün görebildiği sayfaları gezip yeni eklenen sayfaları ve konuları bulmaya çalışıyordu.
Bu epey zaman kaybına neden olduğu bir tarafa verimsiz bir yöntemdi.

Wordpress'in geliştirilmesi ile birlikte feed ve rss sayfaları son eklenen bütün konuların başlıklarını google botlarının tanıma işini kolaylaştırıyor.
Ve botlar kolayca tanıdıkları başlıkları hemen arama motoruna ekliyor. Bu durum ziyaretçi sayılarını çok fazla artırınca sitelerin tamamı wordpress ve besleme eklentisini kullanmaya başladılar.
Fakat birde başka sitelerden konu çekebilen botlar yani robotlar geliştirildi.

Wordpress'in bu rss yada feed adı verilen son konuların başlıklarındna ve özetlerinden oluşan liste üzerine erişim sağlayan robotlar konuları ve başlıkları aynen başka siteler bir tıklama işe eklemeye başladılar.
Yani örnekle anlatırsak; Sizin bir web siteniz var diyelim ki wordpress kurulumu yaptınız. Eğer ki botunuz var ise başka sitelerden kendi sitenize tek bir tıklama ile saniyeler içerisinde binlerce konuyu içeriğini hatta resimleri videoları bile kendi sitenize çekebilrisiniz.


Tabiki bu yöntem sayesinde bir çok web sitesi wordpress kurulu yapıp bot eklentisi çalıştırıp kısa süre içerisinde onbinlerce ziyaretçi potansiyeline ulaşmayı başardı.
Wordpress google arama sıralamasında kullandığı algoritmanın değişmesine ve kendilerini geliştirmelerine sebep oldu.
Wordpress olmasaydı bence google şu anda çok daha basit ve algoritmasını geliştirmek aciz bir durumda olabilirdi.
Bu wordpress botları sayesinde google özgün içeriğe önem verir hale geldi. Ve özgün içerik google sıralamasının temel yapısını oluşturmaya başladı.
Benzersiz içerik üretmezseniz google'da kaybolur gidersiniz. Tabiki wordpress konusunda başkaca bir konu fakat yinede wp'nin web dünyasına kattığı büyük değişimlerden bahsetmeden geçemiyorum.

Bende ihtiyacımıa göre haber sitemde ve ilan sitemde wordpress yazılımını tercih ediyorum. Fakat gördüğünüz gibi hosting forum sitemde smf'yi tercih ettim.
Çünkü bir forum sitesi kurmayı istiyorsanız benim tavsiyem wordpress'ten yana olmaz.
Smf, vbulletin, mybb gibi bir çok alternatifi değerlendirmenizi öneriyorum.

Bir tıkla nasıl wordpress kurulumu yapılır

Öncelikle wordpress hosting (wp hosting) yada linux hosting almalısınız. ucuz yada pahalı olması çokta önemli değil. Tabiki başlangıç için deneme yanılma yöntemi ile işe başlamayı düşünüyorsanız bana kalırsa ucuz wp hosting almanızda fayda var.

Diğer açıdan ucuz wp hosting (ucuz wordpress hosting) alacaksanız aylık paket alın. Çünkü deneme hesabı gibi öğrenmek amaçlı kullanacaksınız.

Bir hosting sitesine üye olunuz. Üye girişinizi yapıp seçtiğiniz wp hosting yada linux hosting paketini satın alın.

Satın altığınız hosting ile ilgili bütün giriş kullanıcı adı ve parola bilgileri mail adresinize gönderilecektir.

Bu bilgileri kullanarak yada wordpress hostingi aldığınız siteye giriş yaparak cpanel'e kullanıcı adı ve şifte yazarak giriş yapınız.

cpanel adresinizi size mail yolu ile göndermiş olacaklar wp hosting alımı yaptınızda.

Cpanel girişi yaptığınızda karşınıza bir çok dosya görüntüsü kutucuklar halinde çıkacaktır.

Siz en alta doğru gidip yazılım sekmesinden app installer isimli seçeneğe tıklayın.


Bu seçeneğe tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sol tarafta forumlar, bloglar gibi başlıklar olacak. Siz blog seçeğinden devam edeceksiniz.

Ve o blog seçenekleri içerisinden wordpress yazana tıklayın.

Karşınıza wordpress seçeneği için yükle yada kur seçimi çıkacak. Sen yükle seçeneğine tıklayacaksın.

Web siteni seçmelisin. Burada http:// https:// gibi bir seçim aşaması çıkar burada http://www.    seçimini yaparsanız hata almazsın.

oradan sitenin ismini seçmeni siteyecek tek bir web siten varsa zaten 1 site seçebilirsin.

Sonra yüklenecek dosyayı seçmeni ister.

Burada dosyaların yükleneceği klasöre isim vermeni ister ve genelde otomatik olarak wp klasörünü hosting içerisinde oluşturur.

Wordpress'in kurulacağı adres olarakta sana otomatik olarak seninsiten.com/wp       siye getirecektir.

Oradan sondaki wp yi silmezsen wordpressi alt klasörde yaratır. Ve so açısından ana safya yerine alt sayfanın puanındna faydalanırsın. Ve bunu kimse istemez.

Yani arama motorunda seo bakımından kötü bir durumdur.

daha sonra admin ve şifreyi otomatik olarak atayacaktır. Sen bunları hatıryabileceğin bir şekilde değiştir. yoksa admin yani yönetim paneline giremezsin.

Tabi mysql içerisinden şifre değiştirmek mümkün . Fakat sen daha buna hazır değilsin.

Kuruluma başlamadan önce mutlaka bir mail adresi gir. Önemli kurulum bilgilerini mail adresine gönderecektir. Şifre kullanıcı adı vs gibi.

En sonunda yükle yada başlat tuşu en altta yer alır. O tıklamalısınız.

Bira kaç saniye içerisinde wordpress kurulumu başarı ile tamamlanacakrıe.

Wordpress kurulu tamamlandığında sana wp kurulumu yapılan adresinve admin adresinin linkini verir. Admin adresine tıklayıp kendi sitene giebilirsin.

Kendi wordpress sitenin admin paneline biraz önce kurulum sırasında belirlediğin kullanıcı adını ve admin şifreni yaz ve wordpress admin paneline giriş yap.

Sol tarafta menü yü göreceksin.

Genelde senin işin temalar ile olacaktır. Sol tarafta gördüğün yazılar menüsü altında yeni yazı ve kategori sekmesi bulunur.

Buralardan kendi sitene yeni bir konu yada kategori ekleyebilirsin. Görüntüler bölümüne girerek tema bölümünden yeni sekmesine tıklayıp sağdaki arama bölümüne news, sport, video, hosting gibi şifre kelimeler yazıp yeni temaları görebilrisiniz. Beğendiğin bir wordpress temasına ekle yada yükle dediğinde yükleme bir kaç saniyede gerçekleşir. Etkinleştir sekmesine tıklarsan atık o tema senin web sitenin kullandığı yeni tema haline gelir.

Ve wordpress'te en çok kullanacağın diğer bir bölüm ise eklentiler olacaktır.

Bu bölüm genel olarak işlevseldir. Yani sitende kullanacağın yeni bir bot, video botu, haber botu, otomatik etiket oluşturucu, cahce temizleyici, sitemap oluşturucu, related post 8rastgele yazı eklentisi ) son yazılar eklentisi, ziyaretçi sayacı eklentisi gibi bir çok eklentiyi yükselip aktif edebilirsin.

Tabi bu eklentiler çok fazla işlemci tüketebilir. Bu sebeple hosting alırken özelliklere dikkat etmek wp için şart gibidir.
20
Hosting almadan evvel nelere dikkat edilmeli, Kalite hosting size neler kazandırır ? Kaliteli hostingi nelerden anlarım ?
İşte bu soruların cevaplarını aramaya başlayacağız ?
Öncelikle neden kaliteli bir hostinge ihticanız var bunu anlamaya çalışmalısınız ?

Hostingin'de kalitelisimi olurmuş demeyin. Hosting'i aynen bilgisasayarınızın kasası gibi düşünün yani bilgisayarınızın işlemlerini yapan donanım kısmı sizin için ne ifade ediyorsa işte web siteniz içinde hosting bilgisayar donanımını ifade eder.

Hosting alırken kalitesini anlamak maksatlı olarak ilk işiniz ram bellek ve işlemci özelliklerine göz gezdirin. Ram bellek kapasitesi kaç ? 1 GB MI 4 GB MI? 8 gb mı ?
Çekirdek sayısı kaç 4 mü ?
Öyle hostingler var ki ? 1 gm ram bellek sahibi işlemcisine bakıyorsunuz intel celeron yazıyor ? Yani tarihte kalmamış, antika bir işlemci. Sizin bu hosting ile başarı yakalamanız nerdeyse imkansız.

En son teknoloji bilgisayarların işlemcilerine bakıp alacağınız hosting işlemcisi ile kıyaslama yapınız.
Mesela yeni nesil bilgisayarlarda i7 core dual şeklinde işlemci tanımlamaları vardır.
Bu bilgisayarlarda ram bellek ile bu işlemci özellikleri bilgisayarın hızı ve kalitesini gösterir.
Aynı özellikler hosting'in kalitesini net bir şekilde ifade etmeye yardımcı olacaktır.

Şimdi mesela 4 gb ram bellek sahibi i5 core dual işlemcisi olan bir hosting bulduysanız bu iyi bir hosting sayılır. Fakat burada CPU desteği ne kadar yüzde kaç veriyor buna dikkat edin.
Genelde wp hosting özelliklerinde bu detaylar çok önemli olduğundan linux hostingve wp hosting kıyaslama yaptığınızda wordpress hostinglerin daha iyi işlemci ve ram bellek sahibi olduğunu görürsünüz.

O nedenle kaliteli hosting istiyorsanız ve hiç bu işlerden anlamıyorsanız wp hosting almanız diğerlerine göre daha mantıklı olacaktır.
Kaliteli hosting kısaca özetlemek gerekirse hızlı hosting demektir.

Çünkü donanım hizmetleri iyi olduğundan işlemleri daha hızlı yapacaktır.
Kaliteli hosting = hızlı hosting demektir. Kısaca formülümüz budur.

Fakat kalite kelimesinin içerisini biraz doldurmak gerekirse içerisine bir çok özelliği alacaktır.
Hız, fiyat, müşteri hizmetleri, müşteri memnuniyeti, barıdırdığı müşteri sayısı gibi birden fazla içeriği hesaplamak gerekir.
Kaliteli hosting'i bulmak için illaki büyük ve pahalı hosting şirketlerine yönelmek şart değil.

Çünkü minik ve işe yeni başlayan host firmalarıda müşteri memnuniyeti ve kalite konusunda geleceğe yatırım yapmak maksatlı olarak çok hassas olabiliyorlar.
İşte ;
Hosting'in donanım özellikleri (ram bellek, işlemci kalitesi, çekirdek sayısı, cpu kullanım oranı vb)
Host sağlayıcının barındırdığı domain ve hosting sayısı (firmanın büyüklüğü)
Müşteri hizmetleri kalitesi
Fiyat
Firmanın kendi sitesinin açılış hızı gibi birden fazla temel faktöre bakarak kaliteli hosting'e erişebilirsiniz.

ucuz   kaliteli hosting   ,   
ucuz   linux hosting   ,   linux hosting kaliteli      Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 6