İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Administrator

Sayfa: [1]
1
Linux Hosting / Seo Hosting Nedir ? What Seo Hosting ?
« : Nisan 30, 2019, 06:13:28 ÖÖ »
SEO Hosting Nedir?
SEO hosting, bir web sitesinin optimizasyonunu geliştirmek, trafik ve satışları artırmak için geleneksel ve geleneksel olmayan yöntemler kullanır. Bazı SEO barındırma şirketleri içerik oluşturma hizmetleri, çoklu C Sınıfı IP'ler ve diğer SEO dostu hizmetler sunar.

SEO hosting önemlidir, çünkü arama motorları için bir web sitesini optimize etmek çok zaman alır. Estetik açıdan hoş bir web sitesi oluşturmak, ziyaretçileri çekmek ve satış yapmak için yeterli değildir. İnsanlar web sitenizi ziyaret etmek için var olduğunu bilmek zorundadır.

Yeni bir arama motoru optimizasyonu yöntemi, birden fazla web sitesine, IP’ye, etki alanı adlarına, C Sınıflarına ve DNS’ye yayılan çevrimiçi bir pazarlama kampanyası oluşturmayı içerir. Sebep? Mevcut teori, arama motorlarının benzersiz Sınıf C IP'lerinde yer alan ilgili sitelerden bağlantılarını gösteren sitelere daha yüksek bir puan vermesidir. Birkaç site için birden fazla IP'ye sahip olmak, web sitesi sahiplerinin arama motorları bulmadıkça kendi siteleri arasında bağlantılar oluşturmalarını sağlar.

Çoğu durumda, SEO barındırma hizmeti sunan web siteleri, rekabet tarafından sunulan, ancak her etki alanı veya web sitesi için birden fazla C Sınıfı IP adresiyle karşılaştırılabilir barındırma paketleri sunar. Hatta bazı şirketler ayrı C Sınıfı IP adreslerinde markalı isim sunucuları da sağlamaktadır. Bu seçenek, aynı kişi veya şirketin tüm web sitelerinin sahibi olduğunu tanıyan arama motoru botları olmadan aynı şirkette (aynı sunucuda) birden fazla siteyi barındırmasına olanak tanır.

SEO barındırma hizmeti sunan bazı şirketler, barındırma hesabıyla birlikte danışmanlık yapan ücretsiz birkaç saatlik arama motoru optimizasyonu sağlar. Birçok teklif arama motoru optimizasyonu, web geliştirme ve diğer SEO araçlarının tüm yönleriyle yardımcı olur. Bu, kayıt olduğunuz şirkete bağlıdır.

2
Ucuz Wordpress Hosting / Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting
« : Şubat 04, 2019, 02:31:09 ÖS »
Wordpress Hosting Nedir, Wp Hosting , hosting, host, wordpress hosting nedir ? wordpress host ne işe yarar, wordpress hosting ne işe yarar, wordpress hosting diğer hostinglerden daha mı iyi ?

Linux hosting mi? wordpress hosting mi ? almalıyım . wp hosting ile wordpress hosting aynı şey mi dir ?

Hosting seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir hosting almadan önce hangi aşamaları seçim yaparak geçmeliyim ? Yani hosting ( alan ) almadan önce hangi yazılım dilini kullanacağını öncelikle seçmelisiniz ?

Öncelikle konuyu tam anlayabilmek için wordpress nedir sorusuna bir cevap vermeliyiz.

Wordpress hosting nedir ?
Wordpress yaklaşık 10 yıl öncesinde geliştirilen bir yazılım dili olarak web tasarım dünyasına çok hızlı bir şekilde girdi webmaster sitelerinde çok hızlı bir şekilde yayılan ve bir çok web master ın ve web sitesinin wordpress e geçmesine neden olan yazılım tabanı google ile çok bağlantılı.
Çünkü yıllar öncesinde bir internet sitesine her hangi bir konu (makale ) eklendiğinde arama motorunda (google ) yayınlanması ve sıralamaya girmesi bir kaç gün sürüyordu.
Yani arama motorlarının bot larının siteye konu eklendiğini algılaması kendi arama algoritmasıan ekleyip hesaplama yaparak o sitenin yeni konusunu sıralamaya sokup yayınlaması günlerce sürüyordu.

Wordpress yazılım dilini geliştirenler öyle bir yenilik yaptılar ki arama motorlarının botlarının girip web sayfasında kaybolmasını ve boşuna zaman kaybetmesini engellemek amacıyla rss (feed) ismi verilen besleme sayfasını geliştirdiler.

Rss ( feed ) nedir ?
Türkçesi besleme anlamına gelen rss (feed) kelimesinin ana omurgası olan sayfada yaklaşık 20 ile 50 arası en son (yeni) eklenen konuların başlıkları link halinde yer alıyor . daha önceleri txt şelinde düzenlenen besleme sayfaları daha sonralarda xml uzantısı ile yayınlanmaya başladı .
Bu yenilik sonucunda wordpress tabanlı internet siteleri sitelerine konu eklediklerinde saniyeler içerisinde google arama motorunda sıralamaya girerek yayınlanmaya başladı ve hatta hızlı index aldığından dolayı arama motoru o internet sitesini en güncel site olarak algıladı ve aramalarda en üst sıralara taşıdı.
Durum böyloe olunca birden bire acaip siteler yukarılara tırmanmaya başladı ve büyük başarılar yakalayan markalaşan web siteleri oldu.
Daha sonraki zamanlarda ise neredeyse wordpress kullanmayan webmaster ve web tasarımcı kalmadı.
Wordpress yazılımın temasının bu kadar başarı ve ses getirmesi sonucu yazılımcılar wordpress için yüzlerce binlerce eklenti yazmaya başladılar.
Bu eklentiler ise sayfalar için ek bir yük getirmeye başladı. Yani hostinglerin işlemcileri bu eklentileri veri tabanından çekebilmek amacıyla daha çok işlem yapmak zorunda kaldığından işlemciler daha fazla cpu kullanmaya başladı. Linux tipi hostingler wordpress için yapılan eklentileri çalıştırmak için cpu kullanımında sınırları zorlasa bile bu durum maliyetleri 5 katına 10 katına hatta 20 katına çıkarmaya başlayınca hosting firmaları işlemcisi daha büyük (güçlü) olan hostinglerle piyasaya wordpress çeşiidini sunmaya başladı ve henüz tam olarak yaygınlaşmasa bile her geçen gün daha fazla ilgi gören bir hosting çeşidi oldu diyebiliriz. Ve hatta ilerleyen dönemlerde linux hosting satış sayısına ulaşması mümkün gözükmekte.

Bu nedenle wordpress scriptini kullanacak webmaster arkadaşlarımıza tavsiyemiz linux hosting yerine wp hosting ile işe başlamaları ve ilerleyen dönemlerde paket yükselterek ilerlemek daha sağlam bir yolculuk olacaktır. Çünkü linux hoısting ile işe başlayan wordpress siteleri belli bir aşamaya gelince trafik yoğunluğunu hosting işlemcisi kaldıramadığından dolayı hosting otamatik olarak kapanır ve siz linux host hesabınızı yükseltseniz bile çare olmayacaktır. Size sunucu almanızı tavsiye eden hosting firmaları sizin işten anlamadığınızı düşünüp size sunucu satmaya çalışırlar :)

Bu durumlara düşmemek adına mutlaka wordpress hosting ile başlamanızı tavsiye ederim.



3
Sunucu / Domain Seçimi
« : Aralık 19, 2018, 02:52:46 ÖS »
Domain seçimi (alan adı ) seçerken nelere dikkat edilmeli (etmeliyiz.

Domain nedir ? (alan adı nedir )

Konuya ilk okul kademeli bir bakış açısı ile hiç bilmeyen birine göre anlatmaya çalışacağım. Çünkü zaten domain nedir sorusu bu konulara yeni başlayan henüz emekleme aşamasında olan birine göre basit bir anlatım ile tanımlamaya çalışalım.

Domain (alan adı) bir adres tir. Yani dünya üzerinde yer yüzünde bir evini,z varsa buranın bir adresi vardır. İşte internette bireylerin, kuruluşların ve şirketlerin web sitesindeki adresine verilan ad domain olarak adlandırılır.

Domain satın alabilmek için ülkemizde ve yurt dışında bir çok firma vardır. Domaini hangi şirketten aldığınızın bir önemi yoktur. Yani performans açısından birşey değiştirmez.

Domain hostinge bağlandığında hostingin ip numaraıyla tanımlandırılmış name server a bağlanarak web site meydana gelir.

Domain seçimi ;

Domain seçerken nelere dikkat edilmeli ;

Domainler uluslar arası uzantılı ve yerel uzantılı olarak 2 ye ayrılırken bu duruma genişlik kazandıran yeni bir durum ise yeni domain uzantılarının uzmanlık alaklarına göre ve sektörlere göre yeni uzantılar ortaya çıktı.

Seo açısından en iyi domain uzantısı hangisidir diye sorarsanız .com uzantısı genel manada seo açısından daha iyi bir puan alacaktır.
Fakat siz yerel bir yayın yapmak istiyorsanız mesela sadece azerbaycanda yayın yapacak bir web sitesi yapacaksanız .az domain uzantısı kullanmak seo açısından bir avantajı google gibi arama motorlarında yaratacaktır.

Fakat com uzantılı domain bulmak gerçekten çok zor çünkü en eski domain uzantısı .com olduğundan arayacağınız bütün kelimelerin satın alınmış olma olasılığı çok yüksek.

sonrasında .net domain uzantısı seçimi yapılabilir.

Domain alırken mümkün olan arkadaşlar kesinlikle açık arttırma ile satılan henüz düşmemiş domainleri natro.com ve godaddy.com sedo.com gibi sitelerden almanızı öneriyorum.

En yaşlı ve daha önce en çok aktif olmuş domaini düşmeden önce bu sitelerden açık arttırma ile alabilirseniz kısa sürede çok yol alabilirsiniz.

Domain seçimi yaparken

Yeni düşmüş bir domain almak isteyen arkadaşlar ise o domainin geçmişini araştırıp kaç sene hangi konularda aktif olmuş ? bu sorulara cevap bularak satın alma kararı vermek çok önemlidir.
Elinde yıllardır kullandığı domaini olşan arkadaşlar o domainden sıkıldım başka domain alayım derseniz hata ederiniz. Domain yenileme süresi dolmadan ödeme yaparak domainin düşmesine engel olmalısınız.
Google için istikrar çok önemlidir. Aynı kişi ataraından yıllarca yayında olan bir sitesi google otorite site yada otorite domain olarak algılar. Yani domain authiry denilen domain otorite puanında en önemli unsur domain yaşıdır.

Söylediğim gibi çok yaşlı bir domain bulursanız kendinize transfer yoluyla satın alınız. Domain düşsünde öyle alayım derseniz hata edersiniz. Domain düşmeden satın alırsanız bütün o yılların emeğinide satın almış olursunuz. web hosting

Açık arttırma ile domain alınabilecek en güzel site bana göre godaddy auctionisimli sitedir.

Coğrafi ve yerel domainler;


bu domainlere örnek vermek gerekirse com.tr, gen.tr, .istanbul domainleri yerel coğrafi domain (yerel alan adı ) dir.
Bu tr uzantılı domainler ne işe yarıyor , faydası olur mu ?
Arama motorları arasında öncelikle google tr uzantılı domanlerin yayınladığı web sitelerini türkiye uzantılı ve hedef olarak türkiyeyi imlediğinden öne çıkartır. Yani rakipleriniz çok güçlü ise com.tr gen.tr gibi uzantıları kullanmak size avantaj sağlayacaktır. Fakat com.tr uzantısını satın alabilmek için marka tescili gerekmektedir.

mesleki ve sektörel domainler
bu domain türleri .hosting . toys .play gibi farklı uzantılardan meydana gelen domainlerdir.
Bu domainlerin çıkarılmasındaki amaç nedir ?

Bu domain türünde ilerleyen yıllarda sektörel bazdaki firmaların arama motorlarında kaybolup gitme tehlikesi olduğundan firmalarında öne çıkmasını sağlayacak uzantı türüdür.
Mesela jolly.travel alan adını satın alan ve buradan yayın yapan şirket google arama motorunda jolly travel aramasında 1. sırada çıkmayı garantilemiş olduğundan com gibi net gibi otorite sitelerin içinde kaybolup gitmez.

ayrı bir özellik ise şu anda google bu farklı domain uzantılarına +10 ile +20 puan arasında bir sayfa ve domain otorite puanı veriyor.
Yani siz sıfırdan bir domain alacaksanız bu domainin otorite puanları 0 sıfır olacaktır.
Fakat sektörel bazdaki diğer domainleri aldığınızzda bu puan 20 civarında olacaktır ki bu puan 3 sene ile 5 sene arasında ancak elde edilebilecek bir puan olduğundan oldukça avantajlı bir alım olacaktır.

domain olmadan web sitesi olmayacağına göre hosting olmadanda web sitesi olmaz.
Yani yeni bu işe başlayıp heves eden arkadaşlar bilmeli ki domain alınca bu iş bitmiyor birde hosting satın almanız gerekmektedir (şart).
hosting konusunda bilgi dinmek için linux hosting, asp hosting, reseller hosting, konularını incelemenizi tavsiye ederi.

Domain alırken bazı dönemlerde kampanyalar olacaktır bu kampanyaları beklemenizde fayda var. Yada godaddy isimli hosting devi bir firma 12 lira gibi fiyatlara com uzantılı domain satıyor. Sadece yeni müşterilere sadece 1 kereye mahsus olmak üzere böyle bir fırsat sunuyor bu fırsat ne zaman sonar erecek bunu kimse kestiremez.
Fakat bu tarz siteler genelde 2. senede domain yenileme süreci geldiğinde aradaki fiyat farkını müşteriden çıkartıyor.

Domain yenileme ücreti yüksek ise domain transfer ile maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Domain transfer nedir ? Domain seçimi
Domain trafnsfer domain (alan adı) kayıtlı olan firmadan başka bir firmaya taşıma işlemidir.

Yani siz godaddy firmasındn domain almışsanız bu domaini natro yada isimtescil gibi bir firmaya taşıyabilirsiniz.

Domain transfer nasıl yapılır ?
Domain transfer için öncelikle domain in kayıtlı olduğu (tescil edildiği ) firmanın internet sitesinden domainlerim bölümünden domain kilidi açılır.
Transfer kilidi de diyebileceğimiz bir kilit var bu kilit açık olmadan transfer gerçekleşmez.
Domain transferi için başvuru yapıldığında size bir kod numarası verilir.
Bu kod numarasını domaini yeni taşıyacağınız web sitesinde kullanacaksınız.

Bu konuda detaylı anlatım isteyen bir konu.
Bu nedenle domain seçimi isimli konumuzun faydalı olacağını düşünüyorum. Domain seçimi yapmadan önce mutlaka konumuzu detaylı bir şekilde okuyup anlamaya çalışmanızda fayda var. Başka kaynaklara da başvurabilirsiniz. Fakat domain satın alma olayı yani bir domain satın alma işlemi web sitesi kurulumundaki en önemli hayati derecede öneme sahip bir konudur.

Yanihosting satın aldığınızda linux hosting yerine yanlışlıkla asp hosting almış olabilirsiniz ! Wordpress hosting yerine unix hosting satın almış olabilirsiniz, yada ucuz hosting gördüğünüzde çok pahalı hosting almışım kazık yedim diye düşünebilirsiniz. Fakat bu hataların bir geri dönüşü var. Fakat domain (alan adı ) sitenizin kimliğini ilk bakışta belirler. Ve prestij aracıdır.



Bir web sitesi kuracaksanız web sitenizin içeriğinde eğer bir önemli kelime varsa bu kelime mutlaka domain içerisinde geçmelidir.

Yani siz bir pasta sitesi kuracaksanız domain pastaustasi.com gibi olmalı.

Arama motoru arama yaparken önce aranan kelimenin yada kelimelerin o sitenin domaini içerisinde var mı yok mu ? buna bakar. bu nedenle domain seçimi gerçekten hayati önem taşıyan bir konudur.








4
Linux Hosting / Web Hosting
« : Aralık 16, 2018, 08:49:07 ÖÖ »
Web Hosting terimi ile diğer hosting terimleri arasında bir fark var mı ? Yani arama motorlarında web hosting ,

linux hosting, asp hosting, wordpress hosting  gibi bir çok seçeneklerle karşı karşıya kalıyorsanız

ve web tasarım yapmak isteyipte nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tamda olmanız gereken yerdesiniz.

Evet web hosting (linux hosting, asp hosting )
yani temel manada hosting konusunu kavramadan hiç bir yere varmanız mümkün değildir.

Web site yapma işi aynen inşaat yapmak gibidir. Yani yer seçimini iyi yaparsanız yani lokasyon iyi olursa zeminde sağlam olursa inşaat işinden para kazanabilir bir yerlere gelebilirsiniz.
Yani inşaat işinde ileri seviyede gelir elde edenler şunu biliyor ki ana cadde üzerinde bir arsa bulursan köşeyi dönersin.
İşte hosting işide buna benziyor.
Sen hangi alanda faaliyet göstereceksin ? Web siteni hangi konu üzerine oluşturacaksın ?
İşte bu konuyu tam olarak netleştirdiğinde web hosting seçim aşamasına geçebilirsin.
Web hosting seçerken en önemli kavram ise senin web sitesi yapacağın alanda kaliteli siteleri barındıran hosting firmasıyla çalışmaktır.

Yani mesela otomotiv ile ilgili bir site kuracaksan otomotiv ile ilgili en kaliteli siteler hangi hosting firmasında barındırılıyor ? Hemen bunu araştırmalısın.
Bir web sitesi hangi hostingi kullanıyor ? Nasıl anlarım (nereden bulurum ) ? Nereden bakılır ?

evet sizde bir web sitesinin hangi hosting şirketini kullandığını öğrenmek istiyorsanız öncelikle
Domain sitelerinden bir domain arama işlemi yapmalısınız. Örnek verecek olursak markum.net sitesinden bu aramayı yapabilirsiniz.

Yani o domaini satın alacakmışsınız gibi domain adını arattırın mesela bu domain djhosting.net isimli bizim sitemiz olsun
bu domainin satın alınmış olduğunu göreceksiniz.

Yani tescil edilmiş yazısı karşınıza çıkacaktır. Hemen alt tarafında ise kime ait linki vardır. Kime ait linkine tıkladığınızda domain için whois sayfası karşınıza çıkacak.

web sitesiyle ilgili bütün bilgiler bu sayfada bulunur. (tabii gizlenmemiş ise) belli bir miktar para ödeyerek bu bilgileri gizlemişlerse bu bilgilere ulaşmanız mümkün olmayabilir.

Evet bu sayfada araştırdığınız web sitesine ait name server adları yani hosting dns bilgileri burara yer alır (dns bilgilerini nasıl öğrenirim )
Bu sayfada ns yada dns ile başlayan site adresine benzeyen com yada net benzeri uzantılar ile biten domain ismi aradığımız web hosting şirketinin adını verebilir. Bazande tam adını vermese bile o dns bilgisini google da arattığımızda hangi hosting şirkerinin o dns ile web sitesi host ettiğini görebilirsiniz.

Evet bu şekilde hosting seçerken ki en öneli konuyu çözmüş olacağız.
Yani web sitenizin konusuna en uygun web hostingi bulduktan sora o hosting şirkerinden hosting almanız arama motorlarında, özelliklede google da çok işinize yaracaktır. (emin olabilirsiniz :) tecrübe edilmiştir)

web hosting seçiminde 2. aşama ise ;

web sitenizin hangi sektör (alanda) olacağına karar verdiyseniz o sektöre ait web sitelerini incelemeniz ve hangi yazılım türlerini kullandıklarını tespit etmeniz gerekmektedir.
yani size rakip olacak daha eski ve domain otoritesi olan web sitelerinin içeriklerini ve yazılım dillerini incelemeniz şarttır. (gereklidir)

Yazılım dilinin hosting ile ne lakası var ? rakip web sitelerinin yazılım dillerini araştırmamız ne faydası olacak. (ne yararı )

Google arama motoru daima farklı olanları ön plana çıkaran bir sıralama algoritması yaratmıştır. Yani farklılıklara fazladan puan veren bir sıralama yapısı vardır.
Bu durum domain uzantıları içinde geçerlidir.

Evet web hosting seçiminde 2. aşama

olan rakipleri analiz edip farklı yazılım türü ve farklı yazılım dili kullanmayıda öğrendik.
yani rakip web siteleri asp tabanlı bir yazılım (script) kullanıyorsa biz php tabanlı kullanılmamış daha farklı bir yazılım kullanmalıyız.

Yada rakip web siteleri php tabanlı yazılım dili kullanıyorsa biz tam tersini yapıp asp yada asp.net tabanlı bir yazılım dili ve kullanılmamış farklı bir yazılım (script) kullanarak web sitemizi oluşturursak google da seo puanınız otomatik olarak yükselecektir.
Mesela bütün sektörlerde en yaygın olarak kullanılan wordpress gibi bloglar , forum sitelerinde smf, gibi yazılımlar yerine hiç olayan asp tabanlı yazılımlar kullanmak avantaj (fayda) yaratır.

Tabii bu seçimi neden web hosting seçiminden önce yapıyoruz diye bir soru işareti kafanızda oluşabilir.
Çünkü yazılım diline göre hostingler gruplara ayrılır.
Yani web hosting hostinglerin tamamını kapsayan genel bir tanımdır.

Web hosting denildiğinde içerisinde, reseller linux hosting, , php hosting, asp hostingwindows hosting, unix hosting gibi bir çok hostingi barındırır.

Bu nedenle yazılım dilini hosting seçmeden önce belirlemek zaman kaybı ve emek zaiyatını ortadan kaldıracaktır.
Yani burada sizlere kısaca aslında bir hosting alımından önceki iş planlamasını yazpıyoruz dersek yanlış tanımlamış olmayız.

web hosting seçiminde 3. aşama

Hosting türü seçimi
zaten 2. aşamada yazılım dilimizi belirlediğimiz için hosting türümüzüde kolayca seçeceğiz demektir.
eğer ki asp tabalı bir site kuracaksanız asp hosting (windows hosting)
php tabanlı bir hosting alacaksanız php hosting (linux hosting )

karar verememişseniz ve karışık bir kategori ile karşı karşıyaysanız o zamanda  unix hosting ( hem asp hosting, hemde php hosting çalıştırır )

fakat wordpress kurmayı planlıyorsanız biz çok kullanıldığı için pek önermiyoruz ama bu durumda php (linux hosting ) yerine wordpress hosting almanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Nedenini ilgili konuyu okuyarak anlayabilirsiniz.

Tabii buna benzer bir çok yazılım için farklı hosting kategorileri oluştu.
Son zamanlarda daha iyi performans için opencart hosting, magento hosting, smf hosting, gibi bir çok hosting türü geliştirildi. Tabii bunlar o scriptler için maximum verim sağlamak amaçlı çıkarılan hosting çeşitleridir.


Domain seçiminizi yapmadıysanız domain seçerken nelere dikkat edilmeli
birazdan bu konudan bahsetmekte fayda var.
Çünkü domain seçimi aslında bana göre hosting seçiminden çok daha önemlidir.

Domain ismi (domain uzantısı) önemli mi ?

Evet domain ismide uzantısıda çok önemli
domain konusunda çok önemli olan diğer bir konu ise domain yaşı ve ne kadar zaman aktif olarak yayında kaldığıdır

mesela 20 yaşında bir domain i açık arttırma ile aldıysanız ve bu domain 20 yıl boyunca yayında kaldıysa bu domain kısa sürede google arama motorunda hızlıca en üst sıralara kadar yüksekir.
Yani 20 yıl yayında kalması ne demektir ?
Sadece bir açılış sayfası olması yeterlidir 20 yıl başka hiç bir değişiklik yada konu eklemesi olmasa bile bu çok değerli bir konuma getrir o domaini.

fakat düşmüş olan domainler yeniden 1 yaşında yada 0 (sıfır) yaşındaymış gibi işlem görür. Fakat yayında kalmış olduğu geçmiş yıllar sitenizi yukarılara taşır.
Bir domain daha önce yayında olmuş mu ? işte bunu nasıl öğrenebilirim ?
archive.orgsitesinden domain in geçmişini görmeniz mümkün.

Seo açısından (bakımından ) en iyi domain uzantısı hangisidir ?

 8)

seo bakımından kesinlikle .com uzantılı domain alan adıdır.
Yani siz eğer ki jenerik isimli com uzantılı bir domain bulmuşsanız ve bu domain (alan adı) içerisinde sektörünüzle ilgili bir anahtar kelime varsa o alan adını seçmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Fakat com domain bulmak çok zor hatta imkansız olabilir.
Böyle durumlarda 2. olarak .net domain uzantısını öneriyorum

bunuda bulamamışsanız farklı uzantıları denemenizde fayda var. Yani google farklılıklara seo bakımından fazladan puan verir demiştim.
Mesela ucuz.hosting isimli domaini almak fayda sağlayacaktır.
hosting uzantısı yeni bir alan adı uzantısı olduğundan google hemen yukarılara hatta en tepeye taşıyacaktır o jenerik aramada


















5
Sunucu / Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?
« : Aralık 12, 2018, 05:25:08 ÖS »
Hosting Alırken Lokasyon Önemli mi ?, Host alırken lokasyonun önemi var mı (ne önemi var ) Lokasyon hosting seçiminde ne kadar önemli ?

Hosting alacaklara öneriler

Hosting alırken nelere özen göstermeliyim diye soracak arkadaşlara ve lokasyon konusuna bir türlü anlam veremeyen kardeşlerimize konuyu anlayabilmeleri için konu hakkında özet niteliğinde işinize yarayacak bilgi vermek istiyorum.
Lokasyon kelimesini anladığımızda kafamızda az çok bir ışık yanacak diye düşünüyorum.

Lokasyon ne demektir.
Lokasyon : Yer demektir yer anlamına gelir. Yani konum şeklinde adlandırmakve tanımlamakta mümkün.
Yani hosting alacağınız firma hostingin var olduğunu sunucuyu hangi yerde (lokasyonda) bulunduruyorsa bunu belirtmek zorundadır.

Yani sunucusu fiziksel olarak nerede ?
Sunucunun ne olduğunu merak ediyorsanız hosting   konusunu inceleyerek bilgi edinebilirisiniz.

Sunucuyu bir fiziksel bilgisayar gibi düşünürseniz lokasyonda sunucunun bulundurulduğu yer (şehir, ülke ) olarak anlaşılabilir.

Yani mesela bir hosting firmasından linux hosting yada asp hosting (windows) alacaksınız diyelim. Bu hosting firmaları lokasyon belirtmemiş ise lokasyonu sormanızda fayda var . Genelde ucuz hosting   satışı yapan firmaların lokasyonları amarika ( abd) ingiltere hindistan gibi lokasyonlardan paylaştırdıkları hostingleri başka ülkelerde ucuza satarlar.

Peki lokasyonun bir avantajı (faydası ) dezavantajı (zararı) var mı ? Varsa nelerdir ?

Hosting Lokasyonu seçerken neye (nelere) dikkat etmeli ,(edilmeli)

Web siteniz için hosting alacakken önce hedef kitlenizi belirlemelesiniz.
Hedef kitleniz türkiye mi ? Amerika mı ? almanya mı ?

İstanbul mu ? paris mi ?

Eğer ki ülke bazında hedef kitleniz türkiye ise web siteniz için hosting seçerken lokasyonun türkiye olmasına özen göstermelisiniz. Şehir çokta önemli değildir. Fakat hedef kitlenizin büyük kısmının istanbuldan olacağını düşünüyorsanız istanbul ve yakın şehirlerden bir lokasyon hosting seçmeye özen göstermelisiniz.

Eğer ki ingilizce bir site yapacaksanız ve hedef kitleniz amerika (abd ) vatandaşları olacaksa web sitenizin hostinginin lokasyonu abd eyaletlerineden bir tanesi olmalıdır ?

Peki neden lokasyon hedef kitleye göre seçilmeli.

Hızlı hosting için önemli bilgi, bir püf noktası işte burada devreye giriyor.
Yani hızlı hosting için lokasyon olmazsa olmaz bir seçim aşamasıdır.

Konuyu anlamak için bir örnek vermeliyim ;
Mesela siz diyelim ki karpuz satıyorsunuz diyelim , hemde bütün dünyaya karpuz satıyorsunuz.
Peki karpuz satarken hedef kitleniz amerikalı vatandaşlar olsa dükkanınız türkiyede olsa olur mu ?

Oalur tabii fakat siz karpuzu müşterinize 1 ayda ancak ulaştırabilrtisiniz. Ama amerikada bir dükkanınız olsa çok daha hızlı bir şekilde müşterinize ürününüzü sunabilirsiniz.

İşte web sitenizdeki yazılar resimler videolarda birer ürün gibidir. Müşterilerinize sunarsınız. Ama müşteri lokasyon olarak size uzaksa sayfanın açılma süeri uzar ve bu durum arama motoronda web sitenizin geriye düşmesine sebep olur.

Yani lokasyon seçimini ne kadar doğru yaparsanız arama motorunda yukarılarda çıkma olasılığınız o kadar artar. Lokasyonu yanlış seçerseniz saytfanızın açılma süresi uzar ve sayfa geç açılır. Yani web sitemin sayfaları (sayfası) neden geç açılıyor diye merak edenler öncelikle aldıkları hostingin lokasyonuna iyi bvakmalılar.
Hedef kitleniz türkiye ise başka ülke lokasyonlu hosting (host) almanızı tavsiye etmem.
Web siteni,z için hedef ülken türkiye ise hostinginizin lokasyonuda türkiye olmalıdır.

Eevet önemsiz gibi görünen hosting lokasyonu seo açısından son derece önemlidir. Ve kesinlikle hosting seçerken göz ardı edilemeyecek derecede kritik bir seçimdir.








6
Windows Hosting / Hosting
« : Aralık 07, 2018, 10:28:13 ÖÖ »
Hosting nedir ( web hosting nedir ) kaç çeşit host vardır, hosting almak şart mı ? host ile aynı şey mi ?

Evet hepimizin hosting ile ilgili soru işaretleriyle dolu karmaşık bir bilgi birikimi var. Yada hiç bir fikrimiz yok host hakkında.
Yani host nedir hosting ile host aynı şeymidir ?
İşte bunlar hep kafalarda soru işareti olmaya devam ediyor

Hosting ; web sitenizin yayınlayabilmek için dosyalarınızı barındırdığınız ve sunucuların (data) yapılandırılmış hallerinden sizin için ayrılan ufak (küçük) bir kısmı şeklinde tanımlamak ne kadar bilgi verici oldu bilemiyorum.
Fakat hostingi tanımlarken web sitesi kuracaksanız yani benimde bir web sitem olsun diyorsanız hosting (host) olmadan web sitesi olmaz.

Hosting alırken nelere özen göstermeli ( nerelere dikkat etmeliyiz ) en önemli nokta aslında tamda burası bence.

Bu konuyu bir bilgisayar örneği üzerinden anlatmak istiyorum ki herkes kolayca anlayabilirsin. Zaten hostingi oluşturan sunuculardan bir bilgisayarın daha büyüğüdür özetle. Kapasitesi daha büyün bir bilgisayar diyerek sunucu tanımını bence özetlemek mümkün.

Hostingi alırkende bir bilgisayar alıyormuş gibi davranmalıyız.

Yani bir karpuz alırken bile herkesin iyi karpuzu aynı para alabilme gibi yöntemleri vardır. Yani herkes kendine özgü bir yol bulmuştur kendisine.
Bir cep telefonu alırken, bir tablet alırken, bir tablet alırken nelere dikkat edersiniz (etmeli) edilmeli sizce

Ben bu tür ürünleri almadan önce mutlaka en önemli özelliği olan işlemci özelliklerine bakarım. Çünkü saydığım tüm teknolojik ürünlerin hepsinin tek ortak özelliği işlemci olmadan hiç bir işe yaramıyor olmalarıdır.
Bu ürünleri daha hızlı yapan kapasitesinin verimliliğini ölçme şansı veren kısmı şüphesiz işlemcisidir.

Öyleyse hostingte bu ürünlerin bir minyatürü olduğuna göre biz web hostingi alırkende ilk önce hostingin sunucu özelliklerinden hangi işlemciyi kullandığına bakmalıyız.
Hangi nesil işlemci kullanıyor, işlemcisi kaç ram belleğe sahip ? işlemci hızı kaç GHZ ? işte bu sorulara cevap aramalıyız.

Mesela bilgisayar alırken işlemcilerde intel core
işlemci


2.67 ghz işlemci hızı gibi tanımlamalar vardır. yeni nesil işlemcisi olan ve işlemci hızı yüksek olan hostingleri tercih edin. Özelliklede RAM bellek kapasitesi ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

2 gb ram yerine 4 gb ram alırsanız işlemci hızları aynıysa 2 kat daha hızlı bir işlemci satın almış olursunuz.

Doğru hosting seçme yolları

yazılım diline göre hosting seçimi
ne demek yazılım diline göre hosting seçmek ; web sitenizde hangi yazılım dili ile çalışacak dosyalar kullanacaksınız demek .
Yani asp tabanlı dosyalar kullanılacaksa windows hosting (asp hostingi) almalısınız

php tabanlı dosyalar kullanılacaksa php hosting (linux host) almalısınız.
yada wordpress blog kullanmayı düşünüyorsanız  wordpress hosting (wp hosting, wp host ) almalısınız.
Aksi taktirde ,dosyalarınız hostunuzda çalışmaz ve sürekli hata alırsınız.

wordpress hostingde fark cpu kullanım oranının fazla olmasıdır. Yani wordpress blog yazılımı çok fazla işlem yaptığından daha fazla işlemci kullanma ihtiyacı duyar ve %25 ile sınırlı olan cpu oranı çabucak dolar. Bu nedenle hosting firmaları wordpress için özel olarak ram kapasitesi yüksek hosting paketleri oluşturup satışa sunarlar bu hostinglere de wordpress adı verilir.

Bu hostinglerin ram kapasitesi yüksek olduğundan wordpress hostingler diğer hostinglere göre daha pahalıdır.
Ram bellek pahalı bir donanım olduğundan bu durum fiyatlara yansır. (wordpress host neden pahalı )  ücretsiz

Ucuz fiyatlı hostingler kötü mü , kötü olduklarından mı ucuz oluyor diye soracaksanız aslında böyle bir durum yok, Sadece pahalı olan firmaların bazı giderleri daha fazla.
Mesela ucuz host aldığınız firmadan teknik destek almak isterseniz bu saatlerce sürebilir , yada bilgisiz kişiler olduğundan sorunu çözemezler.

Pahalı hosting satan firmaların teknik uzman personelleri daime hali hazırda soruları cevaplamak için bekliyordurlar. Bu nedenle pahalı hosting satan firmaların sabit maliyetleri daha fazla olduğundan bu maliyetleri ürün fiyatlarına peşinen yansıtırlar. Yani her müşteri aslında hosting satın alırken o firmada çalışan teknik personelin vereceği hizmetide peşinen satın almış olur.

İşte pahalı, ucuz kavramını firmaların maliyet yapısına göre değerlendiriseniz daha doğru olacağından eminim.

Hızlı hosting istiyorsanız ki, her halde bütün webmaster lar bunu (hızlı host ) ister o zaman işlemci detaylarını incelemenizde var.

Hızlı hostingin avantajı nedir ?

İşlemcisi hızlı olan bir sitede sayfa açılırken işlemci görevini yapar ve veri tabanından verileri işlemci hızına göre getirir. Yani sizin işlemciniz saniyede 10 000 işlem yapıyorsa veri tabanından da ona göre veri getirecektir. Buda sayfa açılma hızınızı belirler.

Sayfa açılma hızı yüksek olan sitelerin sayfaları google gibi arama motorlarında çok daha üst sıralarda yer alırlar. Çünkü google robot (bot) ları siteye girdiklerinde belirli bir süre kalırlar ve alabildikleri kadar bilgiyi alıp çıkarlar.

Eğer site yavaş açılıyor ise o zaman google bot o sitete her hangi değerli bir bilgi olmadığını düşüneren çıkar ve siteye uğrama sıklığını azaltır.

benim (host) alacaklara şu dönemde yeni yeni fark yaratmaya başladığını hissettiğim SSD hosting alt yapısı olan  firmalarından alın.
sdd host hakkında bir yazı yazmıştım onu sitemizden bulabilirsiniz. Fakat kısaca bu konuyuda özetlemek istiyorum

SDD hosting ile normal hosting arasındaki performans farkı neredeyse kat tır ? Bu kadar net şekilde izah etmiş olayım.
Alan almadan önce eğer ki emek verip zaman ayıracağınız bir iş yapacaksanız hostinglerde veritabanı yedekleme süresine mutlaka bakın. Çünkü kaybolan yada hata ilen yitirilen veri veriyi geri getiremeyebilirsiniz.
Bu harcağınız emekleri aylarınızı zamanınızı boşa harcamanız demektir. Ve en sonunda yine bıkkınlık ve küskünlükten başka bir sonucu olmaz.

Alacağınız yada almak istediğiniz hosting paketinde mutlaka web alanı kapasitesi ne kadardır sizin dosya büyüklüğünüzü karşılayacak mı ?
Aylık trafik sınırı kaç GB ? sizin ziyaretçi kapasitenizi karşılayacak mı ? yada boşuna büyük bir host alıp boştan yere fazlaca maliyet yaratıp daha büyük paralar ödemeyin.

Tabiki veri tabanı sınırıda önemli. Kaç tane veri tabanı oluşturmak istiyorsunuz işte bunlar detay aslında.
Bu konularda sorun yaşadığınızda hemen bir sonraki pakete geçebilmek mümkün aslında.
Yada asp host aldıysanız php hosting (linux  ) ile değiştirmeniz olanaklı.

Söylediğim gibi en önemli konu işlemci konusu ve birde sdd host seçerseniz avantajını ilerleyen günlerde göreceksiniz diye düşünüyorum.

Host hizmeti alacağınız firma ne kadar büyük ve kapasiteleri ise sizin riskinizde o nedenle daha az olacaktır. Yani sonuçta hostingler sunucuların bir küçük parçalanmış halleridir.

Sunucuların sürekli çalışması gerekir. Yani jeneratör olmadan bu iş olmaz. Devamlı çalıştıkları için ısınırlar, devamlı soğutucusu çalışan bir odada belli bir soğuklukta gerektiğinde dahada soğuk bir ortamda tutulmaları gerekmektedir.

Bunlarda yetmiyor sunuculara dışarıdan gelecek saldırılara karşı önlemler alınmalı ve teknik bir ekip daima hali hazırda çalışıyor olmalıdır.
İşte bunların hepsi maliyet. Bu maliyetlere küçük firmaların katlanmaları mümkün değildir. Sonuçta host şirketleri de kar elde etmeyi amaçlayan kuruluşlar. Bu nedenle bu saydığım güvenlik ortamlarından her hangi birini ihmal eden firma direkt olarak host hizmeti (alan) sağladığı kişilere zarar verirler.


Yani sana bu makaleyi okuyan kişi ?
İşte web alan nedir ki ? Çokta önemli değil diyorsan yanılıyorsun. Host (alan) seçimini doğru yapamamışsan yolda bir dolu sıkıntılar yaşarsın.
Host işi aslında kısaca bir örnekle anlatmak gerekirse ;

Uzun yola kendi otomobiliyle çıkacak kişinin otobandan gitmesiyle köy yolundan gitmesi arasındaki kıyaslamaya benzer.
otobandan giden kişi hem yolda aracına zarar vermez hemde gideceği hedefe daha kısa zamanda varabilir. Köy yolundan gitmeyi tercih ederseniz arabanız yolda kalabilir, en azından gideceğiniz yere daha geç varırsınız.



web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 

web, php, asp, 



7
Reseller Hosting / Reseller Hosting
« : Aralık 05, 2018, 04:01:33 ÖS »
Reseller hosting ne işe yarıyor (yarar )  ? Reseller hosting fiyatları  :-\ reseller hosting konumuzun içeriğinden genel bilgi türünde web sitenizin ve sizinde webmaster olarak meslek hayatınız boyunca işinize yarayacak değişik bilindik yada bilinmedik konular anlatmak istiyorum.

Öncelikle isterseniz reseller ne demek ? reseller kelimesinin anlamı nedir ? nereden ve nasıl türemiş neden reseller hosting ihtiyacı car olmuş önce bu konulara değinelim.
Reseller kelime anlamı olarak bayi, bayilik anlamına gelen bir kelime. Yani hemen kısaca reseller hosting için bayi hosting (bayii host ) şeklinde bir açıklamada bulunalım.
Yani bir bölge bayisi gibi düşünün yada bir markanın alt bayisi onun ürünlerini satmak isteyen kişiye verilen yetki olarak düşünelim.
Yada diğer bir anlam olarak toptan hosting satışı gibi de düşünebilirsiniz.

Reseller hostingi kimler satar ?
Bu hosting türünü genel olarak büyük sunucuya sahip firmalar bayilik vererek alt satış ağları oluşturarak satarlar.
Bu hostingi satın alan kişiler ya bu hostingi parçalara ayırarak daha küçük kotalar haline getirerek tek tek (birer birer ) satarlar
veya birden fazla internet sitesi sahibi olanlar daha ekonomik olsun (ucuz ) diye bir reseller host alarak bunu parçalara bölerek 5 tane sitesinde birden kullanabilirler.

Örnek verecek olursak
Diyelim ki bir reseller hosting planı gördünüz bir hosting satıcı firmada

Reseller hosting özellikleri de şu şekilde olsun ;

10 GB web alanı
100 gb aylık trafik
alan adı barındırma limiti : 10 adet olsun .
ve bu resellerin yıllık kdv dahil fiyatıda 100 türk lirası olduğunu varsayalım.

Siz bu reseller hostinginizi 10 eşit parçaya bölebilirsiniz.

yani 10 adet
1 gb web alanı
10 gb trafik limiti (aylık)
şeklinde 10 adet web sitenizi bu şekilde host ederek her sitenizin hosting maliyetini yıllık 10 tl ye getirmeniz mümkün .

Yada eşit parçalara bölmeyip sitenizin trafik ve dosya yüküne göre 10 değiş hosting paketide oluşturmanız mümkün.

Burada önemli olan alacağınız reseller paketin kaç tane domain barındırabildiğine bakmaktır.
Her web sitesi için genelde  php hosting (linux hosting ) için barındırılabilecek her domain için bir cpanel lisansı verilir.
eğer alacağınız reseller windows (asp ) tabanlı bir hosting olacaksa eğer o zamanda plesk panel den domain adedi kadar lisans müşteriye verilmiş sayılır.

CPANEL GÖRÜNTÜSÜ


Cpanel (hosting kontrol paneli) genelde kullanıcıların daha çok sevdiği ve daha pratik olan bir arayüze sahiptir.
Bu nedenle işe yeni başlayacak ve tecrübesi olmayan arkadaşlara cpanel kullanmalarını tavsiye ederim. Tabii bu nedenledir ki php hosting (linux hosting) almanız gerekmekte.

Yani asp hosting (windows hosting ) alayım ama hosting kontrol panelim cpanel olsun diyorsanız (istiyorsanız) bu mümkün değil.
O nedenle cpanel olsun isteyenler mutlaka linux hosting almak zorundalar.

ASP HOSTİNG - PLESK PANEL


evet işte plesk panelimiz oldukça karışık bir görüntüye sahiptir.
Fakat hosting olarak  ASP hosting(windows hosting ) kullanacaksanız kullanmanız gereken kontrol panelinin ara yüzü bu şekilde olduğundan yeni başlayan arkadaşlar anlamakta zorlanabilirler.

Reseller kontrol paneli - WHM panel
WHM olarak adlandırılan reseller kontrol panelinde hesap ekle, hesapları listele, kota değiştir, paket oluştur gibi seçenekler vardır.


evet gördüğünüz üzere resimde sol tarafta bir blok var . bu blok işlemlerinizin tamamını kapsayan ve reseller hostinginizin paketlere bölüştürüldüğü ve web sitelerinizin hostinglere atandığı kısımdır.

Bu whm isimli, reseller hosting kontrol panelinin kullanımı aslında oldukça kolaydır tabii dil türkçe olursa. Dil bilmiyorsanız mutlaka türkçe seçimi yaparak dilinizi türkçe olarak değiştirmelisiniz. Yoksa 5 dakikada yapacağınız işi günlerce yapamayabilirsiniz.

reseller Hosting Tavsiyesi
resellerhosting.com.tr yi önerebilirim.
Yabancı olarak ise godaddy öneririm fiyat epey yüksek gelebilir fakat sitenizin arama motorunda çok yukarılarda seyrettiğini gördüğünüzde fiyat gözünüze pekte görünmeyecektir diye düşünüyorum.

Paylaşımlı hosting olarakta anılan bu hosting türü hakkında bilgi edinmek isteyen ve soru sormak isteyen arkadaşların sitemize üye olarak soru sormaları mümkündür. Web sitemiz belirli bir süre üyeliğe kapalı olacağından bu konuda sorun yaşayabilirsiniz.
Fakat sitemizi seo bakımından optimizasyon çalışmalarımız nedeniyle üyeliğe kapalı tuttuğumuzu belirtmek isterim.

Reseller Hosting Kullanmanın avantajları (faydaları)

birden fazla web siteniz varsa çok ucuza hosting maliyeti
arama motorlarında (google) üst sıralarda yer bulma faydası
istediğiniz zaman web sitenizin trafik ve we alanı gibi kotalarını değiştirebilme avantajı
seo çalışmalarınızda bir senizde yaşanan olumlu sonuçların diğer siteleriniz tarafından da yaşanması.
Reseller satışı yapan firmalar daha sağlam ve daha büyük ölçekli firmalardır

Reseller alırken mutlaka SDD hosting almaya gayret gösterin .

Reseller panelinizde ziyaretçi istatistikleri
kapsamlı eposta özellikleri

Resellerde nasıl site eklenir (eklerim)
whm panelinize ilk girdiğinizde hemen karşınıza yeni hesap oluştur , hesapları listele seçenekleri gelecek.

yeni hesap oluştur seçimine tıkladığınızda
karşınıza hesap limitleri şeklinde bir panel gelecek.
sırasıyla

Etki alanı yazan bölüme domain dınızı yazın örnek djhosting.net
bir atta kullanıcı adı ; bölümüne cpanel e girerken kullanılacak kullanıcı adını yazmalısınız.
hemen alt satırda ise şifre bölümü var yine cpanele giriş yaparken kullanacağınız (kullanmak istediğiniz şifreyi yazın

güm yazan kısım ise şifrenizin ne kadar güçlü olduğunu gösterir yani şifreniz basit (kolay) olursa bir sonraki aşamaya geçemezsiniz. O nedenle biraz zor bir şifre oluşturmaya çaba (gayret) gösterin.

En son aşama ise bir paket seçin bölümü buradan belirttiğiniz domaine atayacağınız hosting paketini seçmelisiniz.
Tabii bu işlemlerden önce sol tarafta paket oluştur seçeneğini seçip bir yada birden fazla paket oluşturmanız şart (zorunlu )
Aksi taktirde bir paket olmadan hesap oluşturamazsınız .

Kısaca reseller hosting hakkında bilgi aktarmaya çalıştık. Umarım işinize yarar.












8
Linux Hosting / Php Hosting
« : Aralık 05, 2018, 10:27:45 ÖÖ »
Php Hosting nedir ? Php hosting (linux hosting ) le aynımıdır neden isimleri farklıdır ? php hosting mi daha iyi asp hosting mi daha faydalı
seo açısından hostingin bir yararı varmıdır.

Php nedir ?
öncelikle konumuza php nedir sorusu işle başlamak bence daha mantıklı çünkü php hosting konusuyla ilgilenen bir kişinin hosting konusuna ilk adımları attığını var sayarak konuya devam ettirmek istiyorum.
Bu konuyu basit bulanlar diğer konulara göz atabilirler.

PHP hosting isminden de anlaşılacağı üzere php yazılık dili ile oluşturulmuş dosyaları insanların anlayacağı dile çeviren bir decoder (çevirici ) gibi düşünmek en kolay yol olacaktır.

Yani aslında hosting bir dil çeviricidir diyebiliriz kısaca ama tabii aynı zamanda da bir depolama alanı şeklinde tanımlamakta doğru bir yaklaşım olabilir.
Fakat hostingin en önemli özelliği çeviri yapabilme özelliğidir.

Yani nasıl ki ingilizceyi türkçeye çeviren yada başka dilleri diğer dillere çeviren programlar var işte aynen öyle hosting kavramıda aynen bunlar gibi bir çevirici (yayınlayıcı) dır.
Bir radyo radyo dalgalarını alır sese dönüştürür. İşte hosting'de sayfalarsa yer alan kodları alır ve bir görüntüye bir sese yada bir yazıya dönüştürür.
Bazı kodlamalar renk belirliyorken bazı kodlar satır boşluğu satır yüksekliği yada karakter büyüklüğünü belirliyor.

İşte bu kodlamalar php dili ile yazılmış ise bu kodları tanıyıp bir objeye dönüştüren ise linux Hosting (php hosting ) tir. Asp hosting (windows hosting ) bu işte başarılı olamaz ve sayfaya girdiğinizde çeşitli hata kodlarıyla karşılaşırsınız.
Php Hosting nedir

Bu nedenle hosting almadan önce mutlaka hangi dil ile yazılmış (php, asp, veya asp.net ) bir site alt yapısı kuracağınıza önceden karar vermelisiniz. Aksi halde hosting satın aldığınız firmadan Hosting türü değişim talebinde bulunmanız gerekmektedir. Hosting firmaları bu konuda oldukça anlayışlı davranıyorlar (zorluk çıkartmazlar)

Php ismi köprü oluşturan metin işlemcisi olarak adlandırılmaktadır.
Aslında bu işlem ilk başta asp teknolojisi ile başladı. Yani html internet satfalarından sonra asp yazılım dili internet siteleri için çok büyük bir değişim ve kolaylık sağladı.
Html sayfalar internet siteleri için çok büyük bir iş yükü getiriyordu. Sayfanın her tarafını yeniden düzenleme gibi bir sorumluluk ve iş yükü getirirken asp yazılım dili sayesinde sayfanın tamamı çeşitli bölümlere ayrılarak sadece bir tek bölümün değiştirilebilmesi kolaylık sağlamıştı.
Yani bir web sitesi sayfası düşünün sağ blok sol blok orta vitrin bölümü en alt footer bölümü menü , kategoriler bölümü gibi bir çok bölüm hayal edin . İşte html kodlaması zamanında yani asp ve php dili henüz geliştirilmemiş iken bu bölümlerin tamamı tek bir sayfadan değiştiriliyordu.
Fakat asp teknolojisi bu durumu değiştirdi ve sayfayı çeşitli bölümlere ayır.
Tek bölümü değiştirdiğinizde arama motoru sitenizin tamamını değiştirmişsiniz gibi kabul ediyor ve bu durumda sitenizin arama motorunda yükselmesine olanak sağlıyordu.

İşte asp yazılım dili bu kolaylığı sağlarken access veri tabanı kullanıcı sayısının ve veri yükünün artmasıyla yetersiz kalmaya başladı.
Yani sizin anlayacağınız html sayfalarda yer alan bütün yazılar çok daha az yer kaplayan bir veri tabanı olan access veri tabanında daha küçük hostinglerde saklanabiliyordu. Fakat internet kullanımının artması ile birlikte durum değişti ve access veri tabanı bu yükü kaldıramaz oldu.
Yazılımcılar bu duruma bir çare olarak mysql mssql gibi veri tabanlarını geliştirdiler.
bu veri tabaları ise php yazı diline geçişi zorunlu kılıyordu.

msql gibi php destekli veri tabanları access yani asp yazılım dili desteklenen veri tabanına göre onlarca kez daha hızlı ve daha yüksek kapasiteleri taşıyabilecek potansiyele sahipti.

Bu nedenle 2010 lu yıllarda artık büyük bir hızla web siteleri php alt yapısını ve php ile kodlanmış scriptleri kullanmaya başladılar ve büyük başarılar (verim ) elde ettiler. Tabi bu durum linux hosting kavramının da doğmasına sebep oldu.

Tıpkı şimdilerde yaşanan wordpress hosting (wp hosting ) drupal hosting, opencart hosting gibi yapılaşmalar meydana geldi.
Wordpress alt yapısı ile sitesini bir adım öne taşımak isteyenler sitelerini wordpress alt yapısına taşıdılar.
 Fakat wordpress bir yazılım dili değil php yazılım dili çalışıyor yani isteyen php hosting (linux hosting ) te kullanabilir. Fakat çok fazla cpu yükü olduğundan wordpress için özel cpu kotası oluşturulup satılmaktadır.




9
Unix Hosting / SSD hosting nedir, ssd hosting yararları nelerdir
« : Aralık 01, 2018, 07:48:56 ÖÖ »
SSD hosting nedir, ssd hosting yararları nelerdir, ssd hosting almanın faydaları nelerdir normal hostingden farkı nedir ?

Hosting alırken nelere dikkat göstermeliyim diye düşünüğyorsanız bu konuyu çok dikkatli ve anlaşılır bir şekilde okuyup konuyu özümsemenizi tavsiye ederim.

Hosting hostingdir ne önemi var ki ? diye düşünüyorsanız bence yanılıyorsunuz
Çünkü hostingin temeli olan harddiskler ve işlemciler en önemli temel yapısıdır host un.
Hard disk in yapısı işlemcinin performansını etkiler
ssd hard diskler normal hard disklere göre 2 kat 3 kat ve hatta bazen 4 kat daha performanslı olduklarından hostinginde performansını kat kat arttırabiliyor. :o
Eski tip hard disklerde saklanabilen veri ile ssd hard disklerde saklanabilen verilerin büyüklüğü kıyaslanamayacak kadar büyüktür.

Örneğin Normal hard diskler dakikada 15000 dönüş gerçekleştirirler
SSD diskler dakikada 75000 dönüş gerçekleştirebiliyor.  8)
Bu nedenle maddi açıdan da daha verimli olduklarından daha ucuza almak mümkün.
Yani daha ucuz olduğu için acaba sorun yaşar mıyım diye düşündüğünüz hostingler belkide çok daha pahalı olan hostinglerden kat kat daha iyi olabilirler. ;)

Hosting işi biraz bulanık suya benzer bu nedenle detaylı şekilde açıklamaya çalıştımız konuları kavrarsanız sizde sitenizi kurarken boşuna kürek çekmemiş olursunuz.

Google ssd hosting Seviyor

Google amcamızda ssd hosting seviyor. Daha hızlı çalıştığından diğer hostingleri kullanan web sitelerine ulaşana kadar ssd hosting kullanan siteye 6 defa ulaşmış oluyor.
Google da çok hızlı index almanın yolu ise yine ssd hostingten geçiyor.

Google pingdom teknolojisi ile sitelerin yeni ekledikleri yazıları indexine eklemek için robot gönderiyor. Bu robot sitenize girdiğinde sitenizin yavaş çalıştığını görürse fazla beklemeden sitenizden alabildiğini alıp çıkar.
SSD hostinglerde durum daha farklıdır çünkü veri işleme hızı çok yüksek olduğundan normal bir hostingde çalışan pingdom robotu 10 index sayfası alıp çıkarken ssd diske sahip hostinglerde pingdom robotu 60 yada 70 adet veriyi alıp çıkacaktır.

Daha fazlacak detaya girip kafanızı karıştırmak istemem.
SSD Hosting kullanmanın faydalarını kısaca özetlemeye çalıştım. İnşallah herkese faydalı olur


10
Linux Hosting / Paylaşımlı Hosting nedir ? Avantajı var mıdır
« : Kasım 28, 2018, 02:36:43 ÖS »
Paylaşımlı Hosting nedir ? Avantajı var mıdır ?
Diğer adı reseller olarak anılan hosting şeklinin web sitesi sahipleri için birden fazla avantajı mevcuttur.
Özelliklede arama motorlarında bir siteniz için yaptığınız seo çalışmaları aynı hostingde barındırdığınız diğer bütün web sitelerinizin tamamını olumlu yada olumsuz etkiler.

Yani siz diyelimde bir paylaşımlı hosting de 3 adet web sitesi barındırıyor olursanız bir tane siteniz için yaptığınız özgün makale ve özgün içerik çalışmaları yada backlink çalışmalarının tamamı diğer sitelerinizin tamamını olumlu etkiler
Bu durumun nedeni ise sadece bir tek ip numarasından yayınlanıyor olmasırı . Yani sitelerin tamamını tek bir site gibi algılayan googlşe arama motoru diğer siteleri alt klasörmüş gibi görmekte bu nedenle paylaşımlı hostinglerde bu avantajı kullanmayı başarabilen girişimcilerde bir taş ile birden fazla kuş vurabilirler

Paylaşımlı hostinglerde linux hosting aldıysanız sitelerinizin tammını php tabanlı yapmak zorundasınız . Yani ben bir tanesini asp yada asp.net tabanlı yapayım deme gibi bir şansınız yok.
Bu aslında sektörel bazda bazı dej avantajlar yaratsa bile paylaşımlı hosting gerçekten oldukça avantajlı yanlarından bir taneside fiyat konusudur.
Sitenizin bira tanesini yıllık olarak 10 liraya bile host edebilirsiniz ve web sitelerinizin disk ayarlarını kendiniz dilediğiniz gibi whm panelden yapabilrisiniz.
reseller yani paylaşımlı host kullanma işi aslında kişini,n hosting şirketi kurması yolunda ilk adımı bile olabilir.
Şimdiden başarılar diliyoruz

11
Ucuz Linux Hosting / Ucuz Linux Hosting
« : Temmuz 05, 2018, 06:40:25 ÖÖ »
Ucuz linux hosting arayanlar için bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Öncelikle ucuz hosting almak bir internet sitesi için sorun yaratmaz, yani ucuz hosting alırsam sorun yaşarmıyım diye düşünüyorsanız kesinlikle sorun yaşamazsınız.
Ucuz hosting almak istediğiniz hosting firması ne kadar çok web sitesi barındırıyor ise sizin sitenizde o kadar önemli bir site olarak algılanacaktır. Kim tarafından tabii ki google ve diğer arama motorları tarafından.

Hal böyle iken sizin web siteniz php tabanlı ise zaten mecburi olarak linux hosting kullabacaksınız demektir.

Sitenizin ziyaretçi sayısı hatırı sayılır bir seviyeye ulaşmış ise hiç tereddüt etmeden dünyaca ünlü yani global bazda iş gören hosting firmalarına yönelebilrisiniz.
yada ülkenizdeki en büyük internet sitelerini,n barındırıldığı hosting firmaları varsa o hosting firmalarıyla çalışmanızda size arama motorlarında mutlaka avantaj sağlayacaktır.

12
 Markum.net yetkilisi Hosting Konusunda İddia lı konuştu
Markum.net isimli hosting ve domain firmasının  yetkilisi hosting konusunda 2018 yılında bir atılım gerçekleştirmeyi planladıklarını anlattı ve iddalı konuştu.
Türkiyede yaklaşık 200 adet hgosting fi,rmasının olduğunu fakat bunlardan sadece 10 tanesinin öne çıkarak sektörün sürükleyici gücü olduğundan bahsetti.

13
Linux Hosting / Pahalı Hostinglerin Farkı Var mı ?
« : Mart 22, 2018, 05:23:02 ÖÖ »
Pahalı Hostinglerin Farkı Var mı ?

ucuz, hosting, linux, asp, linux hosting, asp hosting, ucuz hosting

Piyasada bir çok hosting firması var . Bunların bazıları aynı paketi yıllık 100 tl ye satarken piyasaya yeni girmiş firmalar ise çok daha ucuza satmaya çalışıyor.
Bunun temel nedenlerinden bir tanesi pahalı satan firmanın kendisine ait bir müşteri pörtföyünün var olmasıdır . Diğer firmalar ise müşteri çekmek ve kendilerini kanıtlayabilmek için fiyatlarını aşağıya çekip müşteri pörtföyü oluşturmaya çalışırlar.
Büyük firmalar hostingleri pahalı satarken müşteri hizmetleri konusunda çok daha profosyonel bir ekibe sahip olduklarından maliyetleri biraz daha yüksektir.
Yeni firmaların bu maliyetleri çok daha düşük olduğundan hostinmgleri daha ucuza satarlar.
Bu nedenle alacağınız hosting özellikleri benzerlikler gösteriyorsa tavsişyem ucuz olana yönelmenizdir.


14
Cloud Hosting / Hızlı Hosting
« : Ağustos 04, 2017, 06:23:25 ÖÖ »
Hızlı Hosting, speed hosting, kaliteli hızlı hosting, kaliteli hosting, ucuz hızlı hosting, fast hosting, hızlı linux hosting, hızlı asp hosting, hızlı wordpress hosting, hızlı linux host, hızlı host, hızlı asp host, speed host, speed linux hosting, speed asp hosting, speed wordpress hosting, speed linux host, speed asp host, speed wp hosting,

 Hızlı Hosting arayan arkadaşlar hostingin hızlı olduğunu nasıl anlayabilirler.
Hostingin hızı nasıl anlaşılır.
Hosting hızı nasıl ölçülür.
Hosting hızını ölçen siteler hangileridir.

Hostingin hızlı olması ne gibi acvantajlar sağlar ?
Hostingin hızlı olmasının arama motorlarında google da faydası var mıdır ?
Hızlı hostingin avantajları nelerdir.

İşte bu sorulara cevap bulabilmek için bu konuyu cloud hosting kategorimizin içerisine açtık. Çünkü cloud hosting diğer hostinglere göre daha hızlıdır.

Hostingin hızlı olması tamamen işlemcisinin özelliklerine bağlıdır.
Yani bir hostingin bağlı olduğunu sunucunun işlemcisi ne kadar yüksek ram değerine sahip ise o kadar hızlı işlem yapar ve web sitenizin o kadar hızlı açılmasını sağlar.

Yani mesela işlemci ram değeri 1 gb olan bir hosting ile işlemcisi 2 gb yada 4 gb olan bir hostinginde barındıran web sitesinin sayfalarının açılış hızı iki katı yada 4 katı oranında farklılık gösterir.

O nedenle hızlı hosting almak isteyen hızlı hosting arayan arkadaşlar önelikle hostingin işlemci değerlerine bakmak zorundalar.
Tabii hosting firmaları bu değerlei pek göstermezler ve bu bilgiyi vermek istemezler.
Çünkü bir çok hosting firmasının işlemcisi 1 gb ın altında 256 mb gibi komik işlemcilerle hizmet vermekteler ve bu durumu kimse farkında değil.
Hızlı hosting almak istiyorsanız işlemci değerlerine dikkat etmelisiniz.

Bu bilgileri sunan benim gördüğüm kadarıyla bu konuda şeffaf davranan bir firma turhost.com isimli firmadır.
Yani ne demek istediğimi örnekleriyle birlikte bu sitede görebilirsiniz.


Fast hosting fast hosting is Can understand how seeking friends.
How to speed up hosting understood.
Hosting how speed is measured.
Measures the speed of the Hosting sites that will affect you.

What are the advantages of being fast hosting ?
Fast hosting in the search engines Google, there are also benefits ?
What are the advantages of fast hosting.

In order to find answers to these questions in this topic, we opened our cloud hosting inside category. Because cloud hosting is faster than other hosting.

Hosting completely depends on the characteristics of the Processor to be fast.
So, a server that is connected to the server processor, how much RAM have no value if it makes the process faster, and allows your web site so much up fast.

For instance, a processor with 1 GB of RAM processor value hosting, hosting web site hosting with 2 GB or 4 GB or 4 times at a rate of twice the speed of opening of pages varies.

for this reason, fast hosting fast hosting hosting with onelik seeking friends who want to get the Processor to look at the values they have.
Of course, these values do not show and the hosting companies they don't want to give much information.
Processors processor 1 GB 256 MB like many of the hosting companies are funny because they are served with, and no one is aware of this situation.
If you want to get fast hosting, you should pay attention to the values of the Processor.

Offering this information as far as I see, is a transparent company that acts in this regard turhost.com the named company.
So along with examples of what I mean, you can see this site

15
Wordpress Hosting / Wodpress Hosting nedir - wp hosting nedir
« : Temmuz 29, 2017, 05:36:35 ÖÖ »
Wodpress Hosting nedir - wp hosting nedir, wordpress için uygun hosting hangisi, wp hostingin seo etkisi, wordpress hosting almak daha faydalı olur mu ?

işte bu sorulara cevap vermeden wordpress kurulumu yapmayın zira işin sonunda hüsrana uğramak var.
Mesela bir hosting firmasından 1 yıllık bir  linux Hosting alıp wordpress kurulumu yapıp büyük bir heves ile çalışmaya başlarsınız ama sonuç hüsran olabilir.
Çünkü 1 ay sonra size cpu kullanımınızın çok fazla olduğunu söyleyip hostinginizi kapatabilirler . Bu durumda sitenizin google da index kaybetmesine sebep olabilir.

Bu duruma bağlı olarak ziyaretçi sayısınız çok fazla geriye düşebilir.

Taşıma yaptırsanız ilk aldığınız hosting firması ise paranızı size geri iade etmez.

İşte bu gibi durumlar ile karşılaşimamak için wordpress hosting paketleri fazlaca olan bir yerden hosting almanız önberimdir.
Yani wp hosting paketlerinden 5 tane 6 tane seçenekleri olan bir firmadan hosting alırsanız ileride kotanız dolduğunda paketini,zi aradaki farkı ödeyerek alabilrisiniz. Bu durum size her konuda avantaj yaratır.
Dünya üzerinde milyonlarca wordpress web sitesi olduğunu düşündüğümüzde aslında wordpress hosting pazarınında ne kadar bvüyük olduğunu anlayabiliriz.
Sorularınızı buradan bize yazabilrisiniz


Sayfa: [1]