Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3
1
Windows Hosting / Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 07, 2018, 10:28:13 ÖÖ »
Hosting nedir ( web hosting nedir ) kaç çeşit host vardır, hosting almak şart mı ? host ile aynı şey mi ?

Evet hepimizin hosting ile ilgili soru işaretleriyle dolu karmaşık bir bilgi birikimi var. Yada hiç bir fikrimiz yok host hakkında.
Yani host nedir hosting ile host aynı şeymidir ?
İşte bunlar hep kafalarda soru işareti olmaya devam ediyor

Hosting ; web sitenizin yayınlayabilmek için dosyalarınızı barındırdığınız ve sunucuların (data) yapılandırılmış hallerinden sizin için ayrılan ufak (küçük) bir kısmı şeklinde tanımlamak ne kadar bilgi verici oldu bilemiyorum.
Fakat hostingi tanımlarken web sitesi kuracaksanız yani benimde bir web sitem olsun diyorsanız hosting (host) olmadan web sitesi olmaz.

Hosting alırken nelere özen göstermeli ( nerelere dikkat etmeliyiz ) en önemli nokta aslında tamda burası bence.

Bu konuyu bir bilgisayar örneği üzerinden anlatmak istiyorum ki herkes kolayca anlayabilirsin. Zaten hostingi oluşturan sunuculardan bir bilgisayarın daha büyüğüdür özetle. Kapasitesi daha büyün bir bilgisayar diyerek sunucu tanımını bence özetlemek mümkün.

Hostingi alırkende bir bilgisayar alıyormuş gibi davranmalıyız.

Yani bir karpuz alırken bile herkesin iyi karpuzu aynı para alabilme gibi yöntemleri vardır. Yani herkes kendine özgü bir yol bulmuştur kendisine.
Bir cep telefonu alırken, bir tablet alırken, bir tablet alırken nelere dikkat edersiniz (etmeli) edilmeli sizce

Ben bu tür ürünleri almadan önce mutlaka en önemli özelliği olan işlemci özelliklerine bakarım. Çünkü saydığım tüm teknolojik ürünlerin hepsinin tek ortak özelliği işlemci olmadan hiç bir işe yaramıyor olmalarıdır.
Bu ürünleri daha hızlı yapan kapasitesinin verimliliğini ölçme şansı veren kısmı şüphesiz işlemcisidir.

Öyleyse hostingte bu ürünlerin bir minyatürü olduğuna göre biz web hostingi alırkende ilk önce hostingin sunucu özelliklerinden hangi işlemciyi kullandığına bakmalıyız.
Hangi nesil işlemci kullanıyor, işlemcisi kaç ram belleğe sahip ? işlemci hızı kaç GHZ ? işte bu sorulara cevap aramalıyız.

Mesela bilgisayar alırken işlemcilerde intel core
işlemci


2.67 ghz işlemci hızı gibi tanımlamalar vardır. yeni nesil işlemcisi olan ve işlemci hızı yüksek olan hostingleri tercih edin. Özelliklede RAM bellek kapasitesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

2 gb ram yerine 4 gb ram alırsanız işlemci hızları aynıysa 2 kat daha hızlı bir işlemci satın almış olursunuz.

Doğru hosting seçme yolları

yazılım diline göre hosting seçimi
ne demek yazılım diline göre hosting seçmek ; web sitenizde hangi yazılım dili ile çalışacak dosyalar kullanacaksınız demek .
Yani asp tabanlı dosyalar kullanılacaksa windows hosting (asp hostingi) almalısınız

php tabanlı dosyalar kullanılacaksa php hosting (linux host) almalısınız.
yada wordpress blog kullanmayı düşünüyorsanız  wordpress hosting (wp hosting, wp host ) almalısınız.
Aksi taktirde ,dosyalarınız hostunuzda çalışmaz ve sürekli hata alırsınız.

wordpress hostingde fark cpu kullanım oranının fazla olmasıdır. Yani wordpress blog yazılımı çok fazla işlem yaptığından daha fazla işlemci kullanma ihtiyacı duyar ve %25 ile sınırlı olan cpu oranı çabucak dolar. Bu nedenle hosting firmaları wordpress için özel olarak ram kapasitesi yüksek hosting paketleri oluşturup satışa sunarlar bu hostinglere de wordpress adı verilir.

Bu hostinglerin ram kapasitesi yüksek olduğundan wordpress hostingler diğer hostinglere göre daha pahalıdır.
Ram bellek pahalı bir donanım olduğundan bu durum fiyatlara yansır. (wordpress host neden pahalı )  ücretsiz

Ucuz fiyatlı hostingler kötü mü , kötü olduklarından mı ucuz oluyor diye soracaksanız aslında böyle bir durum yok, Sadece pahalı olan firmaların bazı giderleri daha fazla.
Mesela ucuz host aldığınız firmadan teknik destek almak isterseniz bu saatlerce sürebilir , yada bilgisiz kişiler olduğundan sorunu çözemezler.

Pahalı hosting satan firmaların teknik uzman personelleri daime hali hazırda soruları cevaplamak için bekliyordurlar. Bu nedenle pahalı hosting satan firmaların sabit maliyetleri daha fazla olduğundan bu maliyetleri ürün fiyatlarına peşinen yansıtırlar. Yani her müşteri aslında hosting satın alırken o firmada çalışan teknik personelin vereceği hizmetide peşinen satın almış olur.

İşte pahalı, ucuz kavramını firmaların maliyet yapısına göre değerlendiriseniz daha doğru olacağından eminim.

Hızlı hosting istiyorsanız ki, her halde bütün webmaster lar bunu (hızlı host ) ister o zaman işlemci detaylarını incelemenizde var.

Hızlı hostingin avantajı nedir ?

İşlemcisi hızlı olan bir sitede sayfa açılırken işlemci görevini yapar ve veri tabanından verileri işlemci hızına göre getirir. Yani sizin işlemciniz saniyede 10 000 işlem yapıyorsa veri tabanından da ona göre veri getirecektir. Buda sayfa açılma hızınızı belirler.

Sayfa açılma hızı yüksek olan sitelerin sayfaları google gibi arama motorlarında çok daha üst sıralarda yer alırlar. Çünkü google robot (bot) ları siteye girdiklerinde belirli bir süre kalırlar ve alabildikleri kadar bilgiyi alıp çıkarlar.

Eğer site yavaş açılıyor ise o zaman google bot o sitete her hangi değerli bir bilgi olmadığını düşüneren çıkar ve siteye uğrama sıklığını azaltır.

benim (host) alacaklara şu dönemde yeni yeni fark yaratmaya başladığını hissettiğim SSD hosting alt yapısı olan  firmalarından alın.
sdd host hakkında bir yazı yazmıştım onu sitemizden bulabilirsiniz. Fakat kısaca bu konuyuda özetlemek istiyorum

SDD hosting ile normal hosting arasındaki performans farkı neredeyse kat tır ? Bu kadar net şekilde izah etmiş olayım.
Alan almadan önce eğer ki emek verip zaman ayıracağınız bir iş yapacaksanız hostinglerde veritabanı yedekleme süresine mutlaka bakın. Çünkü kaybolan yada hata ilen yitirilen veri veriyi geri getiremeyebilirsiniz.
Bu harcağınız emekleri aylarınızı zamanınızı boşa harcamanız demektir. Ve en sonunda yine bıkkınlık ve küskünlükten başka bir sonucu olmaz.

Alacağınız yada almak istediğiniz hosting paketinde mutlaka web alanı kapasitesi ne kadardır sizin dosya büyüklüğünüzü karşılayacak mı ?
Aylık trafik sınırı kaç GB ? sizin ziyaretçi kapasitenizi karşılayacak mı ? yada boşuna büyük bir host alıp boştan yere fazlaca maliyet yaratıp daha büyük paralar ödemeyin.

Tabiki veri tabanı sınırıda önemli. Kaç tane veri tabanı oluşturmak istiyorsunuz işte bunlar detay aslında.
Bu konularda sorun yaşadığınızda hemen bir sonraki pakete geçebilmek mümkün aslında.
Yada asp host aldıysanız php hosting (linux  ) ile değiştirmeniz olanaklı.

Söylediğim gibi en önemli konu işlemci konusu ve birde sdd host seçerseniz avantajını ilerleyen günlerde göreceksiniz diye düşünüyorum.

Host hizmeti alacağınız firma ne kadar büyük ve kapasiteleri ise sizin riskinizde o nedenle daha az olacaktır. Yani sonuçta hostingler sunucuların bir küçük parçalanmış halleridir.

Sunucuların sürekli çalışması gerekir. Yani jeneratör olmadan bu iş olmaz. Devamlı çalıştıkları için ısınırlar, devamlı soğutucusu çalışan bir odada belli bir soğuklukta gerektiğinde dahada soğuk bir ortamda tutulmaları gerekmektedir.

Bunlarda yetmiyor sunuculara dışarıdan gelecek saldırılara karşı önlemler alınmalı ve teknik bir ekip daima hali hazırda çalışıyor olmalıdır.
İşte bunların hepsi maliyet. Bu maliyetlere küçük firmaların katlanmaları mümkün değildir. Sonuçta host şirketleri de kar elde etmeyi amaçlayan kuruluşlar. Bu nedenle bu saydığım güvenlik ortamlarından her hangi birini ihmal eden firma direkt olarak host hizmeti (alan) sağladığı kişilere zarar verirler.


Yani sana bu makaleyi okuyan kişi ?
İşte web alan nedir ki ? Çokta önemli değil diyorsan yanılıyorsun. Host (alan) seçimini doğru yapamamışsan yolda bir dolu sıkıntılar yaşarsın.
Host işi aslında kısaca bir örnekle anlatmak gerekirse ;

Uzun yola kendi otomobiliyle çıkacak kişinin otobandan gitmesiyle köy yolundan gitmesi arasındaki kıyaslamaya benzer.
otobandan giden kişi hem yolda aracına zarar vermez hemde gideceği hedefe daha kısa zamanda varabilir. Köy yolundan gitmeyi tercih ederseniz arabanız yolda kalabilir, en azından gideceğiniz yere daha geç varırsınız.web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 


2
Reseller Hosting / Reseller Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 05, 2018, 04:01:33 ÖS »
Reseller hosting ne işe yarıyor (yarar )  ? Reseller hosting fiyatları  :-\ reseller hosting konumuzun içeriğinden genel bilgi türünde web sitenizin ve sizinde webmaster olarak meslek hayatınız boyunca işinize yarayacak değişik bilindik yada bilinmedik konular anlatmak istiyorum.

Öncelikle isterseniz reseller ne demek ? reseller kelimesinin anlamı nedir ? nereden ve nasıl türemiş neden reseller hosting ihtiyacı car olmuş önce bu konulara değinelim.
Reseller kelime anlamı olarak bayi, bayilik anlamına gelen bir kelime. Yani hemen kısaca reseller hosting için bayi hosting (bayii host ) şeklinde bir açıklamada bulunalım.
Yani bir bölge bayisi gibi düşünün yada bir markanın alt bayisi onun ürünlerini satmak isteyen kişiye verilen yetki olarak düşünelim.
Yada diğer bir anlam olarak toptan hosting satışı gibi de düşünebilirsiniz.

Reseller hostingi kimler satar ?
Bu hosting türünü genel olarak büyük sunucuya sahip firmalar bayilik vererek alt satış ağları oluşturarak satarlar.
Bu hostingi satın alan kişiler ya bu hostingi parçalara ayırarak daha küçük kotalar haline getirerek tek tek (birer birer ) satarlar
veya birden fazla internet sitesi sahibi olanlar daha ekonomik olsun (ucuz ) diye bir reseller host alarak bunu parçalara bölerek 5 tane sitesinde birden kullanabilirler.

Örnek verecek olursak
Diyelim ki bir reseller hosting planı gördünüz bir hosting satıcı firmada

Reseller hosting özellikleri de şu şekilde olsun ;

10 GB web alanı
100 gb aylık trafik
alan adı barındırma limiti : 10 adet olsun .
ve bu resellerin yıllık kdv dahil fiyatıda 100 türk lirası olduğunu varsayalım.

Siz bu reseller hostinginizi 10 eşit parçaya bölebilirsiniz.

yani 10 adet
1 gb web alanı
10 gb trafik limiti (aylık)
şeklinde 10 adet web sitenizi bu şekilde host ederek her sitenizin hosting maliyetini yıllık 10 tl ye getirmeniz mümkün .

Yada eşit parçalara bölmeyip sitenizin trafik ve dosya yüküne göre 10 değiş hosting paketide oluşturmanız mümkün.

Burada önemli olan alacağınız reseller paketin kaç tane domain barındırabildiğine bakmaktır.
Her web sitesi için genelde  php hosting (linux hosting ) için barındırılabilecek her domain için bir cpanel lisansı verilir.
eğer alacağınız reseller windows (asp ) tabanlı bir hosting olacaksa eğer o zamanda plesk panel den domain adedi kadar lisans müşteriye verilmiş sayılır.

CPANEL GÖRÜNTÜSÜ


Cpanel (hosting kontrol paneli) genelde kullanıcıların daha çok sevdiği ve daha pratik olan bir arayüze sahiptir.
Bu nedenle işe yeni başlayacak ve tecrübesi olmayan arkadaşlara cpanel kullanmalarını tavsiye ederim. Tabii bu nedenledir ki php hosting (linux hosting) almanız gerekmekte.

Yani asp hosting (windows hosting ) alayım ama hosting kontrol panelim cpanel olsun diyorsanız (istiyorsanız) bu mümkün değil.
O nedenle cpanel olsun isteyenler mutlaka linux hosting almak zorundalar.

ASP HOSTİNG - PLESK PANEL


evet işte plesk panelimiz oldukça karışık bir görüntüye sahiptir.
Fakat hosting olarak  ASP hosting(windows hosting ) kullanacaksanız kullanmanız gereken kontrol panelinin ara yüzü bu şekilde olduğundan yeni başlayan arkadaşlar anlamakta zorlanabilirler.

Reseller kontrol paneli - WHM panel
WHM olarak adlandırılan reseller kontrol panelinde hesap ekle, hesapları listele, kota değiştir, paket oluştur gibi seçenekler vardır.


evet gördüğünüz üzere resimde sol tarafta bir blok var . bu blok işlemlerinizin tamamını kapsayan ve reseller hostinginizin paketlere bölüştürüldüğü ve web sitelerinizin hostinglere atandığı kısımdır.

Bu whm isimli, reseller hosting kontrol panelinin kullanımı aslında oldukça kolaydır tabii dil türkçe olursa. Dil bilmiyorsanız mutlaka türkçe seçimi yaparak dilinizi türkçe olarak değiştirmelisiniz. Yoksa 5 dakikada yapacağınız işi günlerce yapamayabilirsiniz.

reseller Hosting Tavsiyesi
resellerhosting.com.tr yi önerebilirim.
Yabancı olarak ise godaddy öneririm fiyat epey yüksek gelebilir fakat sitenizin arama motorunda çok yukarılarda seyrettiğini gördüğünüzde fiyat gözünüze pekte görünmeyecektir diye düşünüyorum.

Paylaşımlı hosting olarakta anılan bu hosting türü hakkında bilgi edinmek isteyen ve soru sormak isteyen arkadaşların sitemize üye olarak soru sormaları mümkündür. Web sitemiz belirli bir süre üyeliğe kapalı olacağından bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.
Fakat sitemizi seo bakımından optimizasyon çalışmalarımız nedeniyle üyeliğe kapalı tuttuğumuzu belirtmek isterim.

Reseller Hosting Kullanmanın avantajları (faydaları)

birden fazla web siteniz varsa çok ucuza hosting maliyeti
arama motorlarında (google) üst sıralarda yer bulma faydası
istediğiniz zaman web sitenizin trafik ve we alanı gibi kotalarını değiştirebilme avantajı
seo çalışmalarınızda bir senizde yaşanan olumlu sonuçların diğer siteleriniz tarafından da yaşanması.
Reseller satışı yapan firmalar daha sağlam ve daha büyük ölçekli firmalardır

Reseller alırken mutlaka SDD hosting almaya gayret gösterin .

Reseller panelinizde ziyaretçi istatistikleri
kapsamlı eposta özellikleri

Resellerde nasıl site eklenir (eklerim)
whm panelinize ilk girdiğinizde hemen karşınıza yeni hesap oluştur , hesapları listele seçenekleri gelecek.

yeni hesap oluştur seçimine tıkladığınızda
karşınıza hesap limitleri şeklinde bir panel gelecek.
sırasıyla

Etki alanı yazan bölüme domain dınızı yazın örnek djhosting.net
bir atta kullanıcı adı ; bölümüne cpanel e girerken kullanılacak kullanıcı adını yazmalısınız.
hemen alt satırda ise şifre bölümü var yine cpanele giriş yaparken kullanacağınız (kullanmak istediğiniz şifreyi yazın

güm yazan kısım ise şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu gösterir yani şifreniz basit (kolay) olursa bir sonraki aşamaya geçemezsiniz. O nedenle biraz zor bir şifre oluşturmaya çaba (gayret) gösterin.

En son aşama ise bir paket seçin bölümü buradan belirttiğiniz domaine atayacağınız hosting paketini seçmelisiniz.
Tabii bu işlemlerden önce sol tarafta paket oluştur seçeneğini seçip bir yada birden fazla paket oluşturmanız şart (zorunlu )
Aksi taktirde bir paket olmadan hesap oluşturamazsınız .

Kısaca reseller hosting hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Umarım işinize yarar.3
Linux Hosting / Php Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 05, 2018, 10:27:45 ÖÖ »
Php Hosting nedir ? Php hosting (linux hosting ) le aynımıdır neden isimleri farklıdır ? php hosting mi daha iyi asp hosting mi daha faydalı
seo açısından hostingin bir yararı varmıdır.

Php nedir ?
öncelikle konumuza php nedir sorusu işle başlamak bence daha mantıklı çünkü php hosting konusuyla ilgilenen bir kişinin hosting konusuna ilk adımları attığını var sayarak konuya devam ettirmek istiyorum.
Bu konuyu basit bulanlar diğer konulara göz atabilirler.

PHP hosting isminden de anlaşılacağı üzere php yazılık dili ile oluşturulmuş dosyaları insanların anlayacağı dile çeviren bir decoder (çevirici ) gibi düşünmek en kolay yol olacaktır.

Yani aslında hosting bir dil çeviricidir diyebiliriz kısaca ama tabii aynı zamanda da bir depolama alanı şeklinde tanımlamakta doğru bir yaklaşım olabilir.
Fakat hostingin en önemli özelliği çeviri yapabilme özelliğidir.

Yani nasıl ki ingilizceyi türkçeye çeviren yada başka dilleri diğer dillere çeviren programlar var işte aynen öyle hosting kavramıda aynen bunlar gibi bir çevirici (yayınlayıcı) dır.
Bir radyo radyo dalgalarını alır sese dönüştürür. İşte hosting'de sayfalarsa yer alan kodları alır ve bir görüntüye bir sese yada bir yazıya dönüştürür.
Bazı kodlamalar renk belirliyorken bazı kodlar satır boşluğu satır yüksekliği yada karakter büyüklüğünü belirliyor.

İşte bu kodlamalar php dili ile yazılmış ise bu kodları tanıyıp bir objeye dönüştüren ise linux Hosting (php hosting ) tir. Asp hosting (windows hosting ) bu işte başarılı olamaz ve sayfaya girdiğinizde çeşitli hata kodlarıyla karşılaşırsınız.
Php Hosting nedir

Bu nedenle hosting almadan önce mutlaka hangi dil ile yazılmış (php, asp, veya asp.net ) bir site alt yapısı kuracağınıza önceden karar vermelisiniz. Aksi halde hosting satın aldığınız firmadan Hosting türü değişim talebinde bulunmanız gerekmektedir. Hosting firmaları bu konuda oldukça anlayışlı davranıyorlar (zorluk çıkartmazlar)

Php ismi köprü oluşturan metin işlemcisi olarak adlandırılmaktadır.
Aslında bu işlem ilk başta asp teknolojisi ile başladı. Yani html internet satfalarından sonra asp yazılım dili internet siteleri için çok büyük bir değişim ve kolaylık sağladı.
Html sayfalar internet siteleri için çok büyük bir iş yükü getiriyordu. Sayfanın her tarafını yeniden düzenleme gibi bir sorumluluk ve iş yükü getirirken asp yazılım dili sayesinde sayfanın tamamı çeşitli bölümlere ayrılarak sadece bir tek bölümün değiştirilebilmesi kolaylık sağlamıştı.
Yani bir web sitesi sayfası düşünün sağ blok sol blok orta vitrin bölümü en alt footer bölümü menü , kategoriler bölümü gibi bir çok bölüm hayal edin . İşte html kodlaması zamanında yani asp ve php dili henüz geliştirilmemiş iken bu bölümlerin tamamı tek bir sayfadan değiştiriliyordu.
Fakat asp teknolojisi bu durumu değiştirdi ve sayfayı çeşitli bölümlere ayır.
Tek bölümü değiştirdiğinizde arama motoru sitenizin tamamını değiştirmişsiniz gibi kabul ediyor ve bu durumda sitenizin arama motorunda yükselmesine olanak sağlıyordu.

İşte asp yazılım dili bu kolaylığı sağlarken access veri tabanı kullanıcı sayısının ve veri yükünün artmasıyla yetersiz kalmaya başladı.
Yani sizin anlayacağınız html sayfalarda yer alan bütün yazılar çok daha az yer kaplayan bir veri tabanı olan access veri tabanında daha küçük hostinglerde saklanabiliyordu. Fakat internet kullanımının artması ile birlikte durum değişti ve access veri tabanı bu yükü kaldıramaz oldu.
Yazılımcılar bu duruma bir çare olarak mysql mssql gibi veri tabanlarını geliştirdiler.
bu veri tabaları ise php yazı diline geçişi zorunlu kılıyordu.

msql gibi php destekli veri tabanları access yani asp yazılım dili desteklenen veri tabanına göre onlarca kez daha hızlı ve daha yüksek kapasiteleri taşıyabilecek potansiyele sahipti.

Bu nedenle 2010 lu yıllarda artık büyük bir hızla web siteleri php alt yapısını ve php ile kodlanmış scriptleri kullanmaya başladılar ve büyük başarılar (verim ) elde ettiler. Tabi bu durum linux hosting kavramının da doğmasına sebep oldu.

Tıpkı şimdilerde yaşanan wordpress hosting (wp hosting ) drupal hosting, opencart hosting gibi yapılaşmalar meydana geldi.
Wordpress alt yapısı ile sitesini bir adım öne taşımak isteyenler sitelerini wordpress alt yapısına taşıdılar.
 Fakat wordpress bir yazılım dili değil php yazılım dili çalışıyor yani isteyen php hosting (linux hosting ) te kullanabilir. Fakat çok fazla cpu yükü olduğundan wordpress için özel cpu kotası oluşturulup satılmaktadır.4
Ucuz Unix Hosting / Unix hosting Nedir
« Son İleti Gönderen: Hosting Aralık 04, 2018, 07:48:14 ÖÖ »
Unix hosting nedir ? Unix hosting türkiyede pek fazla bilinen ve tercih edilen bir hosting olmamasına karşın özellikle amerikada kullanım oranı oldukça yüksek.
Bunun nedeni arama motorlarının bu hosting çeşidini farklı bir yazılım mış görüp bu hostingde yayınlanan sitelere öncelik veriyor olmasıdır.
Ülkemizde unix hosting satan ve bu  konuda çok öne çıkmış ve unix hosting hizmetiyle markalaşmış her hangi firma yok .
Fakat bu hizmeti türkiyede lokasyon olarak sağlayan çok fazla firma yok.

Unix hosting nedir ?
unix hosting hem asp hemde linux tabanlı siteleri barındırabileceğiniz bir hosting yazılımı ve sunucusudur.

Yeni web tasarım işşi yapmaya başlayan arkadaşlara unix hosting kullanmalarını tavsiye ederim.
Neden unix hosting ?

Yeni başlayan arkadaşlar bu hosting üzerinde çok fazla deneme yanılma metodu kullanarak çok fazla bilgiye erişmeleri mümkün.
Access veri tabanı olsun mysql, mssql , yada asp ve php gibi yazılım dilleriyle yazılmış scriptler üzerinde çalışma yapmak isteyen arkadaşlar unix hosting kullanmalı ve arama motorlarında nasıl bir fayda ağladıklarını tecrübe olarak not etmelidirler.

Daha sonraki süreçlerde linux hosting, asp hosting(windows) i tek başına kullanarak bu tecrübelerini artık yavaş yavaş başarıya giden yolsa kullanabilirler.
Unix hosting tavsiyesi isteyen arkadaşlara godaddy tavsiye edebilirim çünkü daha önce sadece bu firmadan unix hosting alıp kullandım. Türkiye lokasyon hosting isteyen arkadaşlara ise natro ytu tavsiye edebilirim.
5
Unix Hosting / SSD hosting nedir, ssd hosting yararları nelerdir
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 01, 2018, 07:48:56 ÖÖ »
SSD hosting nedir, ssd hosting yararları nelerdir, ssd hosting almanın faydaları nelerdir normal hostingden farkı nedir ?

Hosting alırken nelere dikkat göstermeliyim diye düşünüğyorsanız bu konuyu çok dikkatli ve anlaşılır bir şekilde okuyup konuyu özümsemenizi tavsiye ederim.

Hosting hostingdir ne önemi var ki ? diye düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz
Çünkü hostingin temeli olan harddiskler ve işlemciler en önemli temel yapısıdır host un.
Hard disk in yapısı işlemcinin performansını etkiler
ssd hard diskler normal hard disklere göre 2 kat 3 kat ve hatta bazen 4 kat daha performanslı olduklarından hostinginde performansını kat kat arttırabiliyor. :o
Eski tip hard disklerde saklanabilen veri ile ssd hard disklerde saklanabilen verilerin büyüklüğü kıyaslanamayacak kadar büyüktür.

Örneğin Normal hard diskler dakikada 15000 dönüş gerçekleştirirler
SSD diskler dakikada 75000 dönüş gerçekleştirebiliyor.  8)
Bu nedenle maddi açıdan da daha verimli olduklarından daha ucuza almak mümkün.
Yani daha ucuz olduğu için acaba sorun yaşar mıyım diye düşündüğünüz hostingler belkide çok daha pahalı olan hostinglerden kat kat daha iyi olabilirler. ;)

Hosting işi biraz bulanık suya benzer bu nedenle detaylı şekilde açıklamaya çalıştımız konuları kavrarsanız sizde sitenizi kurarken boşuna kürek çekmemiş olursunuz.

Google ssd hosting Seviyor

Google amcamızda ssd hosting seviyor. Daha hızlı çalıştığından diğer hostingleri kullanan web sitelerine ulaşana kadar ssd hosting kullanan siteye 6 defa ulaşmış oluyor.
Google da çok hızlı index almanın yolu ise yine ssd hostingten geçiyor.

Google pingdom teknolojisi ile sitelerin yeni ekledikleri yazıları indexine eklemek için robot gönderiyor. Bu robot sitenize girdiğinde sitenizin yavaş çalıştığını görürse fazla beklemeden sitenizden alabildiğini alıp çıkar.
SSD hostinglerde durum daha farklıdır çünkü veri işleme hızı çok yüksek olduğundan normal bir hostingde çalışan pingdom robotu 10 index sayfası alıp çıkarken ssd diske sahip hostinglerde pingdom robotu 60 yada 70 adet veriyi alıp çıkacaktır.

Daha fazlacak detaya girip kafanızı karıştırmak istemem.
SSD Hosting kullanmanın faydalarını kısaca özetlemeye çalıştım. İnşallah herkese faydalı olur

6
Linux Hosting / Paylaşımlı Hosting nedir ? Avantajı var mıdır
« Son İleti Gönderen: Administrator Kasım 28, 2018, 02:36:43 ÖS »
Paylaşımlı Hosting nedir ? Avantajı var mıdır ?
Diğer adı reseller olarak anılan hosting şeklinin web sitesi sahipleri için birden fazla avantajı mevcuttur.
Özelliklede arama motorlarında bir siteniz için yaptığınız seo çalışmaları aynı hostingde barındırdığınız diğer bütün web sitelerinizin tamamını olumlu yada olumsuz etkiler.

Yani siz diyelimde bir paylaşımlı hosting de 3 adet web sitesi barındırıyor olursanız bir tane siteniz için yaptığınız özgün makale ve özgün içerik çalışmaları yada backlink çalışmalarının tamamı diğer sitelerinizin tamamını olumlu etkiler
Bu durumun nedeni ise sadece bir tek ip numarasından yayınlanıyor olmasırı . Yani sitelerin tamamını tek bir site gibi algılayan googlşe arama motoru diğer siteleri alt klasörmüş gibi görmekte bu nedenle paylaşımlı hostinglerde bu avantajı kullanmayı başarabilen girişimcilerde bir taş ile birden fazla kuş vurabilirler

Paylaşımlı hostinglerde linux hosting aldıysanız sitelerinizin tammını php tabanlı yapmak zorundasınız . Yani ben bir tanesini asp yada asp.net tabanlı yapayım deme gibi bir şansınız yok.
Bu aslında sektörel bazda bazı dej avantajlar yaratsa bile paylaşımlı hosting gerçekten oldukça avantajlı yanlarından bir taneside fiyat konusudur.
Sitenizin bira tanesini yıllık olarak 10 liraya bile host edebilirsiniz ve web sitelerinizin disk ayarlarını kendiniz dilediğiniz gibi whm panelden yapabilrisiniz.
reseller yani paylaşımlı host kullanma işi aslında kişini,n hosting şirketi kurması yolunda ilk adımı bile olabilir.
Şimdiden başarılar diliyoruz
7
Linux Hosting / Hızlı Hosting nasıl anlaşılır
« Son İleti Gönderen: Hosting Kasım 28, 2018, 02:22:21 ÖS »
Hızlı Hosting nasıl anlaşılır, hızlı hosting almak web tasarımcısı için ne avantaj sağlar, Hızlı hosting almanın faydaları nelerdir, hızlı hosting nasıl anlaşılır konusunda en önemli nokta aslında hosting sunucusunun işlemci hızıdır. Cpu kaç bellek onada dikkat etmeniz gerekmekte.
Yani hosting alırken kesinlikle hostinginizin işlemci gücüne bakın çünkü bu işlemci gücü ve çeşidi sitenizin hızlı açılmasına sebep olurken aynı zamanda da arama motorunda üst sıralarda yer almanıza da olanak sağlayacaktır.

Hostinginizin hızlı bir işlemciye sahip olmasının yanı sıra sitenizin sayfalarında kesinlikle aşırı yükset kaçının ve cpu tüketen eklentileri silin. Yoksa arama motorları sitenize girerken zorlanır ve sitenize ulaşamadan geri döner gider ve sitenizi indexleyemez. Bu durum sitenizin google da gerilmesine sebep olur.
Hızlı hostingf almanın ne gibi yararları var şimdi az çok bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum.
8
Ucuz Linux Hosting / Ucuz Linux Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Temmuz 05, 2018, 06:40:25 ÖÖ »
Ucuz linux hosting arayanlar için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle ucuz hosting almak bir internet sitesi için sorun yaratmaz, yani ucuz hosting alırsam sorun yaşarmıyım diye düşünüyorsanız kesinlikle sorun yaşamazsınız.
Ucuz hosting almak istediğiniz hosting firması ne kadar çok web sitesi barındırıyor ise sizin sitenizde o kadar önemli bir site olarak algılanacaktır. Kim tarafından tabii ki google ve diğer arama motorları tarafından.

Hal böyle iken sizin web siteniz php tabanlı ise zaten mecburi olarak linux hosting kullabacaksınız demektir.

Sitenizin ziyaretçi sayısı hatırı sayılır bir seviyeye ulaşmış ise hiç tereddüt etmeden dünyaca ünlü yani global bazda iş gören hosting firmalarına yönelebilrisiniz.
yada ülkenizdeki en büyük internet sitelerini,n barındırıldığı hosting firmaları varsa o hosting firmalarıyla çalışmanızda size arama motorlarında mutlaka avantaj sağlayacaktır.
9
Linux Hosting / Markum.net yetkilisi Hosting Konusunda İddia lı konuştu
« Son İleti Gönderen: Administrator Mart 25, 2018, 06:33:28 ÖÖ »
 Markum.net yetkilisi Hosting Konusunda İddia lı konuştu
Markum.net isimli hosting ve domain firmasının  yetkilisi hosting konusunda 2018 yılında bir atılım gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı ve iddalı konuştu.
Türkiyede yaklaşık 200 adet hgosting fi,rmasının olduğunu fakat bunlardan sadece 10 tanesinin öne çıkarak sektörün sürükleyici gücü olduğundan bahsetti.
10
Linux Hosting / Pahalı Hostinglerin Farkı Var mı ?
« Son İleti Gönderen: Administrator Mart 22, 2018, 05:23:02 ÖÖ »
Pahalı Hostinglerin Farkı Var mı ?

ucuz, hosting, linux, asp, linux hosting, asp hosting, ucuz hosting

Piyasada bir çok hosting firması var . Bunların bazıları aynı paketi yıllık 100 tl ye satarken piyasaya yeni girmiş firmalar ise çok daha ucuza satmaya çalışıyor.
Bunun temel nedenlerinden bir tanesi pahalı satan firmanın kendisine ait bir müşteri pörtföyünün var olmasıdır . Diğer firmalar ise müşteri çekmek ve kendilerini kanıtlayabilmek için fiyatlarını aşağıya çekip müşteri pörtföyü oluşturmaya çalışırlar.
Büyük firmalar hostingleri pahalı satarken müşteri hizmetleri konusunda çok daha profosyonel bir ekibe sahip olduklarından maliyetleri biraz daha yüksektir.
Yeni firmaların bu maliyetleri çok daha düşük olduğundan hostinmgleri daha ucuza satarlar.
Bu nedenle alacağınız hosting özellikleri benzerlikler gösteriyorsa tavsişyem ucuz olana yönelmenizdir.

Sayfa: [1] 2 3