Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4
1
Ucuz Wordpress Hosting / Ynt: Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting
« Son İleti Gönderen: Hosting Kasım 04, 2019, 02:18:17 ÖS »
wordpress hosting lazım bana ucuz limitsiz
2
Ucuz Linux Hosting / Ynt: Ucuz Linux Hosting
« Son İleti Gönderen: Hosting Kasım 04, 2019, 02:17:25 ÖS »
çok iyi teşekkürler
3
Linux Hosting / Seo Hosting Nedir ? What Seo Hosting ?
« Son İleti Gönderen: Administrator Nisan 30, 2019, 06:13:28 ÖÖ »
SEO Hosting Nedir?
SEO hosting, bir web sitesinin optimizasyonunu geliştirmek, trafik ve satışları artırmak için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemler kullanır. Bazı SEO barındırma şirketleri içerik oluşturma hizmetleri, çoklu C Sınıfı IP'ler ve diğer SEO dostu hizmetler sunar.

SEO hosting önemlidir, çünkü arama motorları için bir web sitesini optimize etmek çok zaman alır. Estetik açıdan hoş bir web sitesi oluşturmak, ziyaretçileri çekmek ve satış yapmak için yeterli değildir. İnsanlar web sitenizi ziyaret etmek için var olduğunu bilmek zorundadır.

Yeni bir arama motoru optimizasyonu yöntemi, birden fazla web sitesine, IP’ye, etki alanı adlarına, C Sınıflarına ve DNS’ye yayılan çevrimiçi bir pazarlama kampanyası oluşturmayı içerir. Sebep? Mevcut teori, arama motorlarının benzersiz Sınıf C IP'lerinde yer alan ilgili sitelerden bağlantılarını gösteren sitelere daha yüksek bir puan vermesidir. Birkaç site için birden fazla IP'ye sahip olmak, web sitesi sahiplerinin arama motorları bulmadıkça kendi siteleri arasında bağlantılar oluşturmalarını sağlar.

Çoğu durumda, SEO barındırma hizmeti sunan web siteleri, rekabet tarafından sunulan, ancak her etki alanı veya web sitesi için birden fazla C Sınıfı IP adresiyle karşılaştırılabilir barındırma paketleri sunar. Hatta bazı şirketler ayrı C Sınıfı IP adreslerinde markalı isim sunucuları da sağlamaktadır. Bu seçenek, aynı kişi veya şirketin tüm web sitelerinin sahibi olduğunu tanıyan arama motoru botları olmadan aynı şirkette (aynı sunucuda) birden fazla siteyi barındırmasına olanak tanır.

SEO barındırma hizmeti sunan bazı şirketler, barındırma hesabıyla birlikte danışmanlık yapan ücretsiz birkaç saatlik arama motoru optimizasyonu sağlar. Birçok teklif arama motoru optimizasyonu, web geliştirme ve diğer SEO araçlarının tüm yönleriyle yardımcı olur. Bu, kayıt olduğunuz şirkete bağlıdır.
4
Bedava Hosting tavsiyeleri / Bedava Linux Hosting Tavsiyeleri, ücretsiz hosting tavsiyesi
« Son İleti Gönderen: Hosting Nisan 24, 2019, 05:52:31 ÖÖ »
Bedava Linux Hosting Tavsiyeleri, bedava hosting tavsiyesi

Günümüzde artık her şey web siteleri üzerinden yürüyor. Her işimizi web siteleri üzerinden hallediyoruz. Haliyle bu durum ticari konularada yansımış durumda. Hosting firmalarının trilyonlarca bedellerle satıldığını biliyoruz. Bu nedenle hosting şirketleri arasında bir rekabet söz konusu. Yani hosting firmaları yeni müşterileri kendi pörtföylerine katmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar.

O yöntemlerden bir tanesi de bedava hosting vererek potansiyel müşterileri kendi müşteri listelerine eklemektir.
İşte bizde bedava ( ücretsiz  hosting  veren firmaları (şirketleri ) araştırdık.

Bedava asp hosting (ücretsiz asp hosting (windows host ) ücretsiz linux hosting ( bedava php hosting ) unix hosting

Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla 1 GB web alanı ve yeterli trafik veren firmnalardan bize göre en güveniliri hostinger.web.tr  isimli hosting firmasını öneriyoruz.   Ücretsiz hosting önerileri (önerisi ) olarak başkaca yurtdışı firmaları tavsiye edemiyoruz.
5
Ucuz Wordpress Hosting / Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Şubat 04, 2019, 02:31:09 ÖS »
Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting , hosting, host, wordpress hosting nedir ? wordpress host ne işe yarar, wordpress hosting ne işe yarar, wordpress hosting diğer hostinglerden daha mı iyi ?

Linux hosting mi? wordpress hosting mi ? almalıyım . wp hosting ile wordpress hosting aynı şey mi dir ?

Hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir hosting almadan önce hangi aşamaları seçim yaparak geçmeliyim ? Yani hosting ( alan ) almadan önce hangi yazılım dilini kullanacağını öncelikle seçmelisiniz ?

Öncelikle konuyu tam anlayabilmek için wordpress nedir sorusuna bir cevap vermeliyiz.

Wordpress hosting nedir ?
Wordpress yaklaşık 10 yıl öncesinde geliştirilen bir yazılım dili olarak web tasarım dünyasına çok hızlı bir şekilde girdi webmaster sitelerinde çok hızlı bir şekilde yayılan ve bir çok web master ın ve web sitesinin wordpress e geçmesine neden olan yazılım tabanı google ile çok bağlantılı.
Çünkü yıllar öncesinde bir internet sitesine her hangi bir konu (makale ) eklendiğinde arama motorunda (google ) yayınlanması ve sıralamaya girmesi bir kaç gün sürüyordu.
Yani arama motorlarının bot larının siteye konu eklendiğini algılaması kendi arama algoritmasıan ekleyip hesaplama yaparak o sitenin yeni konusunu sıralamaya sokup yayınlaması günlerce sürüyordu.

Wordpress yazılım dilini geliştirenler öyle bir yenilik yaptılar ki arama motorlarının botlarının girip web sayfasında kaybolmasını ve boşuna zaman kaybetmesini engellemek amacıyla rss (feed) ismi verilen besleme sayfasını geliştirdiler.

Rss ( feed ) nedir ?
Türkçesi besleme anlamına gelen rss (feed) kelimesinin ana omurgası olan sayfada yaklaşık 20 ile 50 arası en son (yeni) eklenen konuların başlıkları link halinde yer alıyor . daha önceleri txt şelinde düzenlenen besleme sayfaları daha sonralarda xml uzantısı ile yayınlanmaya başladı .
Bu yenilik sonucunda wordpress tabanlı internet siteleri sitelerine konu eklediklerinde saniyeler içerisinde google arama motorunda sıralamaya girerek yayınlanmaya başladı ve hatta hızlı index aldığından dolayı arama motoru o internet sitesini en güncel site olarak algıladı ve aramalarda en üst sıralara taşıdı.
Durum böyloe olunca birden bire acaip siteler yukarılara tırmanmaya başladı ve büyük başarılar yakalayan markalaşan web siteleri oldu.
Daha sonraki zamanlarda ise neredeyse wordpress kullanmayan webmaster ve web tasarımcı kalmadı.
Wordpress yazılımın temasının bu kadar başarı ve ses getirmesi sonucu yazılımcılar wordpress için yüzlerce binlerce eklenti yazmaya başladılar.
Bu eklentiler ise sayfalar için ek bir yük getirmeye başladı. Yani hostinglerin işlemcileri bu eklentileri veri tabanından çekebilmek amacıyla daha çok işlem yapmak zorunda kaldığından işlemciler daha fazla cpu kullanmaya başladı. Linux tipi hostingler wordpress için yapılan eklentileri çalıştırmak için cpu kullanımında sınırları zorlasa bile bu durum maliyetleri 5 katına 10 katına hatta 20 katına çıkarmaya başlayınca hosting firmaları işlemcisi daha büyük (güçlü) olan hostinglerle piyasaya wordpress çeşiidini sunmaya başladı ve henüz tam olarak yaygınlaşmasa bile her geçen gün daha fazla ilgi gören bir hosting çeşidi oldu diyebiliriz. Ve hatta ilerleyen dönemlerde linux hosting satış sayısına ulaşması mümkün gözükmekte.

Bu nedenle wordpress scriptini kullanacak webmaster arkadaşlarımıza tavsiyemiz linux hosting yerine wp hosting ile işe başlamaları ve ilerleyen dönemlerde paket yükselterek ilerlemek daha sağlam bir yolculuk olacaktır. Çünkü linux hoısting ile işe başlayan wordpress siteleri belli bir aşamaya gelince trafik yoğunluğunu hosting işlemcisi kaldıramadığından dolayı hosting otamatik olarak kapanır ve siz linux host hesabınızı yükseltseniz bile çare olmayacaktır. Size sunucu almanızı tavsiye eden hosting firmaları sizin işten anlamadığınızı düşünüp size sunucu satmaya çalışırlar :)

Bu durumlara düşmemek adına mutlaka wordpress hosting ile başlamanızı tavsiye ederim.


6
Sunucu / Domain Seçimi
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 19, 2018, 02:52:46 ÖS »
Domain seçimi (alan adı ) seçerken nelere dikkat edilmeli (etmeliyiz.

Domain nedir ? (alan adı nedir )

Konuya ilk okul kademeli bir bakış açısı ile hiç bilmeyen birine göre anlatmaya çalışacağım. Çünkü zaten domain nedir sorusu bu konulara yeni başlayan henüz emekleme aşamasında olan birine göre basit bir anlatım ile tanımlamaya çalışalım.

Domain (alan adı) bir adres tir. Yani dünya üzerinde yer yüzünde bir evini,z varsa buranın bir adresi vardır. İşte internette bireylerin, kuruluşların ve şirketlerin web sitesindeki adresine verilan ad domain olarak adlandırılır.

Domain satın alabilmek için ülkemizde ve yurt dışında bir çok firma vardır. Domaini hangi şirketten aldığınızın bir önemi yoktur. Yani performans açısından birşey değiştirmez.

Domain hostinge bağlandığında hostingin ip numaraıyla tanımlandırılmış name server a bağlanarak web site meydana gelir.

Domain seçimi ;

Domain seçerken nelere dikkat edilmeli ;

Domainler uluslar arası uzantılı ve yerel uzantılı olarak 2 ye ayrılırken bu duruma genişlik kazandıran yeni bir durum ise yeni domain uzantılarının uzmanlık alaklarına göre ve sektörlere göre yeni uzantılar ortaya çıktı.

Seo açısından en iyi domain uzantısı hangisidir diye sorarsanız .com uzantısı genel manada seo açısından daha iyi bir puan alacaktır.
Fakat siz yerel bir yayın yapmak istiyorsanız mesela sadece azerbaycanda yayın yapacak bir web sitesi yapacaksanız .az domain uzantısı kullanmak seo açısından bir avantajı google gibi arama motorlarında yaratacaktır.

Fakat com uzantılı domain bulmak gerçekten çok zor çünkü en eski domain uzantısı .com olduğundan arayacağınız bütün kelimelerin satın alınmış olma olasılığı çok yüksek.

sonrasında .net domain uzantısı seçimi yapılabilir.

Domain alırken mümkün olan arkadaşlar kesinlikle açık arttırma ile satılan henüz düşmemiş domainleri natro.com ve godaddy.com sedo.com gibi sitelerden almanızı öneriyorum.

En yaşlı ve daha önce en çok aktif olmuş domaini düşmeden önce bu sitelerden açık arttırma ile alabilirseniz kısa sürede çok yol alabilirsiniz.

Domain seçimi yaparken

Yeni düşmüş bir domain almak isteyen arkadaşlar ise o domainin geçmişini araştırıp kaç sene hangi konularda aktif olmuş ? bu sorulara cevap bularak satın alma kararı vermek çok önemlidir.
Elinde yıllardır kullandığı domaini olşan arkadaşlar o domainden sıkıldım başka domain alayım derseniz hata ederiniz. Domain yenileme süresi dolmadan ödeme yaparak domainin düşmesine engel olmalısınız.
Google için istikrar çok önemlidir. Aynı kişi ataraından yıllarca yayında olan bir sitesi google otorite site yada otorite domain olarak algılar. Yani domain authiry denilen domain otorite puanında en önemli unsur domain yaşıdır.

Söylediğim gibi çok yaşlı bir domain bulursanız kendinize transfer yoluyla satın alınız. Domain düşsünde öyle alayım derseniz hata edersiniz. Domain düşmeden satın alırsanız bütün o yılların emeğinide satın almış olursunuz. web hosting

Açık arttırma ile domain alınabilecek en güzel site bana göre godaddy auctionisimli sitedir.

Coğrafi ve yerel domainler;


bu domainlere örnek vermek gerekirse com.tr, gen.tr, .istanbul domainleri yerel coğrafi domain (yerel alan adı ) dir.
Bu tr uzantılı domainler ne işe yarıyor , faydası olur mu ?
Arama motorları arasında öncelikle google tr uzantılı domanlerin yayınladığı web sitelerini türkiye uzantılı ve hedef olarak türkiyeyi imlediğinden öne çıkartır. Yani rakipleriniz çok güçlü ise com.tr gen.tr gibi uzantıları kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Fakat com.tr uzantısını satın alabilmek için marka tescili gerekmektedir.

mesleki ve sektörel domainler
bu domain türleri .hosting . toys .play gibi farklı uzantılardan meydana gelen domainlerdir.
Bu domainlerin çıkarılmasındaki amaç nedir ?

Bu domain türünde ilerleyen yıllarda sektörel bazdaki firmaların arama motorlarında kaybolup gitme tehlikesi olduğundan firmalarında öne çıkmasını sağlayacak uzantı türüdür.
Mesela jolly.travel alan adını satın alan ve buradan yayın yapan şirket google arama motorunda jolly travel aramasında 1. sırada çıkmayı garantilemiş olduğundan com gibi net gibi otorite sitelerin içinde kaybolup gitmez.

ayrı bir özellik ise şu anda google bu farklı domain uzantılarına +10 ile +20 puan arasında bir sayfa ve domain otorite puanı veriyor.
Yani siz sıfırdan bir domain alacaksanız bu domainin otorite puanları 0 sıfır olacaktır.
Fakat sektörel bazdaki diğer domainleri aldığınızzda bu puan 20 civarında olacaktır ki bu puan 3 sene ile 5 sene arasında ancak elde edilebilecek bir puan olduğundan oldukça avantajlı bir alım olacaktır.

domain olmadan web sitesi olmayacağına göre hosting olmadanda web sitesi olmaz.
Yani yeni bu işe başlayıp heves eden arkadaşlar bilmeli ki domain alınca bu iş bitmiyor birde hosting satın almanız gerekmektedir (şart).
hosting konusunda bilgi dinmek için linux hosting, asp hosting, reseller hosting, konularını incelemenizi tavsiye ederi.

Domain alırken bazı dönemlerde kampanyalar olacaktır bu kampanyaları beklemenizde fayda var. Yada godaddy isimli hosting devi bir firma 12 lira gibi fiyatlara com uzantılı domain satıyor. Sadece yeni müşterilere sadece 1 kereye mahsus olmak üzere böyle bir fırsat sunuyor bu fırsat ne zaman sonar erecek bunu kimse kestiremez.
Fakat bu tarz siteler genelde 2. senede domain yenileme süreci geldiğinde aradaki fiyat farkını müşteriden çıkartıyor.

Domain yenileme ücreti yüksek ise domain transfer ile maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Domain transfer nedir ? Domain seçimi
Domain trafnsfer domain (alan adı) kayıtlı olan firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir.

Yani siz godaddy firmasındn domain almışsanız bu domaini natro yada isimtescil gibi bir firmaya taşıyabilirsiniz.

Domain transfer nasıl yapılır ?
Domain transfer için öncelikle domain in kayıtlı olduğu (tescil edildiği ) firmanın internet sitesinden domainlerim bölümünden domain kilidi açılır.
Transfer kilidi de diyebileceğimiz bir kilit var bu kilit açık olmadan transfer gerçekleşmez.
Domain transferi için başvuru yapıldığında size bir kod numarası verilir.
Bu kod numarasını domaini yeni taşıyacağınız web sitesinde kullanacaksınız.

Bu konuda detaylı anlatım isteyen bir konu.
Bu nedenle domain seçimi isimli konumuzun faydalı olacağını düşünüyorum. Domain seçimi yapmadan önce mutlaka konumuzu detaylı bir şekilde okuyup anlamaya çalışmanızda fayda var. Başka kaynaklara da başvurabilirsiniz. Fakat domain satın alma olayı yani bir domain satın alma işlemi web sitesi kurulumundaki en önemli hayati derecede öneme sahip bir konudur.

Yanihosting satın aldığınızda linux hosting yerine yanlışlıkla asp hosting almış olabilirsiniz ! Wordpress hosting yerine unix hosting satın almış olabilirsiniz, yada ucuz hosting gördüğünüzde çok pahalı hosting almışım kazık yedim diye düşünebilirsiniz. Fakat bu hataların bir geri dönüşü var. Fakat domain (alan adı ) sitenizin kimliğini ilk bakışta belirler. Ve prestij aracıdır.Bir web sitesi kuracaksanız web sitenizin içeriğinde eğer bir önemli kelime varsa bu kelime mutlaka domain içerisinde geçmelidir.

Yani siz bir pasta sitesi kuracaksanız domain pastaustasi.com gibi olmalı.

Arama motoru arama yaparken önce aranan kelimenin yada kelimelerin o sitenin domaini içerisinde var mı yok mu ? buna bakar. bu nedenle domain seçimi gerçekten hayati önem taşıyan bir konudur.7
Linux Hosting / Web Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 16, 2018, 08:49:07 ÖÖ »
Web Hosting terimi ile diğer hosting terimleri arasında bir fark var mı ? Yani arama motorlarında web hosting ,

linux hosting, asp hosting, wordpress hosting  gibi bir çok seçeneklerle karşı karşıya kalıyorsanız

ve web tasarım yapmak isteyipte nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tamda olmanız gereken yerdesiniz.

Evet web hosting (linux hosting, asp hosting )
yani temel manada hosting konusunu kavramadan hiç bir yere varmanız mümkün değildir.

Web site yapma işi aynen inşaat yapmak gibidir. Yani yer seçimini iyi yaparsanız yani lokasyon iyi olursa zeminde sağlam olursa inşaat işinden para kazanabilir bir yerlere gelebilirsiniz.
Yani inşaat işinde ileri seviyede gelir elde edenler şunu biliyor ki ana cadde üzerinde bir arsa bulursan köşeyi dönersin.
İşte hosting işide buna benziyor.
Sen hangi alanda faaliyet göstereceksin ? Web siteni hangi konu üzerine oluşturacaksın ?
İşte bu konuyu tam olarak netleştirdiğinde web hosting seçim aşamasına geçebilirsin.
Web hosting seçerken en önemli kavram ise senin web sitesi yapacağın alanda kaliteli siteleri barındıran hosting firmasıyla çalışmaktır.

Yani mesela otomotiv ile ilgili bir site kuracaksan otomotiv ile ilgili en kaliteli siteler hangi hosting firmasında barındırılıyor ? Hemen bunu araştırmalısın.
Bir web sitesi hangi hostingi kullanıyor ? Nasıl anlarım (nereden bulurum ) ? Nereden bakılır ?

evet sizde bir web sitesinin hangi hosting şirketini kullandığını öğrenmek istiyorsanız öncelikle
Domain sitelerinden bir domain arama işlemi yapmalısınız. Örnek verecek olursak markum.net sitesinden bu aramayı yapabilirsiniz.

Yani o domaini satın alacakmışsınız gibi domain adını arattırın mesela bu domain djhosting.net isimli bizim sitemiz olsun
bu domainin satın alınmış olduğunu göreceksiniz.

Yani tescil edilmiş yazısı karşınıza çıkacaktır. Hemen alt tarafında ise kime ait linki vardır. Kime ait linkine tıkladığınızda domain için whois sayfası karşınıza çıkacak.

web sitesiyle ilgili bütün bilgiler bu sayfada bulunur. (tabii gizlenmemiş ise) belli bir miktar para ödeyerek bu bilgileri gizlemişlerse bu bilgilere ulaşmanız mümkün olmayabilir.

Evet bu sayfada araştırdığınız web sitesine ait name server adları yani hosting dns bilgileri burara yer alır (dns bilgilerini nasıl öğrenirim )
Bu sayfada ns yada dns ile başlayan site adresine benzeyen com yada net benzeri uzantılar ile biten domain ismi aradığımız web hosting şirketinin adını verebilir. Bazande tam adını vermese bile o dns bilgisini google da arattığımızda hangi hosting şirkerinin o dns ile web sitesi host ettiğini görebilirsiniz.

Evet bu şekilde hosting seçerken ki en öneli konuyu çözmüş olacağız.
Yani web sitenizin konusuna en uygun web hostingi bulduktan sora o hosting şirkerinden hosting almanız arama motorlarında, özelliklede google da çok işinize yaracaktır. (emin olabilirsiniz :) tecrübe edilmiştir)

web hosting seçiminde 2. aşama ise ;

web sitenizin hangi sektör (alanda) olacağına karar verdiyseniz o sektöre ait web sitelerini incelemeniz ve hangi yazılım türlerini kullandıklarını tespit etmeniz gerekmektedir.
yani size rakip olacak daha eski ve domain otoritesi olan web sitelerinin içeriklerini ve yazılım dillerini incelemeniz şarttır. (gereklidir)

Yazılım dilinin hosting ile ne lakası var ? rakip web sitelerinin yazılım dillerini araştırmamız ne faydası olacak. (ne yararı )

Google arama motoru daima farklı olanları ön plana çıkaran bir sıralama algoritması yaratmıştır. Yani farklılıklara fazladan puan veren bir sıralama yapısı vardır.
Bu durum domain uzantıları içinde geçerlidir.

Evet web hosting seçiminde 2. aşama

olan rakipleri analiz edip farklı yazılım türü ve farklı yazılım dili kullanmayıda öğrendik.
yani rakip web siteleri asp tabanlı bir yazılım (script) kullanıyorsa biz php tabanlı kullanılmamış daha farklı bir yazılım kullanmalıyız.

Yada rakip web siteleri php tabanlı yazılım dili kullanıyorsa biz tam tersini yapıp asp yada asp.net tabanlı bir yazılım dili ve kullanılmamış farklı bir yazılım (script) kullanarak web sitemizi oluşturursak google da seo puanınız otomatik olarak yükselecektir.
Mesela bütün sektörlerde en yaygın olarak kullanılan wordpress gibi bloglar , forum sitelerinde smf, gibi yazılımlar yerine hiç olayan asp tabanlı yazılımlar kullanmak avantaj (fayda) yaratır.

Tabii bu seçimi neden web hosting seçiminden önce yapıyoruz diye bir soru işareti kafanızda oluşabilir.
Çünkü yazılım diline göre hostingler gruplara ayrılır.
Yani web hosting hostinglerin tamamını kapsayan genel bir tanımdır.

Web hosting denildiğinde içerisinde, reseller linux hosting, , php hosting, asp hostingwindows hosting, unix hosting gibi bir çok hostingi barındırır.

Bu nedenle yazılım dilini hosting seçmeden önce belirlemek zaman kaybı ve emek zaiyatını ortadan kaldıracaktır.
Yani burada sizlere kısaca aslında bir hosting alımından önceki iş planlamasını yazpıyoruz dersek yanlış tanımlamış olmayız.

web hosting seçiminde 3. aşama

Hosting türü seçimi
zaten 2. aşamada yazılım dilimizi belirlediğimiz için hosting türümüzüde kolayca seçeceğiz demektir.
eğer ki asp tabalı bir site kuracaksanız asp hosting (windows hosting)
php tabanlı bir hosting alacaksanız php hosting (linux hosting )

karar verememişseniz ve karışık bir kategori ile karşı karşıyaysanız o zamanda  unix hosting ( hem asp hosting, hemde php hosting çalıştırır )

fakat wordpress kurmayı planlıyorsanız biz çok kullanıldığı için pek önermiyoruz ama bu durumda php (linux hosting ) yerine wordpress hosting almanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Nedenini ilgili konuyu okuyarak anlayabilirsiniz.

Tabii buna benzer bir çok yazılım için farklı hosting kategorileri oluştu.
Son zamanlarda daha iyi performans için opencart hosting, magento hosting, smf hosting, gibi bir çok hosting türü geliştirildi. Tabii bunlar o scriptler için maximum verim sağlamak amaçlı çıkarılan hosting çeşitleridir.


Domain seçiminizi yapmadıysanız domain seçerken nelere dikkat edilmeli
birazdan bu konudan bahsetmekte fayda var.
Çünkü domain seçimi aslında bana göre hosting seçiminden çok daha önemlidir.

Domain ismi (domain uzantısı) önemli mi ?

Evet domain ismide uzantısıda çok önemli
domain konusunda çok önemli olan diğer bir konu ise domain yaşı ve ne kadar zaman aktif olarak yayında kaldığıdır

mesela 20 yaşında bir domain i açık arttırma ile aldıysanız ve bu domain 20 yıl boyunca yayında kaldıysa bu domain kısa sürede google arama motorunda hızlıca en üst sıralara kadar yüksekir.
Yani 20 yıl yayında kalması ne demektir ?
Sadece bir açılış sayfası olması yeterlidir 20 yıl başka hiç bir değişiklik yada konu eklemesi olmasa bile bu çok değerli bir konuma getrir o domaini.

fakat düşmüş olan domainler yeniden 1 yaşında yada 0 (sıfır) yaşındaymış gibi işlem görür. Fakat yayında kalmış olduğu geçmiş yıllar sitenizi yukarılara taşır.
Bir domain daha önce yayında olmuş mu ? işte bunu nasıl öğrenebilirim ?
archive.orgsitesinden domain in geçmişini görmeniz mümkün.

Seo açısından (bakımından ) en iyi domain uzantısı hangisidir ?

 8)

seo bakımından kesinlikle .com uzantılı domain alan adıdır.
Yani siz eğer ki jenerik isimli com uzantılı bir domain bulmuşsanız ve bu domain (alan adı) içerisinde sektörünüzle ilgili bir anahtar kelime varsa o alan adını seçmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Fakat com domain bulmak çok zor hatta imkansız olabilir.
Böyle durumlarda 2. olarak .net domain uzantısını öneriyorum

bunuda bulamamışsanız farklı uzantıları denemenizde fayda var. Yani google farklılıklara seo bakımından fazladan puan verir demiştim.
Mesela ucuz.hosting isimli domaini almak fayda sağlayacaktır.
hosting uzantısı yeni bir alan adı uzantısı olduğundan google hemen yukarılara hatta en tepeye taşıyacaktır o jenerik aramada

8
Sunucu / Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 12, 2018, 05:25:08 ÖS »
Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?, Host alırken lokasyonun önemi var mı (ne önemi var ) Lokasyon hosting seçiminde ne kadar önemli ?

Hosting alacaklara öneriler

Hosting alırken nelere özen göstermeliyim diye soracak arkadaşlara ve lokasyon konusuna bir türlü anlam veremeyen kardeşlerimize konuyu anlayabilmeleri için konu hakkında özet niteliğinde işinize yarayacak bilgi vermek istiyorum.
Lokasyon kelimesini anladığımızda kafamızda az çok bir ışık yanacak diye düşünüyorum.

Lokasyon ne demektir.
Lokasyon : Yer demektir yer anlamına gelir. Yani konum şeklinde adlandırmakve tanımlamakta mümkün.
Yani hosting alacağınız firma hostingin var olduğunu sunucuyu hangi yerde (lokasyonda) bulunduruyorsa bunu belirtmek zorundadır.

Yani sunucusu fiziksel olarak nerede ?
Sunucunun ne olduğunu merak ediyorsanız hosting   konusunu inceleyerek bilgi edinebilirisiniz.

Sunucuyu bir fiziksel bilgisayar gibi düşünürseniz lokasyonda sunucunun bulundurulduğu yer (şehir, ülke ) olarak anlaşılabilir.

Yani mesela bir hosting firmasından linux hosting yada asp hosting (windows) alacaksınız diyelim. Bu hosting firmaları lokasyon belirtmemiş ise lokasyonu sormanızda fayda var . Genelde ucuz hosting   satışı yapan firmaların lokasyonları amarika ( abd) ingiltere hindistan gibi lokasyonlardan paylaştırdıkları hostingleri başka ülkelerde ucuza satarlar.

Peki lokasyonun bir avantajı (faydası ) dezavantajı (zararı) var mı ? Varsa nelerdir ?

Hosting Lokasyonu seçerken neye (nelere) dikkat etmeli ,(edilmeli)

Web siteniz için hosting alacakken önce hedef kitlenizi belirlemelesiniz.
Hedef kitleniz türkiye mi ? Amerika mı ? almanya mı ?

İstanbul mu ? paris mi ?

Eğer ki ülke bazında hedef kitleniz türkiye ise web siteniz için hosting seçerken lokasyonun türkiye olmasına özen göstermelisiniz. Şehir çokta önemli değildir. Fakat hedef kitlenizin büyük kısmının istanbuldan olacağını düşünüyorsanız istanbul ve yakın şehirlerden bir lokasyon hosting seçmeye özen göstermelisiniz.

Eğer ki ingilizce bir site yapacaksanız ve hedef kitleniz amerika (abd ) vatandaşları olacaksa web sitenizin hostinginin lokasyonu abd eyaletlerineden bir tanesi olmalıdır ?

Peki neden lokasyon hedef kitleye göre seçilmeli.

Hızlı hosting için önemli bilgi, bir püf noktası işte burada devreye giriyor.
Yani hızlı hosting için lokasyon olmazsa olmaz bir seçim aşamasıdır.

Konuyu anlamak için bir örnek vermeliyim ;
Mesela siz diyelim ki karpuz satıyorsunuz diyelim , hemde bütün dünyaya karpuz satıyorsunuz.
Peki karpuz satarken hedef kitleniz amerikalı vatandaşlar olsa dükkanınız türkiyede olsa olur mu ?

Oalur tabii fakat siz karpuzu müşterinize 1 ayda ancak ulaştırabilrtisiniz. Ama amerikada bir dükkanınız olsa çok daha hızlı bir şekilde müşterinize ürününüzü sunabilirsiniz.

İşte web sitenizdeki yazılar resimler videolarda birer ürün gibidir. Müşterilerinize sunarsınız. Ama müşteri lokasyon olarak size uzaksa sayfanın açılma süeri uzar ve bu durum arama motoronda web sitenizin geriye düşmesine sebep olur.

Yani lokasyon seçimini ne kadar doğru yaparsanız arama motorunda yukarılarda çıkma olasılığınız o kadar artar. Lokasyonu yanlış seçerseniz saytfanızın açılma süresi uzar ve sayfa geç açılır. Yani web sitemin sayfaları (sayfası) neden geç açılıyor diye merak edenler öncelikle aldıkları hostingin lokasyonuna iyi bvakmalılar.
Hedef kitleniz türkiye ise başka ülke lokasyonlu hosting (host) almanızı tavsiye etmem.
Web siteni,z için hedef ülken türkiye ise hostinginizin lokasyonuda türkiye olmalıdır.

Eevet önemsiz gibi görünen hosting lokasyonu seo açısından son derece önemlidir. Ve kesinlikle hosting seçerken göz ardı edilemeyecek derecede kritik bir seçimdir.9
Windows Hosting / Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 07, 2018, 10:28:13 ÖÖ »
Hosting nedir ( web hosting nedir ) kaç çeşit host vardır, hosting almak şart mı ? host ile aynı şey mi ?

Evet hepimizin hosting ile ilgili soru işaretleriyle dolu karmaşık bir bilgi birikimi var. Yada hiç bir fikrimiz yok host hakkında.
Yani host nedir hosting ile host aynı şeymidir ?
İşte bunlar hep kafalarda soru işareti olmaya devam ediyor

Hosting ; web sitenizin yayınlayabilmek için dosyalarınızı barındırdığınız ve sunucuların (data) yapılandırılmış hallerinden sizin için ayrılan ufak (küçük) bir kısmı şeklinde tanımlamak ne kadar bilgi verici oldu bilemiyorum.
Fakat hostingi tanımlarken web sitesi kuracaksanız yani benimde bir web sitem olsun diyorsanız hosting (host) olmadan web sitesi olmaz.

Hosting alırken nelere özen göstermeli ( nerelere dikkat etmeliyiz ) en önemli nokta aslında tamda burası bence.

Bu konuyu bir bilgisayar örneği üzerinden anlatmak istiyorum ki herkes kolayca anlayabilirsin. Zaten hostingi oluşturan sunuculardan bir bilgisayarın daha büyüğüdür özetle. Kapasitesi daha büyün bir bilgisayar diyerek sunucu tanımını bence özetlemek mümkün.

Hostingi alırkende bir bilgisayar alıyormuş gibi davranmalıyız.

Yani bir karpuz alırken bile herkesin iyi karpuzu aynı para alabilme gibi yöntemleri vardır. Yani herkes kendine özgü bir yol bulmuştur kendisine.
Bir cep telefonu alırken, bir tablet alırken, bir tablet alırken nelere dikkat edersiniz (etmeli) edilmeli sizce

Ben bu tür ürünleri almadan önce mutlaka en önemli özelliği olan işlemci özelliklerine bakarım. Çünkü saydığım tüm teknolojik ürünlerin hepsinin tek ortak özelliği işlemci olmadan hiç bir işe yaramıyor olmalarıdır.
Bu ürünleri daha hızlı yapan kapasitesinin verimliliğini ölçme şansı veren kısmı şüphesiz işlemcisidir.

Öyleyse hostingte bu ürünlerin bir minyatürü olduğuna göre biz web hostingi alırkende ilk önce hostingin sunucu özelliklerinden hangi işlemciyi kullandığına bakmalıyız.
Hangi nesil işlemci kullanıyor, işlemcisi kaç ram belleğe sahip ? işlemci hızı kaç GHZ ? işte bu sorulara cevap aramalıyız.

Mesela bilgisayar alırken işlemcilerde intel core
işlemci


2.67 ghz işlemci hızı gibi tanımlamalar vardır. yeni nesil işlemcisi olan ve işlemci hızı yüksek olan hostingleri tercih edin. Özelliklede RAM bellek kapasitesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

2 gb ram yerine 4 gb ram alırsanız işlemci hızları aynıysa 2 kat daha hızlı bir işlemci satın almış olursunuz.

Doğru hosting seçme yolları

yazılım diline göre hosting seçimi
ne demek yazılım diline göre hosting seçmek ; web sitenizde hangi yazılım dili ile çalışacak dosyalar kullanacaksınız demek .
Yani asp tabanlı dosyalar kullanılacaksa windows hosting (asp hostingi) almalısınız

php tabanlı dosyalar kullanılacaksa php hosting (linux host) almalısınız.
yada wordpress blog kullanmayı düşünüyorsanız  wordpress hosting (wp hosting, wp host ) almalısınız.
Aksi taktirde ,dosyalarınız hostunuzda çalışmaz ve sürekli hata alırsınız.

wordpress hostingde fark cpu kullanım oranının fazla olmasıdır. Yani wordpress blog yazılımı çok fazla işlem yaptığından daha fazla işlemci kullanma ihtiyacı duyar ve %25 ile sınırlı olan cpu oranı çabucak dolar. Bu nedenle hosting firmaları wordpress için özel olarak ram kapasitesi yüksek hosting paketleri oluşturup satışa sunarlar bu hostinglere de wordpress adı verilir.

Bu hostinglerin ram kapasitesi yüksek olduğundan wordpress hostingler diğer hostinglere göre daha pahalıdır.
Ram bellek pahalı bir donanım olduğundan bu durum fiyatlara yansır. (wordpress host neden pahalı )  ücretsiz

Ucuz fiyatlı hostingler kötü mü , kötü olduklarından mı ucuz oluyor diye soracaksanız aslında böyle bir durum yok, Sadece pahalı olan firmaların bazı giderleri daha fazla.
Mesela ucuz host aldığınız firmadan teknik destek almak isterseniz bu saatlerce sürebilir , yada bilgisiz kişiler olduğundan sorunu çözemezler.

Pahalı hosting satan firmaların teknik uzman personelleri daime hali hazırda soruları cevaplamak için bekliyordurlar. Bu nedenle pahalı hosting satan firmaların sabit maliyetleri daha fazla olduğundan bu maliyetleri ürün fiyatlarına peşinen yansıtırlar. Yani her müşteri aslında hosting satın alırken o firmada çalışan teknik personelin vereceği hizmetide peşinen satın almış olur.

İşte pahalı, ucuz kavramını firmaların maliyet yapısına göre değerlendiriseniz daha doğru olacağından eminim.

Hızlı hosting istiyorsanız ki, her halde bütün webmaster lar bunu (hızlı host ) ister o zaman işlemci detaylarını incelemenizde var.

Hızlı hostingin avantajı nedir ?

İşlemcisi hızlı olan bir sitede sayfa açılırken işlemci görevini yapar ve veri tabanından verileri işlemci hızına göre getirir. Yani sizin işlemciniz saniyede 10 000 işlem yapıyorsa veri tabanından da ona göre veri getirecektir. Buda sayfa açılma hızınızı belirler.

Sayfa açılma hızı yüksek olan sitelerin sayfaları google gibi arama motorlarında çok daha üst sıralarda yer alırlar. Çünkü google robot (bot) ları siteye girdiklerinde belirli bir süre kalırlar ve alabildikleri kadar bilgiyi alıp çıkarlar.

Eğer site yavaş açılıyor ise o zaman google bot o sitete her hangi değerli bir bilgi olmadığını düşüneren çıkar ve siteye uğrama sıklığını azaltır.

benim (host) alacaklara şu dönemde yeni yeni fark yaratmaya başladığını hissettiğim SSD hosting alt yapısı olan  firmalarından alın.
sdd host hakkında bir yazı yazmıştım onu sitemizden bulabilirsiniz. Fakat kısaca bu konuyuda özetlemek istiyorum

SDD hosting ile normal hosting arasındaki performans farkı neredeyse kat tır ? Bu kadar net şekilde izah etmiş olayım.
Alan almadan önce eğer ki emek verip zaman ayıracağınız bir iş yapacaksanız hostinglerde veritabanı yedekleme süresine mutlaka bakın. Çünkü kaybolan yada hata ilen yitirilen veri veriyi geri getiremeyebilirsiniz.
Bu harcağınız emekleri aylarınızı zamanınızı boşa harcamanız demektir. Ve en sonunda yine bıkkınlık ve küskünlükten başka bir sonucu olmaz.

Alacağınız yada almak istediğiniz hosting paketinde mutlaka web alanı kapasitesi ne kadardır sizin dosya büyüklüğünüzü karşılayacak mı ?
Aylık trafik sınırı kaç GB ? sizin ziyaretçi kapasitenizi karşılayacak mı ? yada boşuna büyük bir host alıp boştan yere fazlaca maliyet yaratıp daha büyük paralar ödemeyin.

Tabiki veri tabanı sınırıda önemli. Kaç tane veri tabanı oluşturmak istiyorsunuz işte bunlar detay aslında.
Bu konularda sorun yaşadığınızda hemen bir sonraki pakete geçebilmek mümkün aslında.
Yada asp host aldıysanız php hosting (linux  ) ile değiştirmeniz olanaklı.

Söylediğim gibi en önemli konu işlemci konusu ve birde sdd host seçerseniz avantajını ilerleyen günlerde göreceksiniz diye düşünüyorum.

Host hizmeti alacağınız firma ne kadar büyük ve kapasiteleri ise sizin riskinizde o nedenle daha az olacaktır. Yani sonuçta hostingler sunucuların bir küçük parçalanmış halleridir.

Sunucuların sürekli çalışması gerekir. Yani jeneratör olmadan bu iş olmaz. Devamlı çalıştıkları için ısınırlar, devamlı soğutucusu çalışan bir odada belli bir soğuklukta gerektiğinde dahada soğuk bir ortamda tutulmaları gerekmektedir.

Bunlarda yetmiyor sunuculara dışarıdan gelecek saldırılara karşı önlemler alınmalı ve teknik bir ekip daima hali hazırda çalışıyor olmalıdır.
İşte bunların hepsi maliyet. Bu maliyetlere küçük firmaların katlanmaları mümkün değildir. Sonuçta host şirketleri de kar elde etmeyi amaçlayan kuruluşlar. Bu nedenle bu saydığım güvenlik ortamlarından her hangi birini ihmal eden firma direkt olarak host hizmeti (alan) sağladığı kişilere zarar verirler.


Yani sana bu makaleyi okuyan kişi ?
İşte web alan nedir ki ? Çokta önemli değil diyorsan yanılıyorsun. Host (alan) seçimini doğru yapamamışsan yolda bir dolu sıkıntılar yaşarsın.
Host işi aslında kısaca bir örnekle anlatmak gerekirse ;

Uzun yola kendi otomobiliyle çıkacak kişinin otobandan gitmesiyle köy yolundan gitmesi arasındaki kıyaslamaya benzer.
otobandan giden kişi hem yolda aracına zarar vermez hemde gideceği hedefe daha kısa zamanda varabilir. Köy yolundan gitmeyi tercih ederseniz arabanız yolda kalabilir, en azından gideceğiniz yere daha geç varırsınız.web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 


10
Reseller Hosting / Reseller Hosting
« Son İleti Gönderen: Administrator Aralık 05, 2018, 04:01:33 ÖS »
Reseller hosting ne işe yarıyor (yarar )  ? Reseller hosting fiyatları  :-\ reseller hosting konumuzun içeriğinden genel bilgi türünde web sitenizin ve sizinde webmaster olarak meslek hayatınız boyunca işinize yarayacak değişik bilindik yada bilinmedik konular anlatmak istiyorum.

Öncelikle isterseniz reseller ne demek ? reseller kelimesinin anlamı nedir ? nereden ve nasıl türemiş neden reseller hosting ihtiyacı car olmuş önce bu konulara değinelim.
Reseller kelime anlamı olarak bayi, bayilik anlamına gelen bir kelime. Yani hemen kısaca reseller hosting için bayi hosting (bayii host ) şeklinde bir açıklamada bulunalım.
Yani bir bölge bayisi gibi düşünün yada bir markanın alt bayisi onun ürünlerini satmak isteyen kişiye verilen yetki olarak düşünelim.
Yada diğer bir anlam olarak toptan hosting satışı gibi de düşünebilirsiniz.

Reseller hostingi kimler satar ?
Bu hosting türünü genel olarak büyük sunucuya sahip firmalar bayilik vererek alt satış ağları oluşturarak satarlar.
Bu hostingi satın alan kişiler ya bu hostingi parçalara ayırarak daha küçük kotalar haline getirerek tek tek (birer birer ) satarlar
veya birden fazla internet sitesi sahibi olanlar daha ekonomik olsun (ucuz ) diye bir reseller host alarak bunu parçalara bölerek 5 tane sitesinde birden kullanabilirler.

Örnek verecek olursak
Diyelim ki bir reseller hosting planı gördünüz bir hosting satıcı firmada

Reseller hosting özellikleri de şu şekilde olsun ;

10 GB web alanı
100 gb aylık trafik
alan adı barındırma limiti : 10 adet olsun .
ve bu resellerin yıllık kdv dahil fiyatıda 100 türk lirası olduğunu varsayalım.

Siz bu reseller hostinginizi 10 eşit parçaya bölebilirsiniz.

yani 10 adet
1 gb web alanı
10 gb trafik limiti (aylık)
şeklinde 10 adet web sitenizi bu şekilde host ederek her sitenizin hosting maliyetini yıllık 10 tl ye getirmeniz mümkün .

Yada eşit parçalara bölmeyip sitenizin trafik ve dosya yüküne göre 10 değiş hosting paketide oluşturmanız mümkün.

Burada önemli olan alacağınız reseller paketin kaç tane domain barındırabildiğine bakmaktır.
Her web sitesi için genelde  php hosting (linux hosting ) için barındırılabilecek her domain için bir cpanel lisansı verilir.
eğer alacağınız reseller windows (asp ) tabanlı bir hosting olacaksa eğer o zamanda plesk panel den domain adedi kadar lisans müşteriye verilmiş sayılır.

CPANEL GÖRÜNTÜSÜ


Cpanel (hosting kontrol paneli) genelde kullanıcıların daha çok sevdiği ve daha pratik olan bir arayüze sahiptir.
Bu nedenle işe yeni başlayacak ve tecrübesi olmayan arkadaşlara cpanel kullanmalarını tavsiye ederim. Tabii bu nedenledir ki php hosting (linux hosting) almanız gerekmekte.

Yani asp hosting (windows hosting ) alayım ama hosting kontrol panelim cpanel olsun diyorsanız (istiyorsanız) bu mümkün değil.
O nedenle cpanel olsun isteyenler mutlaka linux hosting almak zorundalar.

ASP HOSTİNG - PLESK PANEL


evet işte plesk panelimiz oldukça karışık bir görüntüye sahiptir.
Fakat hosting olarak  ASP hosting(windows hosting ) kullanacaksanız kullanmanız gereken kontrol panelinin ara yüzü bu şekilde olduğundan yeni başlayan arkadaşlar anlamakta zorlanabilirler.

Reseller kontrol paneli - WHM panel
WHM olarak adlandırılan reseller kontrol panelinde hesap ekle, hesapları listele, kota değiştir, paket oluştur gibi seçenekler vardır.


evet gördüğünüz üzere resimde sol tarafta bir blok var . bu blok işlemlerinizin tamamını kapsayan ve reseller hostinginizin paketlere bölüştürüldüğü ve web sitelerinizin hostinglere atandığı kısımdır.

Bu whm isimli, reseller hosting kontrol panelinin kullanımı aslında oldukça kolaydır tabii dil türkçe olursa. Dil bilmiyorsanız mutlaka türkçe seçimi yaparak dilinizi türkçe olarak değiştirmelisiniz. Yoksa 5 dakikada yapacağınız işi günlerce yapamayabilirsiniz.

reseller Hosting Tavsiyesi
resellerhosting.com.tr yi önerebilirim.
Yabancı olarak ise godaddy öneririm fiyat epey yüksek gelebilir fakat sitenizin arama motorunda çok yukarılarda seyrettiğini gördüğünüzde fiyat gözünüze pekte görünmeyecektir diye düşünüyorum.

Paylaşımlı hosting olarakta anılan bu hosting türü hakkında bilgi edinmek isteyen ve soru sormak isteyen arkadaşların sitemize üye olarak soru sormaları mümkündür. Web sitemiz belirli bir süre üyeliğe kapalı olacağından bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.
Fakat sitemizi seo bakımından optimizasyon çalışmalarımız nedeniyle üyeliğe kapalı tuttuğumuzu belirtmek isterim.

Reseller Hosting Kullanmanın avantajları (faydaları)

birden fazla web siteniz varsa çok ucuza hosting maliyeti
arama motorlarında (google) üst sıralarda yer bulma faydası
istediğiniz zaman web sitenizin trafik ve we alanı gibi kotalarını değiştirebilme avantajı
seo çalışmalarınızda bir senizde yaşanan olumlu sonuçların diğer siteleriniz tarafından da yaşanması.
Reseller satışı yapan firmalar daha sağlam ve daha büyük ölçekli firmalardır

Reseller alırken mutlaka SDD hosting almaya gayret gösterin .

Reseller panelinizde ziyaretçi istatistikleri
kapsamlı eposta özellikleri

Resellerde nasıl site eklenir (eklerim)
whm panelinize ilk girdiğinizde hemen karşınıza yeni hesap oluştur , hesapları listele seçenekleri gelecek.

yeni hesap oluştur seçimine tıkladığınızda
karşınıza hesap limitleri şeklinde bir panel gelecek.
sırasıyla

Etki alanı yazan bölüme domain dınızı yazın örnek djhosting.net
bir atta kullanıcı adı ; bölümüne cpanel e girerken kullanılacak kullanıcı adını yazmalısınız.
hemen alt satırda ise şifre bölümü var yine cpanele giriş yaparken kullanacağınız (kullanmak istediğiniz şifreyi yazın

güm yazan kısım ise şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu gösterir yani şifreniz basit (kolay) olursa bir sonraki aşamaya geçemezsiniz. O nedenle biraz zor bir şifre oluşturmaya çaba (gayret) gösterin.

En son aşama ise bir paket seçin bölümü buradan belirttiğiniz domaine atayacağınız hosting paketini seçmelisiniz.
Tabii bu işlemlerden önce sol tarafta paket oluştur seçeneğini seçip bir yada birden fazla paket oluşturmanız şart (zorunlu )
Aksi taktirde bir paket olmadan hesap oluşturamazsınız .

Kısaca reseller hosting hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Umarım işinize yarar.Sayfa: [1] 2 3 4